Beykoz’da tarihi gün!

Beykozluları depreme dayanıklı evlere ve güvenli yaşam alanlarına kavuşturacak, ilçe tarihinde bir ilk olan “Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi”nin temeli Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katıldığı törenle atıldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykozluları depreme dayanıklı evlere ve güvenli yaşam alanlarına kavuşturacak olan “Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi”nin temeli Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katıldığı törenle atıldı. Bakan Murat Kurum, “Evlerinize huzur içerisinde gireceksiniz, oturacaksınız. Tapularınızı alacaksınız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni

776 KONUT VE 47 İŞYERİ

Beykoz’da ilk ve Türkiye’ye örnek olacak proje kapsamında Tokatköy Mahallesi’ndeki 82 bin 792 m2’lik kentsel dönüşüm alanında toplam 776 yeni konut ve 47 de iş yeri yapılacak.

20 YILLIK VADE VE UYGUN ÖDEME

Temel atma töreniyle inşası başlayacak evler hak sahiplerine 20 yıllık vade ve uygun ödeme koşullarıyla teslim edilecek. Kentsel dönüşüm anlamında ilçe için dönüm noktası olacak proje tamamlandığında hak sahipleri depreme dayanıklı modern konutlarıyla birlikte tapularına da kavuşacak.

Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni

BAKAN KURUM DAVUL ZURNAYLA KARŞILANDI

Beykoz’da kentsel dönüşüm alanında dönüm noktası olacak projenin temel atma törenine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanı sıra, Bakan Yardımcısı Fatma Varank,  İstanbul Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, AK Parti İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli TOKİ temsilcileri, Tokatköy Mahalle Muhtarı Galip Bekaroğlu ve hak sahibi ilçe sakinleri katıldı.

Tokatköy sakinleri Bakan Kurum ve beraberindekileri tarihi törende davul ve zurnayla karşıladı.

Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni

“BUGÜN TARİHİ BİR GÜN OLACAK”

Açılış töreninde konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, heyecanlı ve coşkulu olduğunu belirterek “Tokatköy’deki bir sözümüzü daha yerine getiriyoruz. Buraya geldiğimizde vatandaşlarımızın mülkiyet sorunlarına ilişkin, kentsel dönüşüm projelerine ilişkin birçok sözler vermiştik. Rabbimize hamt ediyoruz ki bu sözlerin hepsini tuttuk. Tutmaya da devam ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki aziz Beykozlu kardeşlerimiz bizimle. Hak davamızla, Cumhurbaşkanımızla 20 yıldır yol yürüyorlar. Allah’ın izniyle milletimizin destekleriyle, dualarıyla da inşallah yeni yüzyılın kapısını da aralayacağız.  Bizi burada gerçekten bağrına basan, coşkuyla karşılayan tüm Beykozlu kardeşlerime çok çok teşekkür ediyorum. Bugün tarihi surların masmavi Boğaz’ın etrafında yükselen Hisarlarımıza yine hafızamızın kazındığı her vakit eşsiz manzaralarında şahit olduğumuz kadim şehrimiz, başkentimiz İstanbul’umuzdayız. İnşallah bugün tarihi bir gün olacak. Bugün Boğaziçi’nin semalarında batmayan bir eser güneşi daha doğacak.” dedi.

Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni

“ANA MUHALEFET 20 YILDIR VATANDAŞIN YARINA OLAN İŞİN KARŞISINDA”

“Sayın Başkanım buradaki projede yaşadıkları zorlukları anlattı. Tabi biz aynı manzarayı 20 yıldır görüyoruz. 20 yıldır milletimizin, vatandaşımızın yararına hangi iş olsa ana muhalefet o işin tam karşısındadır.” diyen Bakan Murat Kurum, “Yavru muhalefetleriyle birlikte masa etrafındakiler hem de onları destekleyen masanın altındaki, üstündeki, sağındaki, solundaki anlayışla 20 yıldır karşılaşıyoruz. Ama hamdolsun. Biz hep milletimizle birlikte yol yürüdük. İnşallah aynı anlayışla, eser siyaseti, hizmet siyaseti anlayışıyla yol yürümeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni

“YILLARDIR BEKLEDİĞİNİZ ADIMI ATIYORUZ”

Kurum, “Bugün Beykoz’umuz için, İstanbul’umuz için, ülkemiz için, yarınlarımız için, çocuklarımız için son derece önemli, Tokatköy Mahallemizde sizlerin heyecanla beklediği, yıllardır beklediğiniz adımı davulla zurnayla atıyoruz. Şunu net bir şekilde söylemek gerekirse bu arazide hiçbir şekilde ranta yer vermeden, tamamen vatandaşımızın milletimizin refahı, huzuru için bir proje gerçekleştirdik. Tüm Tokatköy’ün, Beykoz’un merakla beklediği büyük dönüşümü başlatmanın gururu hep birlikte yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni

