Beykoz'da Ensar ve Muhacir iftarda buluştu

Beykoz Ensar – Muhacir Dayanışma Platformu Beykoz'da yaşayan Suriyelileri iftar sofrasında bir araya getirdi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Beykoz'a yerleştirilen Suriyeli sığınmacılar, Beykoz Ensar – Muhacir Dayanışma P

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Ensar – Muhacir Dayanışma Platformu Beykoz’da yaşayan Suriyelileri iftar sofrasında bir araya getirdi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Beykoz’a yerleştirilen Suriyeli sığınmacılar, Beykoz Ensar – Muhacir Dayanışma Platformu öncülüğünde düzenlenen ‘Ensar-Muhacir Kardeşlik Sofrası”nda bir araya geldi.

İBB Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen iftar programına Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Beykoz Belediye Başkan Yardımcıları Hanefi Dilmaç, Mahmut Gülbasar ve Muharrem Kaşıtoğlu, meclis üyeleri Tuncer Dede, Bayram Çevik ve Nevzat Oral, Ensar – Muhacir Dayanışma Platformu Başkanı Adem Sefer, Ensar Vakfı Beykoz Şube Başkanı Deniz Soytemiz, Yeryüzü İyilik Hareketi Dernek Başkanı Mustafa Karaca ve Şeyh Nazım Kıbrisi Gıda Bankası Başkanı Bekir Özcan ile Beykoz’da yaşayan Suriyeli aileler katıldı.

Ensar Vakfı Beykoz Şubesi, İlim Yayma Cemiyeti Beykoz Şubesi, Özgür –Der Beykoz Şubesi, Şeyh Nazım Kıbrisi Gıda Bankası ve Yeryüzü İyilik Hareketi tarafından oluşturulan Beykoz Ensar – Muhacir Dayanışma Platformu’nun düzenlediği iftar programı Zeki Durmuş Hoca tarafından okunan Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

Adem Sefer:  Akbaba’da Suriyeliler için Danışma Merkezi kuruyoruz

Belediye Başkan Danışmanı Muhammed Küçükkonuklar tarafından okunan ezan ile oruçların açıldığı programın açılış konuşması  Ensar – Muhacir Dayanışma Platformu Başkanı Adem Sefer tarafından gerçekleştirildi. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde yaşanan terör saldırısını lanetleyerek konuşmasına başlayan Sefer şunları söyledi; “Sizleri Beykoz’da misafir olarak ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Hepiniz yerinizden yurdunuzdan oldunuz. Geçmişinizi geride bırakarak buralara kadar geldiniz. Peygamber Efendimiz zamanında muhacir kardeşlerimiz inançları uğruna kendi yerlerini bırakarak Medine’ye göç ettiğinde Medineli Ensarlar tarafından karşılandı. Allah-u Teala bizlere de o Ensar’ın yaptığı gibi sizleri bağrımıza basmayı nasip eder. Beykoz Belediyemizin katkıları ile Akbaba’da bir merkez oluşturmak için çalışmalara başladık. Sizlerin ve bizlerin buluştuğu, eğitimden sağlığa sosyal anlamda her türlü sıkıntıların çözüleceği bir  danışma merkezini bayramdan sonra faaliyet geçireceğiz. “ dedi.

Yücel Çelikbilek: Bir binanın taşları gibiyiz

Platform adına konuşan Adem Sefer’in ardından Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş Arapça bir konuşma gerçekleştirdi. Müftü Demirtaş’ın ardından da Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek bir selamlama konuşması yaptı. Çelikbilek şunları söyledi; “Biz Müslümanlar bir binanın taşları gibiyiz aramızda ayrılık gayrılık yoktur. İnsanlar kaderlerine yazılanlarla baş başa kalırlar. Sizlerin kaderinde Muhacir olmayı rabbim lütfetmiş. Ensar kardeşleriniz sizleri bağrına basmaktan hiçbir zaman rahatsızlık duymuyor. Gönlümüzden geçen şudur ki rabbim en kısa zamanda anavatanınızda hür ve bağımsız olarak yaşamayı nasip etisin.”

Ahmet Katırcı: Sizlere ensarlık etmekten mutluluk duyuyoruz

İftar programının son konuşmasını Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı gerçekleştirdi.  Kaymakam Katırcı yaprığı konuşmasında; “İnsanların evinden yurdundan vatanından uzak olması tabiki çok kötü. Maalesef sizlerde bu şansızlığı yaşıyorsunuz. Siz biryandan da çok şanslısınız. Sizin Türkiye Cumhuriyeti gibi bir dostunuz, Türk milleti gibi kardeşleriniz var. Başkaları kaç tane mülteci alalım,  hangi sınırı nasıl kapatalım diye düşünürken, Türkiye olarak biz daha çok Suriyeliyi nasıl misafir ederiz derdinde olduk. Beykoz’un güzel insanları da sizlere Ensarlık etmekten, ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyor” diyerek Suriye halkının önümüzdeki bayramları kendi topraklarında yaşaması temennisinde bulundu.

Beykoz'da Ensar ve Muhacir iftarda buluştu
Bizi Takip Edin