Beykoz'da unutulan gelenek yeniden başlatıldı!

Osmanlı döneminin gözde mesire alanlarından olan Tarihi Küçüksu Çayırı'nda yıllar öncesindeki gibi gibi dev kazanlarda mısırlar kaynatıldı.

Beykoz'da düzenlenen Mısır Festivali'nde vatandaşlar hem eğlendi hem de mısıra doydu. Başkan Murat Aydın,…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Osmanlı döneminin gözde mesire alanlarından olan Tarihi Küçüksu Çayırı’nda yıllar öncesindeki gibi gibi dev kazanlarda mısırlar kaynatıldı.

Beykoz’da düzenlenen Mısır Festivali’nde vatandaşlar hem eğlendi hem de mısıra doydu. Başkan Murat Aydın, dev kazanlarda kaynatılan mısırlardan Beykozlulara ikramda bulundu.

Tarihi Küçüksu Çayırı’nda düzenlenen Mısır Festivali, çok sayıda Beykozlunun katılımıyla gerçekleşti. Osmanlı döneminin gözde mesire alanlarından olan Tarihi Küçüksu Çayırı’nda yıllar öncesindeki gibi gibi dev kazanlarda mısırlar kaynatıldı.

Beykoz’u Geçmişe Götüren Festival

Festivale katılan vatandaşlar, belediye tarafından ücretiz olarak ikram edilen mısırlardan dilediğince yiyerek mısıra doydu. Etkinliğe aileleriyle beraber katılan çocuklar da burada doyasıya eğlendi. Alanda kurulan oyun parklarında çocuklar hep beraber oynayarak eğlenceli vakit geçirdi. Ayrıca Tarihi Küçüksu Çayırı’nda çekilmiş ve Osmanlı dönemine ait olan fotoğraflar da alanda sergilendi.

Başkan Aydın’dan vatandaşlara mısırı ikramı

Belediye Başkanı Murat Aydın da etkinliğe katılarak vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Aydın’ın dev kazanda kaynatılan mısırları alandaki vatandaşlara ikram etmesi renkli görüntüler oluşturdu.

Başkan Murat Aydın: Amacımız geçmişi hatırlamak ve geleceğe taşımak

Festival ile ilgili konuşan Başkan Aydın, ‘Küçüksu Çayırı’ndayız ve buradaki geçmişteki yaşanmışlıkları yaşatıyoruz. 7’den 70’e Beykoz burada, hatta İstanbul’un birçok ilçesinden gelen hemşehrilerimiz var. Bize tarihten kalan bir miras mısır festivali. On binler bugün bizlerle beraber. Ve geçmişi birlikte yad ediyoruz, aynı zamanda günümüzü yaşıyoruz. Bu Beykoz’u, Küçüksu Çayırı’nı yeniden gündeme getirmek anlamında bir etkinlik. Organizasyonda emeği olan bütün mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, hemşehrilerime çok çok teşekkür ediyorum. Küçüksu Çayırı’nda rahmetli Cemal baba yıllar yılı mısır pişirmiş kazan kaynatmış, İstanbullu hemşehrilerimize sunmuş. O gelenek yeniden başladı.

Son iki gündür yaptığımız etkinlik ve devamında gelecek olan çalışmalarla buralar geçmişteki yaşantıyı devam ettiriyor. Ben yeni bir Beykozluyum, buranın çok eskisini biliyorum. Ama son 4-5 yılını, 10 yılını bilenler var. Buranın Beykoz halkına ve İstanbulluya kazandırılmasında çok ciddi katkısı olan Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz’ dedi.

Başkan Aydın taktığı şapkayla mısırcı geleneğini sürdürdü 

Başkan Aydın, mısır ustalarının geleneği olan beyaz geniş mısırcı şapkasını takarak, meşhur rahmetli mısır ustası Cemal Aşkın’ın oğlu Selim Aşkın kazanların başına geçti. Aydın, mısır ustalarının güneşten korunmak için taktığı ve bir geleneğe dönüşen şapka ile ikramlarda bulundu.

Sanatçı Bahadır Tatlıöz ve Burcu Güneş coşturdu

İki gün süren festivalde Bahadır Tatlıöz ve Burcu Güneş’in verdiği konserlerde tüm davetliler doyasıya eğlenirken,  konuklar, ünlü sanatçıların sevilen parçalarına hep birlikte eşlik etti ve bolca hatıra fotoğrafı çektirdi.

Beykoz'da unutulan gelenek yeniden başlatıldı!
Bizi Takip Edin