Beykoz’da mısır geleneği yeniden canlandı!

İstanbul’un hafızasına yeşil çayırları ve mısır yeme geleneğiyle kazınan “Tarihi Küçüksu Çayırı 20 bin kişilik mısır ikramı, konserler ve renkli çocuk eğlencelerinin yer aldığı “Beykoz Mısır Festivali”yle şenlendi.
  • 28.08.2022 00:00:00

İstanbul’un hafızasına yeşil çayırları ve mısır yeme geleneğiyle kazınan “Tarihi Küçüksu Çayırı 20 bin kişilik mısır ikramı, konserler ve renkli çocuk eğlencelerinin yer aldığı “Beykoz Mısır Festivali”yle şenlendi.   

galeri isbeykoz misir festivali ne 8984

Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen festivalde yakın tarihe kadar yeşil çayırlarında ailecek piknik yapıldığı ve mısır kazanlarının kaynadığı mesire, ilçe sakinlerinin katılımıyla tarihteki canlı günlerinden birini yaşadı. 

BEYKOZ MISIRI İKRAM EDİLDİ

Osmanlı döneminde halkın rağbet ettiği mısır geleneğini tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla yapılan etkinlik için öğle saatlerinden itibaren alanda büyük mısır kazanları kuruldu. 

İlçenin bereketli topraklarında yetişen Beykoz Mısırı’nın kazana girdiği festivalde akşam saatlerinde lezzet şöleni yaşandı.     

galeri isbeykoz misir festivali ne 9080

Festival neşesine katılmak için ailecek ve komşularıyla mesireye gelen ilçe sakinleri, mısır ikramıyla yeşil çayırlarda lezzet ve eğlence dolu vakit geçirdi. 

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ile AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç da kazan başında geleneksel mısırcı şapkası takarak ilçe sakinlerine mısır ikram etti.

Tarihi mesireye gelen çocuklar ise illüzyon, vantrolog ve animasyon gösterileriyle doyasıya eğlendi.

galeri isbeykoz misir festivali ne 7584

İSMAİL TÜRÜT VE DAMLA YILDIZ KONSERİ

İlçe sakinleri ve ziyaretçilere nostalji yaşatan etkinlik kapsamında mısır ikramının ardından Karadeniz Müziği’nin sevilen ismi İsmail Türüt ve Pop Müzik sanatçısı Damla Yıldız sahne aldı.

Sanatçıların şarkı ve türkülerine hep birlikte eşlik eden vatandaşlar mesirenin tarihi atmosferinde horon oynadı.   

KÖY PAZARI’NDA MISIR İKRAMI

Beykoz Belediyesi tarihi geleneğin ve ilçeye özgü mısırın tanıtımı amacıyla Cumhuriyetköy’deki “Beykoz Köy Pazarı”nda hafta boyunca İstanbullulara mısır ikram edecek.

İlgili Haberler

Beykoz’da suya zam geldi!
  • 13.06.2023 00:00:00