Beykoz’da engelliler hayata umutla bakıyor

Beykoz’da yaşayan engelli ilçe sakinleri sağlıktan evde temizlik ve kuaför hizmetine, sanat atölyelerinden sosyal yardıma her alanda sağlanan hizmetlerle hayata umutla bakıyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da yaşayan engelli ilçe sakinleri sağlıktan evde temizlik ve kuaför hizmetine, sanat atölyelerinden sosyal yardıma her alanda sağlanan hizmetlerle hayata umutla bakıyor.

Beykoz’da yaşayan engelli ilçe sakinleri sağlıktan evde temizlik ve kuaför hizmetine, sanat atölyelerinden sosyal yardıma her alanda sağlanan hizmetlerle hayata umutla bakıyor. İlçede engelli vatandaşların yaşam kalitelerini artırmak amacıyla içinde uzmanların görev yaptığı bir de Aile Koruma ve Destek Merkezi (AKDEM) kurulması planlanıyor.

Engelli Atölyeleri Mutluluk Veriyor  

Beykoz Belediyesi tarafından açılan “Engelli Atölyeleri”nde sanatla buluşan engelli çocuk ve gençler başarmanın ve üretmenin mutluluğu yaşıyor.

Uzman eğitmenler eşliğinde seramik, müzik, halk oyunu ve el becerileri alanlarında engelli çocuk ve gençlerin gelişimlerine katkı sağlayan atölyelere katılan çocuklar yaşıtlarıyla birlikte eğlenceli aktivitelerle yeteneklerini keşfediyor.  

Fiziksel gelişime sunduğu katkıların yanı sıra engelli bireylerin sosyal açıdan da iletişim becerisi kazanmasına yardımcı olan atölyelerde yeni beceriler kazanan çocuk ve gençler daha özgüvenli oluyor.

Evde Kuaför ve Temizlik Hizmet 

Beykoz Belediyesi temel ihtiyaçları için evlerinden çıkmakta zorlanan ihtiyaç sahibi engelli ilçe sakinlerine “Evde Kuaför ve Temizlik” hizmetiyle büyük kolaylık sağlıyor.

Evde Kuaför hizmeti kapsamında her ay ihtiyaç sahipleri ziyaret ediliyor, randevuyla eve giden kuaförler engelli, yaşlı ve ihtiyaç sahiplerinin saç kesim ve bakımlarını özenle yapıyor.   

Aylık periyodla evleri ziyaret eden temizlik ekipleri ise evleri detaylı şekilde temizleyerek yüzleri güldürüyor.

Vatandaşların hayatını kolaylaştıran sosyal yardım çalışmaları kapsamında “Evde Sıcak Yemek” hizmeti de sağlanıyor. Belediyenin mutfağında pişen yemekler hijyen kurallarına uygun paketlenerek evlere tek tek servis ediliyor.

Talep eden engelli vatandaşlara hastaneye ulaşım hizmeti de sağlanıyor.

Hasta, yaşlı ve engelli ilçe sakinleri 444 66 61 No’lu Çözüm Merkezi’ni arayarak tüm bu hizmetlerden ücretsiz yararlanıyor.  

Atla Terapi Sağlık Katıyor 

Beykoz’da otizmli, serabral palsili ve fiziksel engelli ihtiyaç sahibi çocuklara özel başlatılan atla terapi (hipoterapi) hizmeti, fizyoterapi uzmanları eşliğinde sağlık bir yaşamın kapıların aralıyor.

Dünyada ve ülkemizde otizmli, serabral palsili ve fiziksel engelli çocukların tedavilerine destek için yaygın kullanılan alternatif bir yöntem olan atla terapi, çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerine büyük katkı sağlıyor.

Beykoz Belediyesi’nin ilçedeki engeli çocukların yaşam kalitelerini artırmak ve tıbbi tedavilerine destek olmak amacıyla başlattığı hizmetten ihtiyaç sahibi çocuklar ve aileleri ücretsiz olarak yararlanıyor.

Fizyoterapi uzmanları ve gözetmenler eşliğinde ata binen çocuklar hayvan sevgisi, spor ve oyun yoluyla tedaviye kolaylıkla adapte oluyor.     

Beykoz AKDEM’e Kavuşuyor  

Beykoz’da yaşayan dezavantajlı bireylerin günlük yaşam ve iletişim becerilerini geliştirebilecekleri, kendilerine yetebilecek öz bakım becerileri kazandırmayı amaçlayan ve aynı zamanda aile ve kadını destekleyecek bir yaşam merkezi için hazırlıklar sürüyor.

Uzman personelin görev yapacağı merkez; Duyu Bütünleme Sınıfı, Dil Konuşma Sınıfı, Müzik Sınıfı, Zanaat Sınıfı, Mutfak Atölyesi, Cafeterya, Satış Ofisi ve Engelli Araç Tamir ve Şarj Dolum İstasyonu’yla hizmet verecek.

AKDEM (Aile, Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi), engelli bireylere günlük yaşam becerileri kazandırırken, meslek edinmelerine yönelik çalışmalar da yapacak. Merkez bünyesinde yer alacak Mutfak Atölyesi ve Cafeterya’da istihdam edilecek engelli gençler ekonomik hayata da katılacak.

Merkez bünyesinde bireylerin yaptığı sanat çalışmaları ve mutfak ürünlerinin satılacağı bir de ofis kurulacak.

Beykoz’da engelliler hayata umutla bakıyor
Bizi Takip Edin