Beykoz'da vakit iyilik vakti…. Bu ramazan ve her zaman!

Bu yılın temasını 'İyilik' olarak belirleyen Beykoz Müftülüğü 2015 Ramazan ayı hazırlıklarını tamamladı.

Beykoz Müftülüğü 2015 Ramazan ayı hazırlıklarını tamamladı. Müftülük camilerde yapılacak çalışmalar ve uygulanacak programlara hazırlanı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yılın temasını İyilik olarak belirleyen Beykoz Müftülüğü 2015 Ramazan ayı hazırlıklarını tamamladı.

Beykoz Müftülüğü 2015 Ramazan ayı hazırlıklarını tamamladı. Müftülük camilerde yapılacak çalışmalar ve uygulanacak programlara hazırlanırken bu yılın Ramazan teması ‘Vakit İyilik Vakti Bu Ramazan ve Her Zaman‘ mesajıyla ‘İyilik‘ olarak belirlendi.

Beykoz’da sadece Yalıköy Hacı Ali Bey Camii ve Anadoluhisarı Muhaşşi Sinan Camii’nde hatimle teravih namazı kılınacak. Ramazan ayında ilçedeki bütün camilerde mukabele programları yapılırken, her gün öğleden önce Müftü Demirtaş tarafından Paşabahçe Camii’nde “Kur’an Sohbetleri” programı yapılacak. Beykoz Müftülüğü ayrıca bu yıl 11-12 Temmuz tarihlerinde Bulgaristan’da iftar verecek.

Beykoz İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş Ramazan Ayı ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

Değerli Kardeşlerim,

17 Haziran Çarşamba günü akşamı Teravih Namazı ile başlayacak olan mübarek bir mevsime giriyoruz. Ayların sultanı Ramazan ayı, 18 Haziran 2015 Perşembe günü başlıyor.

Mukabele programları ile, vaazları ile , teravihleri ile, iftar etkinlikleri ile ,sosyal yardımlaşmaları ile İslam alemi bambaşka bir atmosfere girer Ramazan ayında. Özellikle iftar programları ile evlerimiz, mahallelerimiz , sokaklarımız bambaşka bir heyecan ve mutluluk yaşar. Mübarek Ramazan ayını her zaman , mana atmosferi ve kardeşlik duyguları içerisinde hep birlikte idrak ederiz. Adeta Hz. Kur’anın insanlığı indirilişini , bir ay boyunca Bayram Şenliği içerisinde kutlarız.

Aziz Kardeşlerim,

Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımızda örselenmeye yüz tutmuş önemli bir ‘değer’i tema olarak belirleyip bu konuyu Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alarak insanımızda bir duyarlılık ve bilinç oluşturmayı hedeflemektedir.

Bu yılın Ramazan teması ‘Vakit İyilik Vakti Bu Ramazan ve Her Zaman‘ mesajıyla ‘İyilik’olarak belirlenmiştir. Konu çerçevesinde kişinin kendisine, ailesine, akrabalarına, komşularına, uzak ve yakın müslüman kardeşlerine, mültecilere, sokak çocuklarına, yetimlere, yaşlılara, bütün insanlara kısacası hangi coğrafyada olursa olsun insana, eşyaya ve tabiata iyilik yapmayı teşvik eden çalışmalar yürütülecek, iyilik çeşitleri, kapsamı, ilkeleri ve amacı etraflı bir şekilde ele alınacaktır.

Değerli Kardeşlerim;

Ramazan her yönüyle bir ibadet mevsimidir. Her mü’min namazı, orucu, iyilikleri, hizmetleri ve duâsıyla bu rahmet ve bereketten nasibini almaya çalışır. Bilerek veya yapmış olduğu günahları için Allah’tan af diler. Rabbine niyazda bulunur. Cenâb-ı Hak da kulunun bu samimi dua ve niyazını karşılıksız bırakmaz, günahlarını affeder, rahmetine gark eder.

Kıymetli Kardeşim,

Ramazan ayının özelliklerini ve bizlere bilmeyerek sağladığı faydaları ve bu aya mahsus ibadetleri, başlıklar halinde size ifade etmek isterim.

Bu ayın faydaları:

İnsan, Allah’ın emrine itaat etmeyi ve sabrı öğrenir,

Nefis, aç bırakılarak terbiye edilir, ruh güçlenir ve yenilenir.

