'Beykoz'da Yaşam ve Sanat'ta kültür harmanı

Beykoz’da AB hibesiyle uygulanan ilk gençlik projesi olan  “Beykoz’da Yaşam ve Sanat”a katılan 50 Avrupalı genç atölye çalışmalarını final gecesinde sergiledi.

Beykoz’da AB hibesiyle uygulanan ilk gençlik projesi ol

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da AB hibesiyle uygulanan ilk gençlik projesi olan  “Beykoz’da Yaşam ve Sanat”a katılan 50 Avrupalı genç atölye çalışmalarını final gecesinde sergiledi.

Beykoz’da AB hibesiyle uygulanan ilk gençlik projesi olan  “Beykoz’da Yaşam ve Sanat”a katılan 50 Avrupalı gencin 12 gün süren atölye çalışmalarında sevgi, dostluk ve hoşgörüyle harmanladıkları ürün ve danslar projenin final gecesinde sergilendi.

Beykoz Belediyesi tarafından gençleri sanatın farklı dallarında buluşturmak, kültürlerarası önyargıların ortadan kalkmasını sağlamak, gençlerin yeteneklerini keşfetmelerine öncülük etmek amacıyla hazırlanan  projeyle ilçenin uluslararası ölçekte tanıtımı da hedeflendi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen Gala Gecesi’ne Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye Başkan yardımcıları Nevin Çalışkan ve  Hanefi Dilmaç ile  projede yer alan gençler, aileleri ve ilçe sakinleri katıldı.

8-20 Temmuz tarihleri arasında uygulanan proje kapsamında Beykoz’un  kardeş kentleri olan Macaristan’ın Mohaç, Almanya’nın Mülheim an der Ruhr kentleri ile  İsveç’in Lund, Polonya ve Fransa’nın farklı şehirlerinden 40 genç Beykoz’a geldi.  

Projede ilçeyi 10 Beykozlu öğrenci temsil etti.

4 Atölye Uygulaması Yer Aldı

Kültürlerarası diyalogun sanat aracılığıyla artmasını da hedefleyen projede Camcılık, Yaratıcı Dans, Bahçecilik ve Kısa Film konularında alanlarında uzman eğitmenler tarafından atölye eğitimleri verildi.   

Gençlerle, Cam Ocağı’nda füzyon ve boncuk yapımı, Hobi Bahçeleri’nde bahçe tasarımı, BRT (Beykoz Belediyesi Radyo TV) stüdyolarında kısa film çekimi, Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nde ise dans eğitimleri yapıldı. 

Cam Grubu’ndan Beykoz Akvaryumu

20 Temmuz’daki Gala’da sergilenen, gençlerin büyük emek ve sabırla hazırladıkları, cam duvar saatleri, kalemlikler, tabaklar ve minyatür bahçeler ilçe sakinlerinin büyük beğenisini kazandı.

Cam öğrencileri Beykoz’un doğal zenginliklerinin sergilendiği akvaryumu Beykoz Belediyesi’ne hediye etti.

Yaratıcı Dans ekibi Adıyaman, Artvin, Adana ve Ardahan Yöresi’nden yöresel danslar sergilerken, Kısa Film Ekibi Yoros Kalesi’nde çektikleri kısa filmi izleyicilerin beğenisine sundu.

Gençlere bahçe ve botanik eğitiminin verildiği Bahçecilik Grubu proje boyunca hazırladıkları minyatür bahçelerle gala gecesinde yerlerini aldı. Bahçe Grubu, eğitim aldıkları Hobi Bahçelerinde, proje boyunca kurulan dostluk bağlarını temsilen bir de hatıra bahçesi kurdu.   

Başkan Çelikbilek: “Kültürümüzde Sevgi’nin Özel Bir Yeri Var”

Gecede yaptığı konuşmada günümüzde artık ülkeler arasında mesafenin azaldığına kültürlerin yakınlaşıp kaynaştığına değinen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Avrupa’nın 5 farklı şehrinden gençleri ilçemizde ağırlamak çok güzel, bundan memnuniyet duydum. Umarım kendileri de memnun kalmışlardır. Bizim kültürümüzde sevginin ayrı ve özel bir yeri vardır. Yunus Emre, Mevlana sevgiyi ön plana çıkarmışlardır. Bu projeyle farklı kültürlerden gelen gençler arasında sevgi ve hoş görünün yaygınlaştığına inanıyorum. Ülkelerinde kalkıp ilçemize gelerek burada güzel çalışmalar ortaya koyan  öğrencilerimizin her birini kutluyorum” diye konuştu.  

Gala Gecesi’nin sonunda projede yer alan gençlere katılım belgeleri ve hediyeler takdim edildi. 

'Beykoz'da Yaşam ve Sanat'ta kültür harmanı
Bizi Takip Edin