Beykoz'da ümmetin Mavi Marmara ile dirilişi

İHH İnsani Yardım Vakfı Beykoz Gönüllüleri tarafında 'Ümmetin Mavi Marmara İle Dirilişi' konulu panel düzenlendi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Beykoz Gönüllüleri düzenlediği panel ile 6 yıl önce 31 Mayıs sabahı abluka…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İHH İnsani Yardım Vakfı Beykoz Gönüllüleri tarafında ‘Ümmetin Mavi Marmara İle Dirilişi’ konulu panel düzenlendi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Beykoz Gönüllüleri düzenlediği panel ile 6 yıl önce 31 Mayıs sabahı abluka ve işgal altındaki Gazze’ye insani yardım malzemesi taşıyan içerisinde 500 sivil aktivistin bulunduğu Mavi Marmara yardım gemisine uluslararası sularda (Akdeniz’de) yapılan saldırı sonucu İsrail askerlerince katledilen şehit kardeşleri anmak ve  Mavi Marmara davasını gündemde tutmak için farkındalık oluşturdu.

Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Salim Öztürk’ün de takip ettiği ‘Ümmetin Mavi Marmara İle Dirilişi’ konulu panel öncesi Mavi Marmara ve tüm şehitler için lokma ikramı yapıldı. Mavi Marmara katliamının yıldönümü nedeniyle ayrıca bir fotoğraf sergisi açıldı.

Uğur Yoleri: İsrail aslında korkak bir ülke

Kavacık Yıldırım Bayezid Camii İmam Hatibi Muhammed Polat’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını İHH İnsani Yardım Vakfı Beykoz Temsilcisi Uğur Yoleri gerçekleştirdi. Yoleri programın amacını; “İsrail’in uyguladığı şiddet ve insani yardım malzemesi götürmek için yola çıkan Mavi Marmara gemimize yapmış oldukları hain saldırı sonucu hayatını kaybederek şehit olan katılımcıların anılarını yad etmek, dik duruşu göstermek, İsrail’in aslında ne kadar korkak bir ülke olduğunu ve yapmış olduğu kabahatleri ortaya koymak ve görülmekte olan dava süreciyle (tazminat) alakalı bilgiler vermek.“ sözleriyle açıkladı. Yoleri konuşmasını “Ümmet bilinciyle hareketle aslında bu davanın tüm Türkiye’nin hatta tüm Müslüman coğrafyasının davası olduğunu ortaya koymak ve bu anlamda bilinç oluşturmak.” sözleriyle tamamladı.

İsmail Yılmaz: Mavi Marmara Türkiye’nin prestijini artırdı

Programda konuşan Mavi Marmara Derneği Başkanı İsmail Yılmaz, Mavi Marmara’nın kardeşliğin sembolü ve insanlığın vicdanı olduğunu belirterek “Türkiye, belirli noktalarda arınmış, mesafe katetmişse Mavi Marmara’nın bunda payı vardır çünkü zihinlerde devrim yaptı” dedi.

Ümmetin paramparça ve dağınık görüntüsünün, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın işgalinin devam ettiğine değinen Yılmaz, “Ama şunu biliyorum ki ümidimizin yeşermeye başladığını gördükleri için yine dünyanın her yerinde bize saldırmaya ve gözyaşımızı akıtmaya başladılar” sözlerine yer verdi. Yılmaz, Mavi Marmara’nın ana hedefinin Filistinlilerin dünyaya sesini duyurmak olduğunu vurgulayarak, Mavi Marmara’nın Türkiye’nin prestijini artırdığını duruşu, davranışı ve Mavi Marmara meselesine sahip çıkmasıyla bu itibarı hak ettiğini söyledi.

Program Abdulmetin Balkanlıoğlu’nun duası ve hediye takdimi ile tamamlandı.

Beykoz'da ümmetin Mavi Marmara ile dirilişi
Bizi Takip Edin