İnsanı kötülükten korur. “ …Lealleküm tettekun”, “ …Oruç korunmanız için farz kılındı.”(Bakara,183)

Oruç ibadet ile, şehevi duygular frenlenir. Şeytanlar bağlanır, Cennetin kapıları açılır, Cehennemin kapıları kapatılır. İslam ülkelerinde suçlarda, resmi kayıtlara göre Ramazan ayında büyük bir azalma olduğu görülmektedir. Bu da Şeytanın bağlanması gerçeğini ifade eder. “Oruç kalkandır” (Hadis-i Şerif)

Oruç insanı sağlıklı yapar. “Oruç tutun ki, sıhhat bulun.” (Hadis-i Şerif)

Bu aya özgü ibadetler:

1-Farz olan Ramazan Orucu. İmsak ile başlar, iftar ile sona erer. Yeme içme ve cinsel duygulardan uzak durmayı ifade eder.

2-Teravih namazı: 20 rek’attır. İkişer ve dörder rek’at halinde kılınabilir.

3-Sadaka-i Fıtr: Bedenin ve sağlığın zekatı olarak verilir. Bu yıl kişi başına en düşük miktar 11.50TL’dir.Dinen zengin sayılan kimseler verir. Ayrıca zekatları bu ayda vermek daha fazla sevap olur.

4-İtikaf: Ramazanın son on gününde camiye kapanarak yapılır. Zikir ve tefekkürle meşgul olunur.Evde de yapılabilir. Bazı kuralları vardır. Sünnet-i Kifayedir.

5- Bayram namazı: Ramazan sonunda elde edilen manevi neticeden dolayı sevincin bir tezahürü olarak, vacip hükmündedir. Cemaatle birlikte camide kılınır.

Kıymetli Kardeşlerim,

İlçemizde Ramazan ayı hizmetleri ile ilgili çalışmalar tamamlanmıştır. Bu kapsamda Ramazan ayında ilçemizdeki bütün camilerimizde mukabele programları, Teravih Öncesi Vaaz Programları, Hatimle Teravih Namazı ( Yalıköy Hacı Ali Bey Camii ve Anadoluhisarı Muhaşşi Sinan Camii) hatimle teravih namazı kılınacaktır.

Ramazan ayında müftülüğümüzce yapılacak faaliyetleri şöyle özetleyebiliriz:

1-Ramazan ayı boyunca, her gün öğleden önce Paşabahçe Camii’nde “Kur’an Sohbetleri” programı yapılacaktır. Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş tarafından yapılacak olan sohbette her gün okunan cüz mukabelesinin özeti verilecektir.

2-Ramazan boyunca her mahallede Mahalle İftarı Programları yapılacaktır. İlçe Belediyesi ile işbirliği içerisinde mahalle görevlilerimizce İftar Programlarında Kur’an-ı Kerim okunacak, İftar Duası ve Yemek Duası yapılacaktır.

3-İlçe Müftülüğümüzce bu yıl 11-12 Temmuz tarihlerinde Bulgaristan’da iftar verilecektir.

4-Ayrıca Çalışma Komisyonlarımızca Bölgesel Etkinlikler: Çocuk İftarları, Kur’an Ziyafetleri, Kumanya Dağıtımı, Kardeş Aile Uygulaması, Ziyaret Etkinlikleri ( Yaşlı, Hasta ve Hastahane, Şehit ve Gazi Ailesi, Yetiştirme Yurdu, Komşu Ziyaretleri, Huzur Evi)

Değerli Kardeşlerim,

İnsanımızı dini konularda aydınlatmakla görevli olan İlçe Müftülüğümüz, halkımızın bu mübarek ayın feyiz ve bereketinden yeteri kadar istifadesini temin amacı ile yukarıda belirtilen konuların halka duyurulmasında yarar görmüştür.

Bu vesile ile hepinizin Ramazan ayını tekrar tebrik ediyorum. Günahlardan arınmış, güzel hasletlerle bezenmiş bir şekilde bayrama ulaşmayı diliyoruz. Huzur ve neşe içerisinde olmanız dileği ile sizlere selam ediyorum.

Hüseyin DEMİRTAŞ

Beykoz Müftüsü

Beykoz'da vakit iyilik vakti…. Bu ramazan ve her zaman!
Bizi Takip Edin