Beykoz'da halka açık alanlarda içki içme yasağı!

Beykoz Belediye Meclisi Haziran ayı ilk oturumu yoğun bir gündem ile açıldı. Oturuma damga vuran ise “halka açık alanlarda içki içme yasağı” teklifi oldu!

Beykoz Belediye Meclisi, Haziran ayının ilk oturumunu…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi Haziran ayı ilk oturumu yoğun bir gündem ile açıldı. Oturuma damga vuran ise “halka açık alanlarda içki içme yasağı” teklifi oldu!

Beykoz Belediye Meclisi, Haziran ayının ilk oturumunu gerçekleştirdi. Oturumun gündemi oldukça yoğundu. BEYTAŞ işçilerinin maaş ve kıdem tazminatlarının ödenmemesi konusunun da tartışıldığı toplantıya damga vuran ise CHP ile AK Parti grupları arasında uzun müzakerelere neden olan “halka açık alanlarda içki içme yasağı” teklifi oldu.

Belediye Emir ve Yasakları Uygulama Yönetmeliği’nde düzeltme yapılması ve ilave maddelerin konulması hakkındaki komisyon raporu, CHP grubunun itirazları altında, AK Parti Grubu’nun çoğunluğunca kabul edildi. Bu teklife göre, “halka açık piknik alanları, yürüyüş parkurları, sahil gezi yolu, park ve dinlenme alanları, umumi meydanlar ve kaldırımlarda” alkollü içki içmek yasaklanıyor.

CHP yazılı önergeler sundu

CHP’li Meclis üyesi Halit Kılıç’ın rahatsızlığı nedeniyle izinli sayıldığı oturum, Başkan Vekili Birzat Mermer’in başkanlığında açıldı.

Oturumun başlangıcında CHP grubunun önerdiği ek teklifler, Meclis üyelerinin oyları ile Gündem’e dahil edildi.

CHP Grup sözcüsü İsmail Karababa, bu amaç ile aşağıdaki yazılı önergeleri sundu:

Küçüksu Çayırı

Küçüksu Çayırı’ın yıllardan beri atıl vaziyette bulunduğu ve İstanbullu’nun hizmetine kazandırılması yönündeki teklifin Başkanlık Makamı’na havalesi Meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

Kavacık Orhan Veli Parkı

Kavacık Orhan Veli Parkı’nın bir an önce düzenlenerek halkın kullanımına açılması yönündeki teklifin Başkanlık Makamı’na havalesi de oy birliği ile kabul edildi.

Parklarda “kene” vakası

Beykoz’da birçok parkta kene vakası tespit edilmesi nedeniyle buralarda ilaçlama yapılması yönündeki teklif, oybirliği ile Başkanlık Makamı’na havale edildi.

BEYTAŞ işçileri için sözlü önerge sunuldu

Oturumda CHP’li Meclis üyesi Nihat Arıcan tarafından BEYTAŞ’ın sermaye artırımı ile ilgili bir sözlü önerge sunuldu.

Arıcan, sözkonusu önergesinde,  “ Belediye iştiraki olan BEYTAŞ’ın arttırılan sermayesinin ödenip ödenmediğini” sordu.

BEYTAŞ’ın, arttırılan 5 milyon TL’lik sermayesinin 500 bin TL’sinin hâlâ ödenmemiş olduğunu ifade eden Arıcan, bu konu ile bağlantılı olarak, “ BEYTAŞ A.Ş.’den ayrılan personelin kıdem tazminatları ve ücretleri ödenmiş midir?” sorusunu yönelti.

Bu konuda hâlâ ciddi adım atılmıyor

BEYTAŞ personelin ücretlerini hâlâ alamadıklarını ifade eden Nihat Arıcan, “ bu insanlar sokaklarda bize ‘bize yardımcı olun’ diyorlar. Aldıkları ücret ne 850 TL! İşçilerin 164 milyon TL kıdem ve maaş tazminatları dururken, Yönetim Kurulu’nun parası ise tıkır tıkır ödenmiş bugüne kadar! 850 TL alınteri parasını biz Belediye olarak ödeyemiyorsak, o zaman burada bir eksiklik var demektir. Yazık değil mi bu insanlara? Onlar bu maaş ile belki de 4 kişilik bir aileyi geçindiriyorlar” dedi.

Arıcan, BEYTAŞ Genel Müdürü Haydar Çelik’e, şirketin 2009 yılı zararının ne olduğu sorusunu da yöneltti.

Orhan Veli Parkı projesi onay bekliyor

Oturumda söz alan Belediye Başkan Yardımcısı av. Yüksel Baki, CHP grubunun yazılı ve sözlü önergelerine cevap verdi.

Baki, Kavacık Orhan Veli parkı konusunda şunları söyledi: “ Kavacık Orhan Veli Parkı’yla ilgili olarak 3 yıl çalışma yaptık. Burasının mülkiyetini Büyükşehir Belediyesi’nden devraldık. Çalışmalarımızı tamamladık. Onaylı proje Kurul’dan geçtikten sonra bir ihale düzenleyecek ve bu parkı Kavacık ve Beykoz’a kazandıracağız.”

