Beykoz’da tarım alanı yüzde 13 arttı!

Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen düzenlenen “Beykoz 2022 Kent Tarımı Sempozyumu”nda Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi ve alanında uzman isimlerin katılımıyla düzenlendi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un kent tarım merkezi Beykoz’un tarihten gelen zengin ve stratejik tarım potansiyeli ile şehrin geleceğine rehberlik edecek bilimsel ve güncel öneriler, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi ve alanında uzman isimlerin katılımıyla düzenlenen “Beykoz 2022 Kent Tarımı Sempozyumu”nda masaya yatırıldı.

Beykoz’da tarım alanı yüzde 13 arttı!

Beykoz Belediyesi tarafından, doğal ve verimli arazileriyle şehrin gözdesi olan ilçede kent tarımını bilimsel yöntemlerle ele almak ve kalkındırmak amacıyla tertiplenen sempozyumla yerel yönetimler ve özel sektörün yenilikçi üretim çabalarının daha yaygın hale getirilmesi hedeflendi.

Beykoz’da tarım alanı yüzde 13 arttı!

BEYKOZ’A YÖN VERECEK

Alanında uzman 5 moderatörün yönetimiyle 20 akademisyenin toplam 5 oturumda araştırmaları ve gözlemlerinden oluşan tebliğler sunduğu buluşmada, covid-19 salgın sürecinden sonra dünyada önemi artan kent tarımının imkânları ve sürdürülebilirliği, şehrin tarihsel tecrübesinden yola çıkarak çok yönlü ele alındı.

Tüm akademik çevrelerin, sektör temsilcileri, girişimcilerin ilgisiyle çevrimiçi yayınlanan sempozyumda sunulan görüş ve tebliğler, kent tarımı alanında günümüz ve gelecek için önemli bir aktör olan yerel yönetimlerin rolünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi

“MERKEZ VE YERELİN BİRLİKTELİĞİ ZARURİ”

Beykoz 2022 Kent Tarımı Sempozyumu’nun açılışında konuşan Bakan Kirişci yerel yönetimlerin kent tarımındaki yerine değinerek: “Merkezi yönetim olarak attığımız adımların, mutlaka yerel yönetimlerle de tahkim edilmesi, desteklenmesi ve birlikte çalışılmasının zaruri olduğu alanlardan biri kent tarımıdır. Merkezde aldığımız kararların sahada vatandaşlarla aramızda köprü görevi gören yerel yönetimler marifetiyle uygulanması çok anlamlıdır. Türkiye’de sanki tarımın en son yapılacak bir alan, bir meslek, bir iş gibi görülmekten kurtarılmalıdır. Bir ülkenin kendine yeterliliği ne ise bir şehrin ve bir ilçenin kendine yeterliliğinin aynı düzeyde kritik öneme haizdir. Ailenin kendisine yeterli olmadığı bir ortamda o şehrin, o ülkenin, o dünyanın kendine yeterliliğinden söz edilemez. Kendimiz için üreteceğiz, fazlasını ilimiz için üreteceğiz, fazlasını ülkemiz için üreteceğiz ve bu ülkenin dışında buna ihtiyaç duyanlar için üreteceğiz. Dolayısıyla bu konjonktürel bir bakış olmamalı, bu sürdürülebilir ve sürekliliği olan bir bakış olmalı.” dedi.

Vahit Kirişçi

“ANTALYA’DAN GELMESİ Mİ BEYKOZ’DA MI YETİŞMESİ?”

İstanbul’un lojistik maliyetinden örnekle sözlerine devam eden Bakan Kirişçi: “2021 yılı verilerine göre  İstanbul’da tüketilen yaş meyve ve sebzenin yüzde 25’i 76 ilden, kendisiyle birlikte 77 ilden buraya tedarikte bulunuluyor. Gelen meyve ve sebze tam 270 bin kamyon ile taşınıyor. 140 milyon kilometre yol kat ediyor. 117 bin ton karbondioksit salıyor. Peki bir maliyeti yok mu? Elbette var. Örneğin domates için 1,2 TL maliyet biniyor. Biz zincirin uzunluğundan bahsediyoruz. ‘Tarlada bu kadar sofrada bu fiyat, ikisi arasında uçurum var’ diyoruz. Bu zinciri kısaltacak olan kent tarımıdır. Öyleyse Antalya’dan 1 kilogram domatesin gelmesi mi yoksa Beykoz’da bu domatesin yetiştirilmesi mi?” diye sordu.

