Beykoz'da işitme engelliler için bir dernek kuracağız!

CHP İncirköy Seçim İrtibat Bürosu'nun konukları bu kez siyasiler değil, işitme engelli vatandaşlar oldu.

Beykoz İşitme Engelliler Platformu üyelerinden oluşan kalabalık grup, Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Coşkun Tosun'u…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP İncirköy Seçim İrtibat Bürosu’nun konukları bu kez siyasiler değil, işitme engelli vatandaşlar oldu.

Beykoz İşitme Engelliler Platformu üyelerinden oluşan kalabalık grup, Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Coşkun Tosun’u alkışlar eşliğinde karşıladı. Buluşmada Coşkun Tosun’un eşi Nurgül Tosun, çok sayıda CHP Meclis Üyesi Adayı ve partililer de hazır bulundular.

Toplantıdaki iletişim, işaret dili bilen tecrübeli bir eğitmen tarafından sağlandı.

“TAŞTAN, TOPRAKTAN, ASFALTTAN ÖNCE ENGELLİ-ENGELSİZ VATANDAŞLARIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ”

Kısa bir açılış konuşması yapan Meclis Üyesi Adayı Füsun Sökmez, “Beykoz’un göz ardı edilen imarını, yollarını, trafiğini hep konuştuk belki ama ihmal edilen insanlarını hele hele engellilerimizi ne kadar konuştuk acaba? İşte gördüğünüz gibi burada Yaşanacak Beykoz İçin 41 Proje broşürümüz var. Detaylarını birazdan Coşkun başkanım sizlere anlatacak ama şunu bilin ki; biz taştan, topraktan ve asfalttan önce engelli-engelsiz insanlarımız düşünüyoruz. Onun içinde bu akşam burada Beykoz İşitme Engelliler Platformu üyesi hemşehrilerimizle bir aradayız, omuz omuzayız” dedi.

“BÜTÜN ENGELLİ KARDEŞLERİMİZİN TÜM TALEPLERİ KARŞILANACAKTIR“

Daha sonra söz alan CHP adayı Coşkun Tosun ise “Bu güzel, bu kıymetli buluşmada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İnanın bana, bugüne dek yaptığımız en güzel ve faydalı programın bu olduğunu düşünüyorum. Bizler ekip olarak elbette Beykoz’un tüm sorunlarına vakıfız derken, Beykoz’umuzda yaşayan engellilerimizin yaşadığı sıkıntıları ayrı tutmadık. Çünkü dersimize çok çalıştık, hala da çalışmaya devam ediyoruz. Dolayısıyla engelli kardeşlerimin ihtiyaç duyduğu tüm gereksinimleri önceliğimiz olarak programımız da yer alıyor. Üstelik sadece işitme engelli vatandaşlarımızın değil diğer engellilerin de ihtiyaçlarını kapsayacak şekilde büyük projelerle huzurlarınıza geldik. O yüzden şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, buradaki kardeşlerimin tüm taleplerinin karşılanacaktır. Bu benim kardeşlerime sözüm olsun” dedi.

İŞİTME ENGELLİLERE LOKAL YAPTIRILACAK

Tosun’un bu sözleri işitme engelliler tarafından büyük bir mutluluk ve sevinçle karşılandı. Coşkun Tosun’a soru sormak isteyen bir platform üyesi, “Beykoz’da işitme engelliler için bir dernek veya lokalin olmaması yüzünden bir araya gelebilmek için Üsküdar’a ya da Kartal’a gitmek zorundayız. Bize böyle bir dernek kuracak mısınız?” dedi. Bunun üzerine Tosun’un cevabı “Bunun sözünü hemen veriyorum size. İşte Mimar Ahmet Erkurtoğlu da burada. O planını projesini çizer, ben de hemen yaptırırım.” cevabını verdi.

BELEDİYEDE İŞARET DİLİ BİLEN PERSONEL SÖZÜ

Daha sonra söz alan bir işitme engelli vatandaş, ”Beykoz’da işitme engelli olmak çok zor bir durum. Hastaneye, mahkemeye ya da belediyeye işimiz düştüğünde kimse biz anlamıyor. Resmi kurumlarda dili bilen görevlilere ihtiyacımız var” deyince, Tosun, “Size söz veriyorum, belediyeyi kazandığımız andan itibaren sadece size hizmet için bir görevliyi istihdam edeceğiz. Nerede bir işiniz olursa çağıracaksınız ve size hizmet edecek” dedi.

BAZI İŞİTME ENGELLİLER GÖZYAŞLARINI TUTAMADILAR

Başka bir platform üyesi de “Aramızda Dünya, Avrupa hatta Olimpiyatlarda derece alan işitme engelli sporcular var. Güreşçisi, futbolcusu, atleti. Ama Beykoz’da antrenman yapacak sahalar olmadığı için bizler gidip İstanbul’un başka ilçelerinde çalışmak zorunda kalıyoruz. Bize antrenman yapabileceğimiz yerleri yapacak mısınız” diye yönetti sorusunu. Coşkun Tosun ise “Ben zaten spordan gelen bir kişiyim. Bu söyledikleriniz benim için yapılması en kolay şeyler. Elbette yapacağım” dedi. Bu arada salondaki bazı işitme engellilerin duygulandığı ve gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi.

ARTIK AK PARTİ’YE DEĞİL CHP’YE OY VERECEĞİM

Bu yanıtlardan sonra ayağa kalkan bir başka platform üyesi ise “Bugüne dek sadece AK Parti’ye oy verdim. Ama bize verdikleri hiçbir sözü tutmadılar. Hep bize yalan söylediler. Bu seçimde ilk defa güvenerek ve kime oy verdiğimi bilerek CHP’ye oy vereceğim.” dedi.

Çalışmalarının meyvelerini verdiğini ifade eden Coşkun Tosun, “Görülüyor ki Beykoz’da engelli vatandaşlarımıza bir engel de onların dertleriyle ilgilenmeyen yerel yönetim olmuş. Ama sadece birkaç gün daha sıkın dişinizi. Sizlerin de destekleriyle göreceksiniz martın sonu bahar olacak” şeklinde konuştu.

Toplantının ardından Coşkun Tosun ve eşi Nurgül Tosun, Beykoz İşitme Engelliler Platformu üyeleri ile bir aile fotoğrafı verdi.

Beykoz'da işitme engelliler için bir dernek kuracağız!
Bizi Takip Edin