Beykoz’da kadınlar şiddete karşı bilinçleniyor

Beykoz’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla açılan stantta kadınlara Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması tanıtıldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla açılan stantta kadınlara Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması tanıtıldı.

Beykoz Kaymakamlığı ve Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü koordinesinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadınları bilinçlendirme çalışması yapıldı.

Çalışmaya, Beykoz Kaymakamımız Esengül Korkmaz Çiçekli, İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Selim Safi, Kavacık Muhtarı Yasemin Şahin, Aile İçi Şiddetle Mücadele Büro Amiri ve Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği Vekili Komiser Nergiz Bulut ile büro personelleri katıldı.

Kavacık’ın en işlek yerine kurulan stantta, Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması tanıtılarak kadınları bilgilendiren Kaymakam Esengül Korkmaz Çiçekli ve yetkililer, olası bir şiddet ve taciz gibi kötü eylemlerle karşılaşmaları durumunda kendilerine bir tuş kadar yakın olduklarını ifade etti.

Kadınlara broşür dağıtan ekipler, bazılarının telefonuna KADES’i indirerek nasıl kullanacaklarını uygulamalı olarak gösterdi.

25 Kasım Gününün “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olması münasebetiyle kadın haklarının korunması, toplumsal farkındalığın arttırılmasını amaçlanan etkinliğe, kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

Gün boyu devam eden etkinlik kapsamında ekipler, minibüslerde, mağazalarda, cadde ve sokaklardaki vatandaşları bilgilendirerek broşür dağıttı. 

KADES UYGULAMASI NEDİR?

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığınca hayata geçirilen KADES uygulaması kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda tek tuşla kolluk kuvvetlerine ulaşabilme imkanı sağlıyor. Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

Beykoz’da kadınlar şiddete karşı bilinçleniyor
Bizi Takip Edin