Beykoz'da gurur ve kıvanç dolu bir bayram daha yaşandı

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Beykoz Çayırı'nda sergilenen muhteşem gösterilerle coşkulu bir şekilde kutlandı.

19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıktığı ve düşmanlara karşı Türk Kurtuluş…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Beykoz Çayırı’nda sergilenen muhteşem gösterilerle coşkulu bir şekilde kutlandı.

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı ve düşmanlara karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başlatıldığı gün olarak kabul edilen gururlu milli bayramlarımızdan biri olan Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı; bu yıl da Türkiye’nin her ilinde olduğu gibi İstanbul’da da, Beykoz’da da coşkuyla kutlandı.

Sabah saatlerinde İlçe Spor Müdürlüğü tarafından çelenk koyma töreni ile başlayan bayram kutlaması daha sonra Beykoz Çayırı’nda düzenlenen okulların hazırladığı gösterilerle devam etti.

‘Yeni Türkiye Gençleri’ hitabı gerginlik yarattı…

Belediye Meydan’ında bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koyma törenine; Boğaz Komutanlığı adına Albay Duygu Anakan, İlçe Spor Müdürü Serkan Öcalmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, İlçe Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur, BİSK Başkanı Abdullah Yümsel, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Örgütü, Demokratik Sol Parti (DSP) İlçe Yöneticileri, Vatan Partisi İlçe Yönetimi, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES) ve vatandaşlar katıldı.

İlçe Spor Müdürü Serkan Öcalmaz, çelengi koyup, saygı duruşunu göstermesinin ardından okunan İstiklal Marşı ile son bulan resmi tören de; sunucunun kapanışı ‘Sizler, yeni Türkiye’nin gençleri! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz’ sözü, törende bulunan bir grup ‘Burada tören yapıyoruz ayıp, siyaset yapmayın. Yeni Türkiye kelimesini kaldırın’ diyerek alkışlarla protesto etti. Protestoya cevaben sunucu ise, ‘Bu söz, Atatürk’ün sözü ve hitabı’ dedi.

Resmi törenin ardından diğer siyasi partiler ve dernekler sırasıyla çelenklerini anıta bıraktı.

Amatör Spor Kulübü Başkanları ve gençleri kahvaltıda buluştu!

Resmi tören sona erdikten sonra protokol Beytaş Teras Cafe’de BİSK tarafından düzenlenen kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Sporcu gençler, 19 Mayıs’a özel düzenlenen toplantıda birlikte kahvaltı yaptı.

Beykoz Çayırı’nda renkli ve coşkulu 19 Mayıs kutlaması!

Çelenk koyma töreni sonrası 19 Mayıs kutlaması, Beykoz Çayırı’nda devam etti. Beykoz’daki okullar, gösterilerini sergiledi.

Beykoz Çayırı’ndaki kutlamaya; İlçe Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İstanbul Boğaz Komutanlığı adına Albay Duygu Anakan, İlçe Emniyet Müdürü Yüksel Toprak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, İlçe Spor Müdürü Serkan Öcalmaz, Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur, TOFD Başkanı Saniye Efe, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda ilçe sakini katıldı.

Günün anlam ve önemini belirtmek üzere kürsüdeki yeri alan İlçe Spor Müdürü Serkan Öcalmaz yaptığı konuşmada Atatürk’ün Samsun’a çıkarak kurtuluş ve bağımsızlık hareketini başlattığını, Türkiye Devleti’nin temellerinin de bu tarihte atıldığını, gençlerimize tarihimizi öğreterek geçmişten ders almalarının sağlanması gerektiğini belirtti.

Daha sonra sırasıyla Trabzon Yöresi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi, Oratoryo Gösterisi, Folklorik Dans Ekibinin performansı, Çuval, Çember ve İp Atlama Yarışmaları, Kırklareli, Van, Artvin Yöresi Halk Dansları ve  Bando Gösterisi izleyenlere bayram coşkusunu yaşattı.

Bayram kutlama programının sonunda ise, ulusal ve uluslararası müsabakalarda dereceye giren 58 sporcu, Kaymakam Erdoğan ve Başkan Çelikbilek tarafından çeyrek altınla ödüllendirildi. 

Başkan Çelikbilek, tören sonrası CHP standını ziyaret etti…

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Çayır’daki kutlamanın sona ermesinin ardından yakınında bulunan CHP seçim standını ziyaret etti. Bir süre stand etrafında CHP’lilerle sohbet eden Başkan Çelikbilek, daha sonra toplu hatıra fotoğrafı çekindi.

Beykoz'da gurur ve kıvanç dolu bir bayram daha yaşandı
Bizi Takip Edin