Beykoz'da Mehmet Akif Müzesi kuruluyor

Beykoz'da, İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'un tanıtıldığı ve eserlerinin gelecek kuşaklara aktarıldığı bir müze kuruluyor.

İstiklal şairi, kurtuluş mücadelesinin sembol isimlerinden, şair, mütefekkir ve yazar Mehmet Akif Ersoy, Beykoz Belediyesi'nin

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da, İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’un tanıtıldığı ve eserlerinin gelecek kuşaklara aktarıldığı bir müze kuruluyor.

İstiklal şairi, kurtuluş mücadelesinin sembol isimlerinden, şair, mütefekkir ve yazar Mehmet Akif Ersoy, Beykoz Belediyesi’nin kurduğu müzeyle tanıtılacak ve eserleri gelecek kuşaklara aktarılacak.

Beykoz Belediyesi’nin Vakıflar Bölge Müdürlüğü’yle imzaladığı protokol çerçevesinde devr aldığı tarihi bina restore edilerek Mehmet Akif Ersoy Müzesi olarak kültür dünyasına kazandırılacak.    

Mehmet Akif Ersoy Müzesi çalışmaları kapsamında devr alınan tarihi binanın rölöve, restorasyon ve restitüsyon projeleri başlatıldı. Projelere ilgili kurullardan onay çıktığı takdirde ilçe, Mehmet Akif Ersoy’un ve eserlerinin tanıtıldığı bir müzeye kavuşacak.

Ziyaretçiler müzede istiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, eserleri ve Anadolu’da yakılan milli mücadele ateşine katkılarını, milli ve manevi değerlere verdiği önemi,  haksızlıklar karşısındaki güçlü tavrını ve kişiliğini eserleri eşliğinde kapsamlı şekilde görme imkânı bulacak. 

Başkan Çelikbilek: “Asım’ın Neslini Yaşatmak İstiyoruz”

Şiirleri, fikir ve şahsiyetiyle millete mâl olan Mehmet Akif Ersoy’u gelecek kuşaklara anlatmayı ve eserlerini yaşatmayı önemli bir vazife olarak gördüklerini ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, kurulacak müzeyle şairin şiirlerinde anlattığı “Asım’ın Nesli”ne katkı yapmayı istediklerini de söyledi.

Beykoz Belediyesi, Mehmet Akif Ersoy’un Vefatının 77. Yıl dönümü dolayısıyla 26 Aralık akşamı, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde bir de anma programı düzenleyecek.  

Yazar Erdal Aslan ilçe sakinlerine şairin edebi kişiliğini, milli ve manevi değerlere bağlılığını ve hayatını kapsamlı şekilde anlatacak.

Beykoz'da Mehmet Akif Müzesi kuruluyor
Bizi Takip Edin