BEYTAŞ çalışanlarının mağdur edilmesi söz konusu değil

Belediye Başkan Yardımcısı av. Yüksel Baki, Nihat Arıcan’ın işten çıkartılan BEYTAŞ personelinin maaşları ile ilgili soru önergesini, “ BEYTAŞ çalışanlarının mağdur edilmesi söz konusu değil” şeklinde cevapladı. Baki, şunları söyledi: “ BEYTAŞ mâli sıkıntısı nedeniyle İhale Kanunu’ndan yararlanamadığı için yasal olarak ihale alamıyor. Maaşını veya kıdem tazminatını hiç alamayan işçi olduğunu zannetmiyorum. Belediye işçilerinin mağdur edildikleri fikrine katılmıyorum.”

Beytaş Genel Müdürü Çelik, cevabını Çarşamba günü verecek

Oturumda hazır bulunan BEYTAŞ Genel Müdürü Haydar Çelik ise söz alarak, Nihat Arıcan’ın sorularını Meclis’in Haziran ayı ikinci oturumunda, yani 6 Haziran Çarşamba günü cevaplayacağını belirtti.

Ve… gündeme damga vuran konu

Belediye Meclisi’nin Haziran ayı ilk oturumuna damga vuran konu ise, CHP grubu adına söz olan Hayrullah Usta’nın Meclis Gündemi’nin “Belediye Emir ve Yasakları Uygulama Yönetmeliği”nde düzeltme yapılması ve ilave maddelerin konulması  hakkındaki ilgili raporu kabul etmeyeceklerini ifade etmesiyle tartışmaya açıldı.

Hayrullah Usta: Bu, bireysel özgürlüğe müdahaledir

Hayrullah Usta, söz konusu raporda geçen “ halka açık piknik alanları, yürüyüş parkurları, sahil gezi yolu, park ve dinlenme alanları, umumi meydanlar ve kaldırımlarda alkollü içki içmek, tiner çekmek ve buralarda halkın huzur ve sükûnunu bozacak fiil ve hareketlerde bulunmak,” şeklindeki maddede geçen “halka açık piknik alanları” ifadesinin diğer ifadeler içinden çıkarılması talebinde bulundu.

Hayrullah Usta, piknik alanları yönünden zengin bir ilçe olan Beykoz’da birçok insanın bu yerlerden geçimini sağladığını ve buralara pikniğe giden vatandaşların da içkilerini yanlarında getirdiklerini belirtti. Usta, şunları söyledi: “ Piknik yeri işletme sahipleri zaten alkol satmıyor; vatandaş kendisi getirip içiyor. Burada bireysel bir özgürlük söz konusu. Bu, bireysel özgürlüğe müdahaledir.”     

Nusret Yılmaz: Piknik alanlarından yüzlerce kişi ekmek yiyor

CHP’li Meclis üyesi Nusret Yılmaz ise, söz alarak, “Beykoz’un birçok yeri şu anda piknik alanı. Bu yerlerin birçoğu zaten içki satmıyor” dedi ve bu yasağın, piknik alanı işletmecilerini zor duruma sokacağını belirtti. Yılmaz,” yüzlerce insanın buralardan ekmek yediğini” kaydederek, ilgili raporda geçen söz konusu ifadenin tekrar gözden geçirilmesini talep etti.

Yüksel Baki: Kaygıya gerek yok; piknik yeri olarak işletilen yerler halka açık sayılmaz

İlgili rapor hakkında söz alan Yüksel Baki ise, konuşmasının başında bu konuda “kaygı duymaya gerek olmadığını” ifade ederek, içki içme yasağı olan yerlerin yönetmelikte açıkça belirtildiğini kaydetti. Belediye Başkan Yardımcısı, “ halka açık piknik alanları” ifadesiyle kastedilenin “herkesin, hiçbir ücret ödemeden oturduğu yerler” olduğunu belirtti. Baki, “piknik yeri olarak işletilen yerler halka açık sayılmaz; çünkü burada insanlar masaya ve mangala para veriyorlar” açıklamasını yaptı.

Naci Candaş: Bu, AK parti yönetiminin içki içenlere bakış açısıdır

Söz konusu fikir beyanları üzerine söz alan CHP’li Meclis üyesi Naci Candaş ise, “ bu ülkede polis var, jandarma var. Bu yerlerde içki içilmesine bunlar zaten müsaade etmiyorlar. Bu yönetmeliğe neden gerek duyuldu? Bu, AK Partili ilçe yönetiminin içkiye ve içki içenlere bakış açısını ortaya koyması sonucunda ortaya çıkmıştır. AK parti, bu zihniyeti BEYTAŞ’ta da göstermiştir” yorumunda bulundu.

Oy çokluğuyla kabul edildi

Yapılan müzakerelerin ardından ise söz konusu raporun oylanmasına geçildi. Rapor, CHP’ni itirazları ve AK parti grubunun çoğunluk oyları ile kabul edildi.

Bir sonraki oturum 6 Haziran Çarşamba günü, saat 10: 00’da

Belediye Meclisi’nin Haziran ayı ikinci oturumu 6 Haziran Çarşamba günü yapılacak.

Haber: Arzu Başlantı

Beykoz'da halka açık alanlarda içki içme yasağı!
Bizi Takip Edin