Beykoz’da İSKİ’ye tepki! Dereye yine zehir akıtılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İSKİ’nin Paşaköy Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'ndeki atık suyu arıtmadan Riva Deresi'ne akıttığı iddia edildi. 

https://www.youtube.com/watch?v=yex1Ih_ce1o***

İstanbul’un doğa güzellikleri arasında bulunan ve kentin turizm ilçesi olarak bilinen Riva, kirliliğiyle yeniden gündeme geldi.

İddialara göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İSKİ’nin Paşaköy Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'ndeki atık suyu arıtmadan Riva Deresi'ne akıtıldı. Vatandaşlar, rengi değişen dereden çevreye ağır koku yayılması nedeniyle isyan etti.

Riva Deresi’nden geçerek Marmara Denizi’ne kadar akıtılan kanalizasyon suyu canlı popülasyonunu etkiledi. Derede yaşayan balıklar karaya vurdu.

İstanbul’da beklenen sağanak yağış nedeniyle İSKİ’nin Paşaköy Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin kapasitesinin yetersiz gelmesinden dolayı fazla miktardaki atık suyu Riva Deresi’ne boşalttığı öne sürüldü.

İKİ SENE ÖNCE DE CEZA KESİLMİŞTİ

Yaklaşık iki sene önce de aynı skandalla kamuoyunu gündeme gelen İSKİ Paşaköy Atıksu Arıtma Tesisi ile Riva Deresi’nin karıştığı Bozhane Köyü'nden numuneler alınmıştı.

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından atık suları arıtmadan Riva Deresi'ne akıtan İSKİ Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'ne 72 bin 197 TL para cezası kesilmişti.

İSKİ'den müdürlüğe gönderilen yazıda ise tesis kapasitesinin atık su debisini özellikle yağışlı havalarda karşılayamadığı bildirilmişti.

İMAMOĞLU İKİ SENE ÖNCE YAPACAKLARINI SIRALAMIŞTI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yine iki sene önce Riva Deresi’nin kirliliği nedeniyle ilçeye gelerek bölgede yapacakları çalışmaları sıralamıştı.

ATIK SU DEREYLE BULUŞMAYACAK DEMİŞTİ!

İmamoğlu, arıtılmamış hiçbir atık suyun kalmayacağını, atık suların kontrolsüz bir şekilde dereyle buluşmayacağını ve hepsinin mutlaka arıtılacağını ifade etmişti.

Riva’da 2 milyara yakın yatırım yapacaklarını ifade eden İmamoğlu, “Paşaköy’deki arıtmaya 100 bin metreküplük daha ilave bir yatırım yapacağız ve aslında buradaki sorunun atık su tarafını, deşarj tarafını ciddi anlamda çözmüş olacağız. Toplam 2 milyar liralık bir öngörülen yatırımla hiç kimse inşallah sözünden bu anlamda dönmeyecektir.4 yıllık yatırımla, Riva’da bu sorun kökünden temizlenmiş olacak.” diye konuşmuştu.

Beykoz’da İSKİ’ye tepki! Dereye yine zehir akıtılıyor
Bizi Takip Edin