Beykoz’da imar ve kentsel dönüşüm yetkisi kimde?

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın CHP meclis üyelerine “Geri Görünüm ve Etkilenme bölgesinde imar yetkisi kimde? Kentsel dönüşümde en büyük sorumluluk kimin?” diye sordu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın CHP meclis üyelerine “Geri Görünüm ve Etkilenme bölgesinde imar yetkisi kimde? Kentsel dönüşümde en büyük sorumluluk kimin?” diye sordu.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmasında CHP meclis üyelerine, “Beykoz Geri Görünüm ve Etkilenme bölgesinde imar yetkisi kimde? Kentsel dönüşümde en büyük sorumluluk kimin?” diye sordu.

https://www.youtube.com/watch?v=EJG5jWtm5HE***

Belediye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantılarının son oturumunda Beykoz Belediyesi’nin 2021 yılı bütçesi görüşüldü. CHP’nin ret oyu verdiği bütçe AK Parti ve MHP’nin oylarıyla kabul edilirken, imar planları ve kentsel dönüşüm tartışmaları gündemdeki yerini korudu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde olan 1/5000 ölçekli Beykoz’un Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgeleri imar planları 2018’de İBB meclisinden geçmişti. Planlara yapılan itirazların cevaplanma sürecinin CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi döneminde tamamlanması bekleniyor. Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın da yaptığı konuşmalarında CHP’nin sürece dahil olmasını istedi.

2 BİN 250 HEKTARLIK ALANDA 100 BİN NÜFUS YAŞIYOR 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin plan sorumluluğunda olan Beykoz’un Geri Görünüm ve Etkilenme bölgesinde yer alan 2 bin 250 hektarlık alanda yaklaşık 100 bin nüfus yaşıyor. Üç etaptan oluşan Geri Görünüm ve Etkilenme bölgesinde ise 23 mahalle yer alıyor.

Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi 1. Etap; İncirköy, Soğuksu, Çiğdem, Çubuklu ve Acarlar mahallelerinin bir kısmını, 2. Etap; Çubuklu, Kanlıca, Kavacık, Anadolu Hisarı, Göztepe, Göksu ve Yenimahalle’nin bir kısmını, 3. Etap ise Merkez, Akbaba, Ortaçeşme, Çamlıbahçe, Yalıköy, Tokatköy, Anadolukavağı, Dereseki, Kaynarca, Poyrazköy ve Anadolufeneri mahallelerinin bir kısmını kapsıyor.

MURAT AYDIN: İMAR YETKİSİ KİMDE? 

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmasında şunları söylemişti; Beykoz’un ön görünüm dışında kalan Geri Görünüm ve Etkilenme bölgesinde imar yetkisi kimde? Buradaki imar yetkisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde. Onlar ana kararları alacak biz de ona göre 1/1000’lik planları yapacağız. Soruyorum; Çiğdem, Tokatköy, Kavacık gibi öngörümün dışında kalan yerler geri görünüm ve etkilenme bölgesinde imar yetkisi kimde? İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin elinini tutan mı var. Bu sorunu çözdüğünde Beykoz halkı olarak Ekrem İmamoğlu’nun elini havaya kaldırmasını da biliriz. Buradaki imar yetkisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndedir.

HER İKİ KURUMDAN DA DESTEK TALEBİNDE BULUNACAĞIZ 

Kalan diğer yerlerde imar yetkisi kimde? Çevre ve Şehircilik Bakanlığında. Beykoz’da plan yetkisi olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da, İBB’de görevini yerine getirecek. Biz de her iki kurumdan destek talebinde bulunacağız ve inşallah birlikte bunu başaracağız.

İBB BEYKOZ’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ YAPSIN

Kentsel Dönüşüm’de en büyük sorumluluk kimde? O da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde. İBB’nin Beykoz’da kentsel dönüşüm projesi yapmasını arzu ediyoruz. Biz her türlü işbirliğine açığız. İBB’nin bünyesinde KİPTAŞ var başka kuramları var. Zaten yetki ve sorumlulukları da var. Hangi mahallemizde arzu ediyorlarsa biz desteğe hazırız, yeter ki gelsinler.  Beykoz’da yapılacak afet referanslı her türlü kentsel dönüşüm çalışmalarında İBB’nin yanında olacağımızı buradan ifade etmek istiyorum. 

YETKİ CHP- HDP- İYİ PARTİ İTTİFAKINDA

Tamam, AK Parti döneminde bunlar yapılamadı. Buyurun o zaman siz yapın elinizi tutan mı var. Halk bu dönem yetkiyi kime verdi? AK Parti’ye değil size yani CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin oluşturduğu Millet İttifakı ve onun destekçilerine verdi. Sayın İmamoğlu başkanımız yetki ve sorumluluğu aldı. Biz de Beykoz olarak sorunların çözümüyle ilgili Sayın İmamoğlu’nun yanındayız. Yapılan her güzel işte de kendisini alkışlayacağız. Beykoz’da yaşam kalitesini arttırmak adına beraber çalışacağız. O yüzden CHP olarak imar meselinde hiç sağa sola kaçmazsınız. Sorumluluk ve yetki tamamen İBB’de. Ama bizimde işin içinde olmamız gerekiyor.

Beykoz’da imar ve kentsel dönüşüm yetkisi kimde?
Bizi Takip Edin