Beykoz'da duygu dolu ''Beyaz Hüzün''

Sarıkamış Şehitleri Beykoz'da, o günleri anlatan sergi ve “Beyaz Hüzün” adlı tiyatro gösterisiyle anıldı.   

Sarıkamış Harekâtının 101. yılı dolayısıyla, Allahüekber dağlarında donarak şehit olan 90 bin askerimiz Beykoz'da, o günleri…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sarıkamış Şehitleri Beykoz’da, o günleri anlatan sergi ve “Beyaz Hüzün” adlı tiyatro gösterisiyle anıldı.   

Sarıkamış Harekâtının 101. yılı dolayısıyla, Allahüekber dağlarında donarak şehit olan 90 bin askerimiz Beykoz’da, o günleri anlatan sergi ve “Beyaz Hüzün” adlı tiyatro gösterisiyle anıldı.   

1914 yılında gerçekleşen harekâtta, donarak şehit olan askerlerimizi anmak, atalarımızın kahramanca fedakârlıklarını hatırlamak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Beykoz Belediyesi tarafından sergi ve ‘Beyaz Hüzün’ adlı tiyatro gösterisi düzenlendi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde açılışı yapılan sergiye ve sunulan gösteriye Beykoz Belediye Başkan Başkan Yardımcıları Muharrem Kaşıtoğlu ve Mahmut Gülbasar ile öğretmenler,  öğrenciler ve ilçe sakinleri katıldı.

Beykoz Belediyesinin katkılarıyla 2 Ocak-4 Ocak tarihleri arasında, Sarıkamış şehitliğini ziyarete giden ilçe sakinlerinin de bulunduğu salonda,  90 bin şehit, rahmet, minnet ve saygıyla yâd edildi. 

Duygu Dolu Beyaz Hüzün

Sarıkamış harekâtına dair ‘Sarıkamış Dayanışma Grubu’nun arşivinden alınan tarihi fotoğraflar, kültür merkezinin fuayesinde sergilenirken, ‘Alternatif Sanat’ tiyatro grubu oyuncuları da, izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

Sergide Allahüekber Dağları’na, dağların soğuğunu simgeleyen kardelen çiçeklerine, yazlık kıyafetleriyle cepheye giden askerlerin görüntüsüne ve her yıl Sarıkamış’a düzenlenen anma yürüyüşü fotoğraflarına yer verildi.

Yazar İsmet Bilgin’in Beyaz Hüzün adlı kitabından esinlenerek uyarlanan tiyatro gösterisinde bütün imkânsızlıklara ve karakışa rağmen Osmanlı askerinin vatanını korumak için inançla ve azimle savaşmasının tanıklığına davet eden bir hüznün hikâyesi canlandırıldı.

Programda Sarıkamış şehitliğinde düzenlenen anma etkinliklerinden görüntülere de yer verildi. Sarıkamış harekâtını belgeleyen fotoğraf sergisi, 21 Ocak gününe kadar devam edecek.

Beykoz'da duygu dolu ''Beyaz Hüzün''
Bizi Takip Edin