Beykoz'da Türkiye'nin en büyük platosu kuruldu

TRT 1 ekranlarında yayınlanacak ‘Mehmetçik Kutlu Zafer' dizisi için Beykoz Riva'da Türkiye'nin en büyük platosu hazırlandı.

TRT 1 ekranlarında geçtiğimiz sezon Mehmetçik Kut'ül Amare ismiyle yayınlanan dizi, yeni sezonda Mehmetçik Kutlu…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TRT 1 ekranlarında yayınlanacak ‘Mehmetçik Kutlu Zafer’ dizisi için Beykoz Riva’da Türkiye’nin en büyük platosu hazırlandı.

TRT 1 ekranlarında geçtiğimiz sezon Mehmetçik Kut’ül Amare ismiyle yayınlanan dizi, yeni sezonda Mehmetçik Kutlu Zafer olarak ekrana gelecek. Çekimleri Beykoz Riva’da gerçekleştirilen dizinin arka planında yeni sezon için çok büyük hazırlıklar yapıldı. Kadrosu da yenilenen dizi, büyük iddia ile geliyor…

İsmail Hacıoğlu, Cansu Tosun, İsmail Ege Şaşmaz, Ogün Kaptanoğlu, Berk Erçer, Özgü Kaya, Dilşad Çelebi, İsmail Hakkı Ürün’ün aralarında bulunduğu oyuncu kadrosuyla ve konusuyla dikkat çeken ‘Mehmetçik Kutlu Zafer’ dizisinin Hollywood filmlerini aratmayan platosu ve çekim teknikleri dikkat çekiyor.

‘Mehmetçik Kutlu Zafer’ dizisi için Beykoz Riva’da 180 dönüm arazi üzerine 60 tane sokağı, kalesi, camisi, hastanesi, evleri, konakları, çarşısı, hanları, meydanları, kışlası ve Dicle Nehri ile tam bir “Kut” şehri inşa edilerek Türkiye’deki en büyük plato hazırlandı.

2 km uzunluğunda siperler kazıldı!

“Mehmetçik Kutlu Zafer” için Riva’da kurulan şehrin altında 1.40 metre çapında 1 kilometre uzunluğunda tünel kazılırken yine yer altında 10 metre hücre tipi tünel odaları oluşturuldu.

Dizi için 1.70 metre derinliğinde 700 metrekarelik blue box havuzu inşa edildi. Bu havuz boyut ve derinlik olarak dünyanın en büyük blue box havuzlarından biri olma özelliğini taşıyor.

“Mehmetçik Kutlu Zafer” için ana plato dışında İstanbul Şile’de 100 dönümlük arazide açık hava platosu oluşturuldu. Açık hava platosunda savaş sahnelerinin çekimi için 1.80 metre boyunda 2 metre genişliğinde ve 2 km uzunluğunda siperlerle çadır ordugah oluşturuldu.

Binlerce kostüm dikildi!

“Mehmetçik Kutlu Zafer” için özel tasarım atölyesi ve 10 adet sanat deposu kurulurken; 60 kişilik sanat ekibi tarafından döneme ait binlerce silah, mühimmat, mermi ve onlarca top hazırlandı.

Türk ve İngiliz askeri çadırları, sahra ve hastane ile Arap aşiret çadırları olmak üzere döneme ait 350 adet çadır üretilirken; 150 bin metre kumaş ve deri kullanılarak döneme ait Türk askeri, Arap Aşireti, İngiliz askeri ve dönem halkına ait binlerce kostüm dikildi.

Gerçek bir çiftlik gibi!

“Mehmetçik Kutlu Zafer” dizisi için 60 tane at satın alınarak bir at çiftliği kuruldu. Bunun yanında dizide kullanılan onlarca deve, koyun ve keçi de platoda kendilerine hazırlanan bölümde bakılıyorlar.

Beykoz'da Türkiye'nin en büyük platosu kuruldu
Bizi Takip Edin