“İSTANBUL’U RİSKLİ YAPILARDAN ARINDIRIYORUZ”

Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birlikte başta İstanbul olmak üzere 81 ilde çarpık kentleşmeden ve riskli yapılardan vatandaşları arındıracak adımlarımızı attıklarını söyleyen Bakan Murat Kurum, vatandaşların daha sağlam, güvenli alanlarda, yeşilin içinde, çocukların ve gençleri geleceğe güvenle bakmalarını istedikleri belirtti. Kurum, bu anlayışla İstanbul’da 2012 yılından bu yana 300 bini aşkın kentsel dönüşüm konutun tamamlanıp vatandaşlara teslim edildiğinin altınızı çizdi.

“MUHALEFET TERÖR ÖRGÜTLERİYLE AKILLARI KARIŞTIRIYOR”

Tozkoparan’da konutların ilk etabını teslim ettiklerini söyleyen Kurum, “Bu işi siyaset üstü görelim diyen muhalefet yine sahada dediğiniz, anlattığınız terör örgütleriyle birlikte vatandaşımızın aklını karıştırıyordu, algısını yönetiyordu. Bugün yaptığı gibi yine sosyal medya belediyeciliğini orada yapmak suretiyle hiçbir kentsel dönüşüm projesine destek olmadığı gibi köstek olma noktasında da elinden geleni yapmaya devam ediyordu. Tabi biz durmadık, projelerimize, vatandaşımızın ihtiyaçlarına cevap verecek adımlarımıza devam ettik.” diye vurguladı.

Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni

“MUTLULUĞU GERÇEK TOKATKÖYLÜLERLE YAŞIYORUZ”

Kurum, “Bugün de Beykoz’umuzda, Tokatköy Mahallemizde 776 yeni yuvamızın ve 47 dükkânlarımızın temellerini atmanın heyecanını, gerçek Beykozlularla, Tokatköylülerle, gönül gönüle omuz omuza atmanın mutluluğunu, gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Vatandaşın yararına, faydasına, geleceğini emanet edeceğimiz çocuklarımıza, gençlerimize en güzel şehirleşmeyi, medeniyetimizin bize tarif ettiği şehirleşmeyi gösterecek adımlarımızı birbirimize destek olmak suretiyle hazırladık.” dedi.

Vatandaşların 90’a yakınının rızasının alınmasıyla, hızlı, gönüllü anlayışıyla kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattıklarını belirten Bakan Kurum, vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için evlerin teslimine kadar kira yardımlarının devam edeceğini söyledi.

Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni

“2 YIL İÇERİSİNDE TESLİM EDECEĞİZ”

Tokatköy’de 4-5 katlı projelerle, yatay mimari anlayışla, mahalle kültürünün devam edeceğini söyleyen Kurum, “Sokakta Ayşe ablamızın, Mehmet amcamızın, düğünümüzün, cenazemizin hep birlikte yaşayacağımız o mutlulukları, hüzünleri paylaşacağımız projemizi inşallah 2 yıl içerisinde tamamlayarak siz değerli hak sahibi kardeşlerimize teslim edeceğiz.” dedi.

Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni

“TAPULARINIZI ALACAKSINIZ”

Bakan Kurum konuşmasına şöyle devam etti:

Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Devletimiz her zaman milletimizin yanında olmuştur, kimseyi mağdur etmemiştir. Evlerinize huzur içerisinde gireceksiniz. Oturacaksınız, tapularınızı alacaksınız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bugüne kadar verdiğimiz tüm sözleri tuttuk. Allah’ın izniyle aziz milletimizin destekleriyle, dualarıyla da Tokatköy’deki sözümüzü de tutacağız ve konutlarımızı, tapularımızı sizlere iki yıl içerisinde vereceğiz.” dedi.

Orman vasfının yitirilmiş alanla ilgili de çalışmaların yürütüldüğünü belirten Bakan Murat Kurum, yılsonuna kadar çalışmaların tamamlanıp, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün tescil çalışmalarını bitirdikten sonra Ek 16. madde kapsamında mülkiyetinin belediyeye verilip ve vatandaşlara arsa ve tapularının verileceğini ekledi.

