Beykoz’da hayata geçirmek için gün sayıyoruz!

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, yakın zamanda hayata geçecek AKDEM Projesi ile son günlerde çokça tartışılan İstanbul Sözleşmesi hakkında önemli açıklamalar yaptı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, yakın zamanda hayata geçecek AKDEM Projesi ile son günlerde çokça tartışılan İstanbul Sözleşmesi hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, yakın zamanda hayata geçecek AKDEM Projesi ile son günlerde çokça tartışılan, uluslararası kamuoyunda “İstanbul Sözleşmesi” olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Aile, Kadın Destekleme ve Engelliler Birimi yani AKDEM’i Beykoz’da hayata geçirmek için gün saydıklarını belirten Başkan Murat Aydın, Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” yani bilinen ismiyle “İstanbul Sözleşmesi”ni de önemli bulduğunu söyledi.

Başkan Aydın’ın Beykoz AKDEM ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili açıklamaları şöyle; 

2000’lerin ortalarında Zeytinburnu Belediye Başkanıyken ilçe özelinde kadınlarımızın toplumdaki dezavantajları ile yakından ilgilenmeye başladık. Şiddetin önüne nasıl geçeriz? Kadınlarımızın pozisyonunu nasıl güçlendirebiliriz? Bu soruları kendimize sorup durduk.

KADINLARIN ELİNDEN TUTTUK

2007’de bu sorulardan yola çıkıp uzun çalışmalar sonunda Aile, Kadın Destekleme ve Engelliler Birimi yani AKDEM’i kurduk. Burada kadınlarımıza meslek öğrettik, psikolojik destek verdik, haklarını öğrettik, hukuki destek sağladık… Göçmen kadınların elinden tuttuk. Dil eğitimi verdik, yeni işler yapmalarına yardımcı olduk. Kendi işlerini kurmalarını sağladık. Korku içinde kendi kabuklarına çekilmelerini önledik. O göçmen kadınlar ödül alan projeler ürettiler.

İnanıyorduk ki, güçlü bir kadın kendinden emin bir birey, sağlıklı bir aile ve sağlam bir toplum demekti. Çok şükür öyle oldu. Kadınlarımız güçlendikçe, gencinden yaşlısına, kadından erkeğine mutlu yüzlerin sayısı arttı.

DOĞRU BİR TOPLUMSAL DÜZENLEME 

Engelli bireylerimizin dezavantajlarını da ortadan kaldırmaya yönelik işler yaptığımız AKDEM’i şimdi Beykoz’da hayata geçirmek için gün sayıyoruz. Ancak biliyoruz ki, bizim çabalarımız doğru bir toplumsal düzenleme ile tam karşılık bulacak.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ ÖNEMLİ BULUYORUM

2011 yılında 46 ülke ve Avrupa Birliği arasında imzalanan “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” yani bilinen ismiyle “İstanbul Sözleşmesi”ni de işte bu açıdan önemli buluyorum.

KADINLARIMIZ CANİLER TARAFINDAN KATLEDİLMESİN

Sözleşme kusursuz olmayabilir, eksikleri olabilir, daha iyi hale getirilebilir. Ancak Pınar Gültekin gibi, Özgecan Aslan gibi, Ceren Özdemir gibi nice kadınlarımızın caniler tarafından katledilmesini, nice hayallerin söndürülmesini engelleme yolunda çok önemli bir adımdır.

SÖZLEŞMENİN MAKSADI!

Sözleşmenin maksadı olan ”Kadınları her türlü şiddete karşı korumak ve kadına karşı şiddeti ve aile içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak” maddesi, her şeyden öte insan hakları açısından çok önemlidir. İnsan haklarını iyileştirmekle ilgili atılan adımların kötüsü olmaz. Olsa olsa daha iyisi olabilir.

Powered by Froala Editor

Beykoz’da hayata geçirmek için gün sayıyoruz!
Bizi Takip Edin