Beykoz’da kentsel dönüşümden yana olanlar isyan etti!

Beykoz’da ilk olacak “Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında 3 yıldır kirada oturan ve kentsel dönüşümü bekleyen ev sahipleri evlerinden ayrılmayan ve eylem yapanların kendilerini zora soktuğunu ve mağdur ettikleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da ilk olacak “Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında 3 yıldır kirada oturan ve kentsel dönüşümü bekleyen ev sahipleri evlerinden ayrılmayan ve eylem yapanların kendilerini zora soktuğunu ve mağdur ettiklerini belirtti.

Beykoz’da ilk olacak ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 2019 yılı öncesinde başlatılan “Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi” sona yaklaşıldı.

82 bin 792 metrekare alan üzerinde başlayan projede çoğu konut kentsel dönüşüme girerken az sayıda kişi konutlarını kentsel dönüşüme vermedi. Yaklaşık 3 yıldır ise, evlerini kentsel dönüşüme veren ve yeni konut bekleyen vatandaşlar bu sebepten dolayı mağdur olduğunu iddia etti.

Evlerini kentsel dönüşüme veren ev sahipleri, komşularının bir inat uğruna ve kötü niyetli kişilerin kışkırtmalarıyla evlerini kentsel dönüşüme vermeyerek kendilerini mağdur ettiğini söyledi.

KURA ÇEKİMİ YAPILDI

17 Ağustos günü yapılan kura çekimiyle muvafakat verenlerin proje sonunda sahip olacakları daireler de belli oldu. Hak sahipleri projenin hızla bitirilmesini ve depreme karşı güvenli evlerine kavuşmayı bekliyor.

“DÖNÜŞÜMÜN YAPILMASINI VE EVLERİMİZE KAVUŞMAK İSTİYORUZ”

Evini kentsel dönüşüme veren vatandaş Niyazi Arslan, “Şu anda Tokatköy’de kentsel dönüşümün alanının olduğu hak sahibi vatandaşlardan biriyim. Çevre Şehircilik Bakanlığımızın ve Beykoz Belediyemizin yapmış olduğu kentsel dönüşümü destekleyen ve imza atan hak sahipleri olarak yüzde 95’e yakın imza attık. Bu süreçte evlerimizi boşalttık ve birçoğumuzun evleri yıkıldı. Yaklaşık olarak yüzde 5’lik bir kısım evlerini boşaltmadı ve bu işe karşı çıkıyor. Yalnız burada onlar mağdur olduğunu iddia ediyor ancak mağdur olan biziz. Başka sokaklara, ilçelere taşınarak oralara kira ödemeye başladık. Bakanlığımız bize kira katkısı elbette yapıyor ancak bu tabi ki şu anki Türkiye şartlarındaki kira oranları ile bağdaşmıyor. Biz cebimizden kiraya katkı yapıyoruz. Bir an önce dönüşümün yapılmasını ve evlerimize kavuşmak istiyorum” dedi.

“BİZLER BURADA MAĞDURUZ”

Konut sahibi Tuncay Erbaş, “Bizler burada mağduruz. Kışın ortasında belediyemizin bize sunmuş olduğu imkân doğrultusunda evlerimizi terk ederek kiraya gittik. Arkadaşlarımızın yaptığı eylemler anlamsız. Bir an önce bu işin başlamasını ve bitmesini istiyoruz. Biz kirada duruyoruz, 7 aydır kirada bekliyoruz. Evlerin 3’de ikisi yıkılmış yani bunların ne amaç taşıdığını bilemiyoruz. Bu işlerin abartıldığını ve bu eylemlere destek geldiğini görüyoruz. Komşularımızın bize yardımcı olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“DÖNÜŞÜMÜN YAPILMASINI ARZU EDİYORUZ”

Evini kentsel dönüşüme veren Menderes Bingöl, “Burada dönüşüm yapılıyor, biz de yıllardır bulunduğumuz alanın riskini göz önünde bulundurarak, bu dönüşümün bir an önce yapılmasını istiyoruz. Burada söz konusu olan iddiaların hiç birisinin ciddiyeti yoktur. Her şey tamamen yasal olarak yapılmaktadır. Her şey oturanların lehine olmaktadır. Bize karşı öne sürülen şartların tamamı devlet güvencesi altındadır. Biz deprem kuşağında bir ülkeyiz ama binalarımız buna karşı koyacak kuvvete karşı değildir. Biz kendimizin ve geleceğimiz için bu dönüşümün bir an önce yapılmasını arzu ediyoruz.” dedi

 

Beykoz’da kentsel dönüşümden yana olanlar isyan etti!
Bizi Takip Edin