Beykoz Belediyesi 2022 Kent Tarımı Sempozyumu

“TEKNOFEST KUŞAĞININ TARIMA DA İLGİ GÖSTERMESİNİ İSTİYORUZ”

Kent Tarımı alanında bilimi, aklı, akıl terini, akademik dünyanın üreteceklerinin de sahaya uygulanması gerektiğini vurgulayan Bakan Kirişçi, bakanlık olarak Kadın ve Gençlik Konseyi kurduklarını, TEKNOFEST kuşağından teknolojiye gayret göstermelerini değil, tarıma da ilgi göstermelerini istediklerini söyledi.

Beykoz Belediyesi 2022 Kent Tarımı Sempozyumu

“BEYKOZ’DA TARIM ALANINI YÜZDE 13 ARTIRDIK”

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, sempozyumun Beykoz’a hayırlar getirmesini temenni ederek:  “Kent tarımını önemsiyoruz. 4 yıl önce yaptığınız araştırmalarda da halkımızın kent tarımına ilgisinin ve potansiyelinin olduğunu tespit ettik. Oradan yola çıkarak çalışmalarımızı Belediye Tarım Müdürlüğü’nü kurarak başladık. İlgili sivil toplum örgütleri ile de işbirliği yapmaya başladık. 3 buçuk yıllık çalışmayla Beykoz’da tarım yapılan arazi alanını yüzde 13 artırdık. 3 binden fazla hemşerimize fide desteğinde bulunduk. Ekibimizi güçlendirdik, tecrübe ile yola yürümeye devam ettik.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi ve Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın

“BEYKOZ’DA YENİDEN KARPUZ ÜRETİLMEYE BAŞLANDI”

İlçede üretilen ürünlerle ilgili konuşan Aydın, “2019 başı ve 2022 yılı kıyaslaması yapıldığında, tarla bitkisi, sebze ve meyve olarak 2019’da 14 bin 740 ton üretim yapılmış Beykoz’da. Bugünse 20 bin 752 ton üretime çıktık. Örneğin geçmişte Beykoz’da karpuz üretimi varmış. Ama son yıllarda sıfırlanmış. Şimdi Beykoz’da 500-600 tona yakın karpuz üretilmeye başlandı.” şeklinde konuştu.

Aydın, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçi sayısının 38’den 197’ye çıktığının altını çizerek, küçük alanlarda üretim yapanların bu sayıya dahil olmadığını onlarla birlikte rakamın 3 bini aştığını anlattı.

Vahit Kirişçi

“AKADEMİ SAHADA KURTARICI OLDU”

Sempozyumda konuşan Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Coşkun, aktivizim, STK ve gönüllülüğün son derece önemli olduğunu, uygulamaya dönüştüğü anlamda yettiğini fakat icraya dönüşmediğinde yetmediğini ifade etti.

Coşkun, akademinin gerçekten şehir planlama, mimarlık bölümlerinden başlayarak çok ciddi bir bilgi üretimi sağladığını dile getirerek, “Türkiye öğreniyor, bilgisinde üretiyor. Biz sahaya indiğimizde bu konuyla ilgili çalışmalar nedir dediğimizde sempozyumu da sahayı da bilgi üretimiyle kurtaran yine akademi oldu.” dedi.

BİLİMSEL BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM

Ardından uzmanlar, Beykoz özelinde kent tarımına yön verecek değerlendirmelerini, şehir planlamasından dikey ve topraksız tarıma, ekolojik köylerden permakültür ve agroekolojiye kadar, dünyadan ve ilçeden başarılı sürdürülebilir tarım örnekleriyle geniş bir yelpazede sundu.

Sempozyumda kent tarımının ziraatten, mimariye, şehir planlamasından sosyolojiye tüm bilimsel disiplinlerin katılımıyla bütüncül bir yaklaşımla ele alınması ile mevzuatta güncel yasal düzenlemeler yapılması gerekliliği ağırlıklı ortak görüş olarak ön plana çıktı.

“Beykoz 2022 Kent Tarımı Sempozyumu” sonunda tüm kent tarımı paydaşları için bir de kitap yayınlanacak.

.

.

Beykoz’da tarım alanı yüzde 13 arttı!
Bizi Takip Edin