Beykoz’da STK’lardan kentsel dönüşüm çağrısı

Beykoz’da STK’lardan kentsel dönüşüm çağrısı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli olarak 6 Şubat saat 04.17’de yaşanan 7,7 büyüklüğündeki ilk depremde 46 bin 104 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Türkiye’yi yasa boğan felaketin ardından kentsel dönüşümün önemi ve eski ve riskli binalarının bir an önce dönüşüme sokulması gerektiği gözler önüne serildi.

Beykoz'da STK’lardan kentsel dönüşüm çağrısı

“BEYKOZ’DA BİNALARIN YÜZDE 80’İ DEPREME DAYANIKSIZ”

Beykoz’da da faaliyet gösteren Beykoz Muhtarlar Birliği, Beykoz Dernekler Birliği, Beykoz Spor Kulüpleri Birliği (BİSK) ve Beykoz Meclis Üyeleri Derneği (BEYMEZ), kentsel dönüşüm çağrısında bulundu.

İlçedeki yapı stoğunun yaklaşık yüzde 80’inin eski ve depreme dayanıksız olması nedeniyle yapıların bir an önce yenilenmesi gerektiğini vurgulayarak kamuoyu açıklamasında bulundular.

Beykoz STK birlikleri, şu şekilde açıklama yaptı:

“Ülkemizde yaşanan 6 Şubat depremi büyük bir yıkıma sebep olmuş, 50 bine yakın can kaybımız ve milyarlarca mal kaybı yaşanmıştır. Yaralılarımızın tedavileri ve bölgede yaşamını devam ettiren halkımızın ihtiyaçlarının karşılanması için Devletimizin ilgili kurumları canla başla çalışmaktadır. Halkımız, devletimizin ilgili kurumları ile birlikte dayanışma içinde yardım kampanyaları ile depremzede vatandaşlarımıza destek olmaktadır.

Yaşanan bu deprem Beykoz’da ikamet eden bizlere oturduğumuz binaların sağlam olup olmadığı sorusunu hatırlatmaktadır. İlçemizdeki yapı stoğunun yaklaşık %80’i maalesef eski ve depreme dayanıksız durumdadır. Bu yapıların bir an önce yenilenmesi, kentsel dönüşümün yapılması hepimizin can ve mal güvenliği açısından çok önemlidir.

Beykoz STK birlikleri olarak, ilçemizde kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması ve ilgili kurumların (Çevre Şehircilik Bakanlığı, TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beykoz belediyesi….) halkımızın beklentilerine cevap verecek çalışmalar yapılması hususunu kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

.

.

 

Beykoz’da STK’lardan kentsel dönüşüm çağrısı
Bizi Takip Edin