Beykoz’da dönüşüm BEYYAP üzerinden başlamalı!

Enteresan diye tabir edeceğimiz bir süreçten geçiyoruz, bütün alışkanlıkların değişikliğe uğradığı gelecekte de bir çok alışkanları değiştirecek bir süreç.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enteresan diye tabir edeceğimiz bir süreçten geçiyoruz, bütün alışkanlıkların değişikliğe uğradığı gelecekte de bir çok alışkanları değiştirecek bir süreç. Korona günleri yaşamın her alanında farklılaşmalara sebebiyet verecek, tercihlerimiz, tasarımlarımız yeniden yoruma muhtaç hale geldi. İnsanlar yaşam alanlarını sorgulamaya başladı.

İstanbul geneline baktığımızda Beykoz konum itibari ile farklılığını her bakımdan hissettirdi. Globalleşmeyi referans alan toplumlar kendilerini revize etmek zorunda kaldı, görünün o ki yerelleşmenin önemi ortaya çıktı. Yerelleşen belediyeler ve yönetimler tabirini sıklıkla duyacağız.

Beykoz kendi içinde dönüşümüne başlaması için birçok çalışma yapıldı, önünde en büyük engellerden biri olan ETBAR (Sit derecelendirme) bitti ve çevre şehircilik bakanının önünde imzada olduğunu biliyoruz. (sit derecelendirme bakanlık tarafından 4-5 yıldır hazırlanan bir çalışma) İmza sürecinden sonra planlar daha hızlı ilerleyecektir.

Planlar hazırlanırken bir taraftan da belediyenin kendini hazırlaması gerekir. Beykoz Belediyesi bünyesinde daha önce sadece isim olarak var olan BEYYAP aktif hale getirilmelidir. Belediyenin kendi firması sahadaki gelişmelere yön verecek bir hale gelebilmesi gerekir. Belediyenin firması vatandaşla müteahhit arasında koordinasyonu sağlayan ve oluşabilecek olumsuzlukları giderecek bir konumda kendini konumlandırabilir. Aynı zamanda belediyeye ait firma “BEYYAP”  vatandaşla işbirliğinde dönüşüm projelerini hayata geçirebilecek bir yapıya dönüştürülmeli, Bu şekilde dönüşümler daha hızlı yapılacaktır.

Gündemimizden düşmüş olabilir ama deprem gerçeği hep önümüzde ve biz buna hazırlık yapmak zorundayız. BEYYAP yapısını oluştururken bölgeyi iyi bilen ve Beykozla hikayesi olan kişilerin yer alması süreçlerde oluşacak bir çok olumsuzluğun önüne geçecektir. Yerel dinamiklerin geçmişin bilinmesi bölge yapısının ve demografik yapısı gereği iletişim kurabileceği ve kendini ifade edebileceği bir ortamı da hazırlamak gereklidir.  BEYYAP firması TOKİ gibi yada Kiptaş gibi genele hizmet etme mantığından yerele odaklanabilecek bir şekilde oluşturulmalıdır. Aksi halde vatandaşın güveninden uzaklaşır ki bu da süreci tıkayacaktır.

BEYYAP planlar çıktıktan sonra çok kısa süre içerisinde örnek yapıları yapabilecek bir yapıya dönüşebilir, bunu yapabileceği alanlar mevcut, Ortaçesme’de, Tokatköy’de, Çamlıbahçe’de ve birçok mahallesinde. Vatandaşla kat karşılığı şeklinde ortaklık yapıp iş üretirken bir taraftan da kazanacağı daireler ile Beykoz’da sosyal anlamda konutlar da üretebilecek hale gelir. Beykoz’un en büyük sorunun eğitim alanında ki barınma sorununu da çözüme kavuşturabilir ve eğitim kalitemiz daha üst seviyelere çıkmasına da hizmet etmiş olacaktır. İşin sonunda kazanan Beykoz halkı olacaktır.

Beykoz’ dönüşümle ilgili yazılarımıza devam edeceğiz.

Selam ile….

Powered by Froala Editor

Beykoz’da dönüşüm BEYYAP üzerinden başlamalı!
Bizi Takip Edin