Beykoz’da kiraz bahane kardeşlik şahane!

Tarihi Türk-Polonya dostluğunun en önemli simgesi ve yaşayan tanığı Polonezköy’ün 180. kuruluş yıldönümü ve meşhur kirazın tanıtımı amacıyla düzenlenen Polonezköy Kiraz Festivali başladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarihi Türk-Polonya dostluğunun en önemli simgesi ve yaşayan tanığı Polonezköy’ün 180. kuruluş yıldönümü ve meşhur kirazın tanıtımı amacıyla düzenlenen Polonezköy Kiraz Festivali başladı. 

Beykoz Belediyesi tarafından tarihi Türkiye-Polonya dostluğuna katkıda bulunmak, köyün 180. kuruluş yıl dönümünü kutlamak, meşhur ve leziz kirazını tanıtmak amacıyla düzenlenen “Polonezköy Kiraz Festivali” başladı.

Tarih, doğa ve eğlencenin buluşacağı ve 3 gün boyunca sürecek festivalde konserler, halk dansları gösterileri, panel ve bisiklet yarışıyla dostluk vurgusu yapılacak.

Beykoz Sahili Etkinlik Alanı'nda düzenlenen açılışa, AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Polonya İstanbul Başkonsolosu Witold Lesniak, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, MHP İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sevcenur Özcan, Polonez Muhtarı Antoni Vilkoşevski ile belediye başkan yardımcıları, çeşitli sivil toplum kuruluş temsilcileri, birim amirleri ve ilçe sakinleri katıldı.

Açılış, Polonya’dan gelen Krakowiacy Grubu’nun halk dansları gösterileri ile yapıldı.

“POLONYA İLE BİR GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURULDU”

Misafirlere hitap eden Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, “Ben Polonya'dan gelen misafirlerimize teşekkür ediyorum. Bu organizasyon için yoğun bir çalışma oldu. Pandemiden dolayı son 3 yıldır etkinlik yapamadık. Şükürler olsun bugün burada birlikteyiz. Allah'a şükürler olsun pandemiden kurtulduk. Her iki halk arasındaki güçlü dayanışmanın geleceğe aktarılması noktasında bu etkinliği Polonya'nın İstanbul Başkonsolosluğu ve muhtarlığımızla ve mesai arkadaşlarımızla birlikte gerçekleştiriyoruz. O güzel, şirin Polonya’nın kültürünün, bizim Anadolu’nun kültürünün birlikte yaşatıldığı yeri Polonyalı hemşehrilerimiz inşa etti. Aslında sadece bir köy kurulmuş olmuyor, Polonya ile Türkiye arasında bir gönül köprüsü kurulmuş oluyor.” dedi.

“KİRAZ BAHANE KARDEŞLİK ŞAHANE”

Festivalin açılış programında konuşan programına AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Türkiye'nin güzel bir lafı var. 'Kahve bahane dostluk şahane'. Kiraz bahane burada dostluk, kardeşlik şahane. Hem milletimizin arasında hem Polonya halkıyla Türk milleti arasındaki dostluğu pekiştirmek burada bir vesile olsun diye bu festival yapılmıştır. İnşallah güzel bir etkinlik olacak ve akıllarda kalacaktır. Polonezköy sadece Türkiye'deki Polonyalılarla ve onların üzerinden Polonya ile Türkiye arasındaki dostluğu gösteren bir örnek köy olmanın ötesinde anlamlar taşıyor.” diye konuştu.

Numan Kurtulmuş konuşmasına şöyle devam etti:

“180 sene evvel orada Polonya halkının bağımsızlık mücadelesi maalesef başarısızlıkla sonuçlanıp Polonya'nın Rusya, Avusturya ve Prusya arasında paylaştırılması sonrasında ortaya çıkan olaylardan sonra çok sayıda Polonyalı ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Aynı yüz seksen yıl önce olanlara benzer şekilde Ukrayna'dan maalesef göç etmek zorunda kalan çok sayıda sivil, Avrupa ülkelerine gittiği gibi Türkiye'ye de gelen Ukraynalı dostlarımız oldu. Onlara da kucak açan, onlara da ev sahipliği yapan sizsiniz. Onlara da ev sahipliği yapan milletimizdir. Dünyanın gözü önünde cereyan eden Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle birlikte başlayan amansız ve insanlık dışı bu saldırıların bir an evvel sona ermesi, Rusya ile Ukrayna arasında barışın temin edilmesi için bütün gücümüzü ortaya koymaya gayret ediyoruz. Onun için Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türkiye'nin yoğun bir diplomasi sarf ettiğini görüyorsunuz. Arzu ederiz ki inşallah yarın Ukrayna'yla Rusya arasında tam manasıyla bir ateşkes ortaya çıksın ve daha fazla savaşın acıları sürüp gitmesin.”

Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’a günün anısına hediye takdim edildi.

Konuşmaların ardından Türkiye’de sevilerek takip edilen Polonyalı müzisyen ve sanatçı Monika Bulanda’nın konser verdi. 

Karadeniz Halk Dansları ekibi ise horon gösterisi sergilendi.

Meşhur Polonezköy kirazının ikram edileceği festivalin 1. gününde sevilen rock grubu Manga sahne aldı. 

Manga, boğaz manzarasında klasik ve yeni parçalarını seslendirerek festivale coşku kattı.

PROF. DR. İLBER ORTAYLI POLONEZKÖY’Ü ANLATACAK

 Polonezköy’ün yeşil doğasında gerçekleşecek festivalin 2. günü köy tarihine ışık tutacak “180 Yıllık Mazi Polonezköy” Paneli’ne ev sahipliği yapacak.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul Üniversitesi Leh Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hacer Topaktaş Üstüner, Varşova Üniversitesi’nden Türkolog Dr. Marzena Godzinska ve köyün canlı tarihi Antoni Dohada’nın konuşmacı olarak katılacağı buluşmada köyün kuruluşu ve yakın tarihi masaya yatırılacak.

Panelin ardından Yüksek Sadakat Grubu konser verecek ve halk dansları sergilenecek.  

BİSİKLETÇİLER DOSTLUK İÇİN PEDALLAYACAK

Kiraz Festivali’nin son günü ise Polonezköy Dostluk MTB Bisiklet Yarışı’yla renklenecek.

Tarihi dostluk anısına Polonezköy Parkuru’nda 20 ila 40 km’lik turlarda pedal çevirecek sporculardan dereceye girenler çeşitli miktarlarda para ödülü ve Dostluk Kupası’nın sahibi olacak.

Beykoz Belediyesi alana gelen ziyaretçilere festival boyunca bölgenin kirazından ikram edecek.

18 HAZİRAN CUMARTESİ

18.00: -180 Yıllık Mazi Polonezköy Paneli

Konuşmacılar: Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Hacer Topaktaş Üstüner, Dr. Marzena Godzinska, Antoni Dohada.

Yer: Polonezköy Meryem Ana Kilisesi Bahçesi

20.00 Krakowiacy Grubu Halk Dansları Gösterileri

21.00  Konser- Yüksek Sadakat  

Yer: Polonezköy Amfi Tiyatro

19 HAZİRAN PAZAR

10.00 -Polonezköy Dostluk MTB Bisiklet Yarışı

Yer: Polonezköy Parkuru

13.30 -Krakowiacy Grubu Halk Dansları Gösterileri

Yer: Polonezköy Amfi Tiyatro

 

 

 

Beykoz’da kiraz bahane kardeşlik şahane!
Bizi Takip Edin