Beykoz’da önlenemeyen tırtıl istilası devam ediyor!

Beykoz’un çeşitli mahallerinde yaşanan tırtıl istilası hem bölge halkının sağlığını tehdit ediyor hem de ekili ürünlere zarar veriyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’un çeşitli mahallerinde yaşanan tırtıl istilası hem bölge halkının sağlığını tehdit ediyor hem de ekili ürünlere zarar veriyor. 

https://www.youtube.com/watch?v=FTooNTU1fq8***

Beykoz’un birçok mahallesi’nde tırtıl istilası yaşanıyor. İki ay önce yoğun bir şekilde görülmeye başlayan tırtıllar meyve ağaçlarını kurutarak bahçedeki ekili ürünlere dadandı.

BİRİ BİTMEDEN DİĞERİ BAŞLADI

Beykoz genelinde önceki yıllara göre üç kat artan sivrisineklerden şikâyet eden vatandaşlar şimdi de Amerikan Beyaz Kelebeğine dönüşen tırtıllarla mücadele ediyor.

Henüz çözülemeyen sivrisinek kâbusunun ardından iki aydır devam eden tırtıl istilası bölge halkını tedirgin ediyor; dut, elma, armut gibi meyvelerin yapraklarını yiyerek beslenen tırtıllar bitki örtüsüne zarar veriyor.

“ARTIK ÇOK KORKUYORUZ”

İki sene önce Almaya’nın Gunzenhausen şehrinde de Beykoz’daki gibi tırtıl istilası yaşadığını ve tedirgin olduğunu söyleyen bir vatandaş, Gümüşsuyu Mahallesi’ndeki bahçesinden çektiği görüntüleri Beykoz Güncel Haber ile paylaştı.

Bir örümcek ağı gibi ağaçları saran tırtılların ilginç görüntüleri aktaran bölge sakini, “Bahçemizdeki bütün dut ağaçlarını tırtıllar sardı artık korkuyoruz. Biz bunu iki sene öncesinde Almanya’da yaşadık. Türkiye’de nereyi aradıysam hiç yardımcı olmadılar. İBB Beyaz Masa’ya da şikâyet ettim, onlar ilgileneceklerini söylediler ama henüz dönüş yapılmadı.” diye konuştu.

“VATANDAŞ KENDİSİ MÜCADELE EDECEK”

Vatandaşlar, ilaçlama ile ilgili yasa gereği yetki ve sorumlu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetiminin gerekli önlemleri almamasından dolayı dert yanıyor.

Sosyal medyadan sesini duyurmaya çalışan K.E, “Ağaçlar tırtıl dolu, evlere giriyor. Yetkilileri aradığımda ‘Biz bir şey yapamayız Beykoz’da bu sorun var, vatandaş kendisi bunlarla mücadele edecek zaten kelebek olup uçacaklar’ dediler. Böyle şey olur mu evlere giriyorlar, ağaçları yediler her şeyi kuruttular.” ifadelerini kullandı.

MEYVE AĞAÇLARI SENEYE HASAT VEREMEYECEK

Beykoz sakinleri yaklaşık iki aydır tırtıl istilasıyla uğraşıyor. Bölgede bulunan meyve ve fındık ağaçları saran tırtılların yapraklarını yediği ağaçları kuruttuğu görülüyor.

Beykoz halkının yorumlarına göre ormanları saran tırtıl istilası yüzünden meyve ağaçlarının seneye hasat veremeyeceği ön görülüyor.

İLAÇLAMAYI VATANDAŞ YAPIYOR

Vatandaşların korkulu rüyası haline gelen tırtıllar, evlerin duvarlarından yüksek katlara kadar tırmanarak evlerin içlerine kadar giriyor.

Tırtıl istilasıyla mücadele için kendi imkânlarını kullanan vatandaşlar, İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinin tavsiye ettiği ilaçları kullanarak sorunlarına çözüm arıyor.

“HER ŞEYİ YEDİLER”

Gerekli mercilere ulaşamayan vatandaşlar sosyal medya hesaplarından şikayetlerini dile getirdi.

E.O, “Bahçemizde çok sayıda dut ağacında kurt tırtıllar var her şeyi yediler yeşillik kalmadı.” dedi.

Diğer bir vatandaş ise,  “Kırk yıllık ağaçlarım, çiçeklerim kurudu. Beykoz Belediyesi özel mülk biz ilaçlayamayız diyor, peki benim bahçeme nereden geldi. Vatandaşa verilen hizmette bak ne güzel bir zihniyet.” şeklinde konuştu.

Beykoz’da önlenemeyen tırtıl istilası devam ediyor!
Bizi Takip Edin