Beykoz’da son sözü o söyledi! İşte Riva Deresi gerçeği!

İBB ve Beykoz Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu “Hiç kimse Ekrem İmamoğlu’na ‘neden yapmadın?’ diye sormamaktadır.”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Riva Deresi ile ilgili sözlerine son cevabı aynı zamanda Çevre Mühendisi olan İBB ve Beykoz Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu verdi. Olayın perde arkasını anlatan Kabahasanoğlu, “İBB Başkanı '11 yılda yapmadıklarını 11 ayda benden istiyorlar' diyerek insanları aldatmaya çalışmıştır. Çünkü hiç kimse Ekrem İmamoğlu'na 'neden yapmadın?' diye sormamaktadır.” dedi.

Riva Deresi ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan Kabahasanoğlu gerçekleri özetledi. Kendilerinin İBB'ye çalışmaları başlatmak için çağrı yaptıklarını ancak karşılık bulmadıklarını hatırlatan Sadullah Kabahasanoğlu, İSKİ'nin Karadeniz'e zehir döktüğünü belirtti. Dere projesini Bakanlık ve Beykoz Belediyesi tamamlayacak. Kabahasanoğlu'nun verdiği bilgiler şöyle:

DSİ YETKİSİNİ BEYKOZ BELEDİYESİ'NE DEVRETTİ

Riva Deresi'nin taşkınlarla mücadele, çevresinin güzelleştirilmesi ve ıslah çalışmaları DSİ, Riva Deresi'ne akan atıksuların toplanması, arıtılması ve yönetimi İSKİ ve İBB, Dere çevresindeki ilgili faaliyetlerin denetimi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uhdesinde. DSİ ile Beykoz Belediyesi arasında protokol imzalanarak, Riva Deresi ile ilgili proje yapma yetkisi Beykoz Belediyesi'ne devredildi. Proje çalışmaları devam ediyor.

Beykoz Belediyesi, projenin başlaması için öncelikle dereye akan atıksuların kontrol altına alınması gerektiğini ve son 2 aydır derenin aşırı kirlenmesinden dolayı İBB'ye 'çalışmalara başlayalım' çağrısı yaptı.

Ancak İBB, “sorumluluğumuz yok” anlamında açıklama yaptı.

Beykoz Belediyesi'nin 'çalışmalara başlayalım' çağrısı ve İBB'nin yanıtı. 

İSKİ'nin işlettiği Paşaköy ve Koçullu Atıksu Arıtma Tesislerinden atıksuların bypass hattı üzerinden dereye akıtıldığı tespit edildi. Bunun üzerine başlatılan denetimlerin sonucunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İSKİ'ye toplamda 700 bin liranın üzerinde idari yaptırım uyguladı.

Bütün bu gelişmeler sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 1994'te Haliç'in tamamen temizlendiği gibi Bakanlık ile Beykoz Belediyesi'nin ortak çalışmasıyla Riva'da da gerekli çalışmaların yapılacağını açıkladı.

Riva Deresini gezen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, projede Beykoz Belediyesi'nin adının anılmasını “bölücülük” şeklinde nitelendirdi. Ancak belediyenin isminin anılması DSİ ile yapılan protokol gereği oldu.

Karadeniz'e akıtılan zehir suyun rengini de değiştirmişti. 

 

“İŞ BİLMEZLİĞİNİ ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR”

Tüm bu bilgileri veren Kabahasanoğlu, İBB Başkanı İmamoğlu'na da sert tepki gösterdi. Kabahasanoğlu, “İBB Başkanı iş bilmezliğini ve eksikliğini örtmeye çalışmış, maksadını aşmıştır” ifadelerini kullandı.

Kabahasanoğlu ayrıca, “11 yıl hiçbir şey yapılmadı” diyen İmamoğlu'nun kendini inkar ettiğini vurgulayarak, Riva Deresi üzerinde iki tane atıksu arıtma tesisinin İBB'ye teslim edildiğini ve İmamoğlu'nun Paşaköy'deki tesis için hazırlanan özel çalışmadan övgüyle bahsettiğini hatırlattı.

“KİMSE İMAMOĞLU'NA 'NEDEN YAPMADIN' DİYE SORMUYOR”

Kabahasanoğlu daha sonra şu ifadeleri kullandı: “İBB Başkanı '11 yılda yapmadıklarını 11 ayda benden istiyorlar' diyerek insanları aldatmaya çalışmıştır. Çünkü hiç kimse Ekrem İmamoğlu'na 'neden yapmadın?' diye sormamaktadır. 'Neden İSKİ atıksuları dereye akıtıyor?' diye sorulmakta, Ve 'gel gereğini yapalım' denilmektedir.

İlk icraatı 'Temel Atmama Töreni' olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Riva Deresi ilk gündeme geldiği günden bugüne süreci yönetemediğinin faturasını sorumluluktan kaçarak ve sürekli başkalarını suçlayarak ödemeyeceğini zannediyor. Milletimiz her şeyi hakkıyla görüyor.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ne gerekiyorsa yapılacak. Riva Deresi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Beykoz Belediyemizin ortak çalışmasıyla hak ettiği noktaya gelecektir.”

Powered by Froala Editor

Beykoz’da son sözü o söyledi! İşte Riva Deresi gerçeği!
Bizi Takip Edin