Beykoz'da hemşireler haftası kutlandı

Her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan hemşireler haftası bu yıl Ramazan ayı nedeniyle erken kutlandı.

Beykoz Devlet Hastanesi hemşirelerinin, Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde düzenledikleri Hemşireler haftası programına ilgi yoğundu…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan hemşireler haftası bu yıl Ramazan ayı nedeniyle erken kutlandı.

Beykoz Devlet Hastanesi hemşirelerinin, Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenledikleri Hemşireler haftası programına ilgi yoğundu. Beykoz Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Oğuz Ayhan ve Sağlık Hizmetleri Müdiresi Necibe Köse’nin de katıldığı programın içeriği tamamen Beykoz Devlet Hastanesi hemşirelerinin sergilediği performanslarla organize edildi.

Hemşireler kokteylde sohbet etti

Yaklaşık bir saatlik kokteylle başlayan programın sunumunu Beykoz Devlet Hastanesi Eğitim Sorumlusu Aylin Karayemişoğlu üstelenirken, Hababam Sınıfı Müzikalini de yine hastane hemşireleri canlandırdı.

Beykoz Devlet Hastanesi Hemşirelerinin kutlama programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“İlk nefesten son nefese kadar hemşire”

Hemşirelik mesleğinin insan sevgisi temelinde; bilgi, beceri ve sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslek olduğunu hatırlatan Aylin Karayemişoğlu, “ilk nefesten son nefese kadar sağlığın korunmasında, geliştirilmesine ve iyileştirilmesinde rol alan tüm hemşire meslektaşlarımın günü kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Bayan Karayemişoğlu’nun açılış konuşmasını yapmak üzere davet ettiği Sağlık Bakım Hizmetleri Müdiresi Necibe Köse ise, katılımları nedeniyle konuklarına teşekkür ederken, Beykoz Devlet Hastanesi Ailesi’nin üyeleri olarak bir olmanın birlikte olmanın en güzel örneğini sergilemekteyiz” diye konuştu.

“Hemşirelik mesleğinin geleceğini konuşmalıyız”

“Hemşirelik mesleğinin geçmişinden bahsetmek yerine geleceğinden bahsetmek gerektiğini düşünüyorum.” diyen Bayan Köse, “bugün artık hemşirelik geleceğin meslekleri arasına girmiş, ortalama yaşam süresinin uzamasıyla doğru orantılı bir şekilde günden güne önemi artmakta olan bir meslek gurubu halini almıştır. Mesleğimizi icra ederken, mesleki ahlak ve değerleri kaybetmeden icra etmemiz gerekiyor. Bunun çok önemli bir nokta olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum” şeklinde konuştu.

“Nice güzel günlerimiz olsun”

Necibe Köse, “İşimizin vicdanı boyutunu hiçbir zaman aksatmadan mesleğimizi severek yaptığımız nice güzel günlerimiz olsun istiyorum” diyerek, meslektaşlarının haftasını tebrik etti. Köse ayrıca, programın hazırlamasında emeği geçenlere de teşekkür etti.

“İnsanın en zayıf olduğu anda yanında hemşire vardır”

Programın son konuşmacısı ise Beykoz Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Oğuz Ayhan oldu. Ayhan, hemşireler haftasını kutladığı konuşmasında, bir insanın en zayıf olduğu anın sağlıklı olmadığı an olduğuna vurgu yaptı. Ayhan, hemşirelerin, insanların en zayıf olduğu anlarında büyük bir sorumluluk üstlendiğini ve insanların en zayıf olduğu anlarında en yakınlarında hemşireler olduğunu ifade ederek, “bu denli özverili çalışan hemşirelerimizi tebrik ediyor, haftanızı kutluyorum” dedi.

Programın devamında Beykoz Devlet Hastanesi’nin birimlerinde çalışan personeli konu alan bir slayt gösterisi vardı. Slayt gösterisinde, mesai arkadaşlarının birbirleri hakkında düşünceleri de yer aldı.

“Hafize ana ve Hababam sınıfı”

Beykoz Devlet Hastanesi çalışanları yine kendilerinin derlediği özgünlükte Hababam Sınıfının Hafize Anasını ve müzikali canlandırdı. Duygusallıkla, neşeyi içinde barındıran müzikal yoğun ilgi görürken, oyuncuların içtenliği ise izleyenlerden yoğun alkış aldı.

Hemşireler gecesinde türkü resitali

Beykoz Devlet Hastanesi hemşirelinin düzenlediği gecede yine hastane personeli olan ve zaman çeşitli etkinliklerde sahne alan Öznur Yaman geceye damgasını vurdu. Bağlamada Tolga Morkoç ve klavyede Zafer Şenol’un eşliğinde türkülerini seslendiren Öznur Yaman, repertuarına sözleri Araş Mustafa’ya ait olan Neşet Ertaş’ın “Zahidem” isimli derlemesi ile başladı.

Zahide’nin hikayesi!

Mustafa, Mehmet Ağa’nın kızı Zahideye sevdalanır, Ama gönül bu, Mustafa fakir, bir o kadarda gariptir. Zahide ise zengin ağanın kızıdır. Kim garibe, fakire kız verir?

Öznur Yaman programın devamında, Trabzon, Malatya, Kayseri ve Eskişehir yörelerinden, ‘ben seni sevduğumi dünyalara bildurdum’, ‘Bir ay doğar ilk akşamdan geceden’, Bahçe duvarından aştım’ ve ‘Kahveyi kavururlar” isimli türküleri okudu.

Sandalye kapma yarışması

Gecede birde yine hastane personelinin oynadığı sandalye kapma yarışması vardı. İki tır halinde düzenlenen yarışmanın ilk turunu Enfeksiyon hemşiresi Elif Taş kazanırken ikinci turda ise ameliyathane hemşiresi Elif Dede birinciliği elde etti. Her iki turda birinci olan yarışmacılara hastane yöneticileri tarafından hediyeler verildi.

Şeyma Öztürk’ten mini konser

Programın devamında yine hastane yöneticilerinden Nevil Öztürk’ün 12 yaşındaki kızı Şeyma Öztürk kemanıyla küçük bir resital yaptı. 12 Yaşındaki Şeyma’nın resitalinin de ilgiyle dinlendiği gecede yine hastane personelinin oğlu olan Ümit Tarık İncekara gitarıyla bir sunum yaptı. İncekara programının sonunda 3 Mayıs Türkçülük Günü’nü kutlamayı da ihmal etmezken, salondakileri bozkurt işareti yaparak selamladı.

Halk Oyunları gösterisi mest etti

Programın finalinde ise, Altan Susaruğur’un eğitmenliğinde uzun süre hazırlık yapan Beykoz Devlet Hastanesi Halk Dansları Topluluğu’nun muhteşem gösterisi vardı. Çoğunluğu Beykoz Devlet Hastanesi personeli olan Halk Dansları Topluluğu’nun içinde yine Beykoz Devlet hastanesi Yöneticilerinden olan Elif Öztürk’te yer aldı.

Türkiye’nin çeşitli yörelerine ait halk oyunlarını sergileyen topluluk, izleyenlerden yoğun alkış aldı. Gösterinin son aşamasında eğitmen Altan Susaruğur’da topluluğa katıldı.

Gecenin sonunda teşekkür çiçekleri verildi ve toplu fotoğraf çekimi yapıldı. 

Beykoz'da hemşireler haftası kutlandı
Bizi Takip Edin