Beykoz’da su baskınlarının sebebi Kelebek Çiftliği mi?

CHP Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı olan İSKİ Müdürü Nafiz Ünlü’nün sahibi olduğu Kelebek Çiftliği ile ilgili yeni iddialar ortaya atıldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı olan İSKİ Müdürü Nafiz Ünlü’nün sahibi olduğu Kelebek Çiftliği ile ilgili yeni iddialar ortaya atıldı. 

https://www.youtube.com/watch?v=JIoD8p4PrKk***

Beykoz Zerzevatçı Mahallesi’nde Kelebek Çiftliği’nin sahibi Nafiz Ünlü, İSKİ’de müdür olduktan sonra turistik tesisinin içinden geçen dereyi İSKİ’ye ait iş makineleri ve malzemelerle yeraltına aldırması haberleri kamuoyunun gündemini meşgul etti. Basına yansıyan bu haberlerin ardından İSKİ Kurumsal İletişim Müdürlüğü tarafından bir açıklaması yayınlandı.

Muhtarlığın ve Kaymakamlığın bilgisi dâhilinde olduğu belirtilen açıklamanın iç yüzü ortaya çıktı. CHP Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı olan Nafiz Ünlü’nün dar borularla derenin üstünü kapattığı ve bu sebeple 2018 yılında evleri su bastığı belirtildi.

İSKİ’DEN BASIN AÇIKLAMASI

İSKİ’den konuya ilişkin, “Bahse konu bölgedeki boru çapının yetersizliği nedeniyle zaman zaman su taşkınları meydana gelmekteydi ve bu durum, bölge halkı tarafından da Kurumumuza iletilmekteydi. Yine aynı konu ile ilgili hem Zerzavatçı Köyü Muhtarlığı’nın hem de Beykoz Kaymakamlığı’nın İdaremizden yazılı talebi olmuştur. İSKİ olarak, bahse konu başvurular değerlendirilmiş, pandemi dönemi de dikkate alınarak, taşkın riskini ortadan kaldırmak amacıyla mevcutta 0,78 metrekare olan boru alanı 5 katına çıkartılmıştır. Yapılan çalışmalar tümüyle bölge halkının refahı ve güvenliği içindir. Konunun Kurumumuz müdürüyle herhangi bir ilişkisi yoktur.” şeklinde basın açıklaması yapıldı.

MUHTARLIĞIN TALEBİ İLE BASIN AÇIKLAMASI ÇELİŞİYOR

Yapılan bu açıklamanın ardından, Zerzevatçı Köyü Muhtarı Emre Çankaya, mahalle sakinlerine ve kendisine gelen tepkiler karşısında suskunluğunu bozdu. Çankaya, sosyal medya hesabından 11 Haziran 2019 tarihli İller İdaresi Genel Müdürlüğüne yolladığı talebi paylaştı. Talebin özellikle muhtarlıktan geldiğini belirten İSKİ’nin basın açıklamasına karşılık, muhtarlık tarafından yapılan yazılı başvuruda Kelebek Çiftliği’nin dar borularla derenin üstünü kapattığı ve bu sebeple evleri su bastığı belirtiliyor. 

KELEBEK ÇİFTLİĞİ DAR BORULARLA DERENİN ÜSTÜNÜ KAPATTI

Zerzevatçı Muhtarlığı tarafından, 2019 yılında derenin temizlenmesi için yazılan talep şu şekilde:

“Kelebek Çiftliğinin otopark ve ilave olarak saha inşa etmek amacıyla derenin içine dar borular yerleştirmek suretiyle derenin üstünü kapatmış ve yağmur sularının geriye doğru gelmesine sebebiyet vermiş bunun üzerine de İSKİ’nin yolun altına döşediği künk hatalı döşendiğinden aşırı yağmurlarda taşımayıp Gölbaşı çıkmazındaki evleri su basmaktadır. Acilen künkün sökülüp menfez yapılmasını ve yaklaşık 1,5 metre yükselen derenin temizlenmesini arz ederim.”

MENFEZ MÜDÜRÜN ARSASINA KADAR UZATILDI

Edinilen bilgilere göre, yaşanan sel felaketinin ardından yolun altındaki künklerin küçük oluşu ve yağmur sularını taşıyamaması nedeniyle İSKİ’ye defalarca başvuru yapıldı. 2020 yılında Nafiz Ünlü’nün müdür olmasının ardından konunun gündeme gelmesi ile sadece yolun altına döşenmesi gereken menfezin yine müdürün arsasına kadar uzatılması dikkat çekti.

YOLUN DİĞER TARAFINDA ÇALIŞMA YAPILMADI

İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde başlayan çalışmalar kapsamında, yolun altındaki künklerin yerine genişletilerek büyük beton menfezler konuldu. Beton menfezler Kelebek Çiftliğinin içinden geçen dere boyunca da devam ettirildi. Yolun diğer tarafında başka bir vatandaşın arsasından geçen dere için ise herhangi bir çalışma yapılmadı.

ÇİFTLİK OTOPARKININ KOTU YÜKSELTİLDİ

Derenin taşma riskine karşılık yapılan çalışmada, Nafiz Ünlü’nün arazisinden geçen bölüm tamamen yer altına alınırken, kazılardan çıkan toprakla da çiftliğin otopark kısmındaki bölüm İSKİ’nin iş makineleriyle tesviye edilerek, kotu yükseltilip yola seviyesine çıkarıldı.

“PİS SULAR DEREYE AKARKEN İSKİ ŞAHISLARA ÖZEL HİZMET EDİYORSA YAZIKLAR OLSUN” 

Haberler üzerine bölgedeki köy muhtarlarından ve vatandaşlardan eleştiriler yükselirken, İSKİ’nin imkânlarıyla şahsa özel araziye uygulama yapılması tepkilere yol açtı. Görele Mahalle Muhtarı Halil İbrahim Kepoğlu kendi mahallesindeki pis suların dereye aktığını ifade ederek tepkisini, “İSKİ çalışma yaptığı yerin ne şekilde olduğunu bilmiyorum ama haberlere göre şahıslara hizmet ediyorsa yazıklar olsun. Çünkü benim mahallemde bütün binaların pis suları dereleri akıyor, derelerden baraja gidiyor, barajdan sonra vatandaşlar İstanbullu içiyor İSKİ de bunu görmezden geliyor. Yıllardan beri söylüyorum hala bir çalışma yapılmadı.” diyerek gösterdi.

Beykoz’da su baskınlarının sebebi Kelebek Çiftliği mi?
Bizi Takip Edin