“İMAR PLANLARININ YÜZDE 60’I YILSONUNDA BİTECEK”

İmar ve mülkiyet konusuna değinen Bakan Murat Kurum, “Çavuşbaşı, Görele, Çengeldere, Fatih, Yavuz Selim, Baklacı, Çiftlik ve Gümüşsuyu ve İncirköy Mahallesi’nin imar planlarını onayladık. Burada yıllardır vatandaşımızın beklediği imar planlarından sonra tapularına kavuştular. Bir müjde daha vermek istiyorum. Bakanlığımızın yetki alanlarındaki bölgelerde yani Beykoz’un yerleşim alanının yüzde 60’ı, nüfusunun da yüzde 40’ının olduğu alanlardaki bütün imar planlarını yılsonuna kadar tamamlayıp plan sürecini bitirmiş olacağız.” dedi.

Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni

“ONLAR TATİL YAPARKEN BİZ SAHADA PROJELERİN TEMELİNİ ATIYORUZ”

Kentsel dönüşümün vatandaşların can ve mal güvenliği için olmazsa olmaz bir çalışma olarak gördüklerini belirten Bakan Kurum, ”Her afette milletimizin yaralarını sarmak için 2 saat sonra oradayız. Çizmelerimizi giyiyoruz, aylarca, günlerce, orada vatandaşlarımızın ihtiyaçları gideriyoruz. Söz veriyoruz sözümüzü de tutuyoruz. Onlar tatile giderken, biz milletimizin yaralarını sarıyoruz. Bugün burada olduğu gibi sahada projelerimizin temellerini atıyoruz, vatandaşlarımızın yanında yer alıyoruz. Ama birileri maalesef deprem konusunda sadece kapalı salonlarda masa etrafında sempozyumların, çalıştayların ötesine geçmedi, geçemedi. Salonlardan çıkıp sahaya inemiyorlar. Bütçelerinde 100 binlerce konutu dönüştüreceklerini söyleyip sahada 500 konut dönüştürdüler şuana kadar. Reklama, algıya milyarlarca lira harcayıp maalesef deprem dönüşümüne, kentsel dönüşüme hiçbir bütçe ayırmıyorlar.” dedi.

Tokatköy’deki kentsel dönüşümü başta İBB ve KİPTAŞ’ın yapacağını söyleyen Murat Kurum, “Burası KİPTAŞ’ın taahhüdüydü. Niye yapmadılar? Beceremezler. Beceremeyecekler. Biz deprem gibi büyük bir afetin İstanbullu hemşehrilerimizi sarsmasına müsaade edemeyiz. Bu zihniyetin de böyle hayati bir işin söz vermesine rağmen göz ardı etmesine de asla bugüne kadar müsaade etmedik. İstanbul’umuzda tek bir riskli yapı kalmayıncaya kadar evlatlarımızın geleceği için çalışmaya devam edeceğiz. Bize her daim sevgisiyle, duasıyla eşlik eden dostlarımızla arkadaşlarımızla milletimiz için, vatandaşımız için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni

“BEYKOZ HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Türkiye’ye örnek olacak proje ve süreç hakkında bilgiler veren Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, “Burada 83 bin m2’lilk kamuya ait arazi, üzerinde 662 bağımsız birimde yaşayan 3 bin hemşehrimiz var. Deprem olsa, dokunsanız yıkılacak binalar. Afet Referanslı Kentsel Dönüşüm çalışması yapılmak isteniyor.  Proje geçmiş dönem belediye başkanımız rahmetli Yücel Çelikbilek Ağabey döneminde başlıyor. 2019 seçimlerinden sonra proje ortağı KİPTAŞ yok oldu. İlçe sakinlerimizin daha güzel ortamlarda yaşamasını arzu ediyoruz. Evlatları anne babalarına kendilerine böyle güzel mekânlar bıraktıkları için dua etsin istiyoruz.” dedi.

Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni

“BU GÜZELLİĞİ ENGELLEMEK İSTEYENLER OLDU”

Başkan Aydın, “Bu güzelliği engellemek isteyenler oldu. İllegal örgütlerin desteği alınarak adeta burada savaş alanı oluşturmanın mücadelesi verildi. Can emniyeti üzerinden siyaset yapıldı. Sayın Bakanımızın ve yardımcılarının müthiş sahiplenmesiyle nihayetinde bugünlere gelindi. Onların desteği olmazsa biz hiçbir şey yapamazdık. Bu vesileyle projede emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımıza, bakan yardımcılarımıza, mesai arkadaşlarıma can-ı gönülden teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü de Beykozlu hemşehrilerime  ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Murat Kurum, Belediye Başkanı Murat Aydın ve protokol üyeleri, Beykoz İlçe Vaizi Mehmet Ali Açar’ın ettirdiği duanın ardından butona basarak “Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi”nin temel atma merasimini gerçekleşti.

.

.

Beykoz’da tarihi gün!
Bizi Takip Edin