Beykoz’da yerel seçim için süreç başladı

Beykoz’da 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimleri için seçmen listeleri bugün muhtarlıklarda askıya çıkarıldı.
  • 4.01.2024 11:52:28

Beykoz’da 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için seçim süreci başladı.

Seçmen listeleri muhtarlıklarda saat 08.00'de askıya çıkarıldı. Böylece seçmenler için bilgilerini sorgulama ve itiraz dönemi de başlamış oldu.

17 Ocak tarihine kadar seçmen listelerinde güncelleme yapılabilecek.

KAYDI BULUNMAYANLAR NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNE BAŞVURACAK

Öğrenci olup öğrenim gördükleri yerleşim yerlerinde oy kullanmak isteyenler, muhtarlık bölgesinde kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık ya da eksiklik olanlar bilgilerini güncelleyebilecek.

Kaydı bulunmayanlar nüfus müdürlüklerine başvurabilecek. Seçmen niteliği olduğu halde listelerde adı bulunmayanlar da başvuru yapabilecek. Bu kişiler herhangi bir hizmete ait faturayı ya da kira sözleşmesini ibraz etmek zorunda olacak.

Adreslerini başka ilçelere aldırmak isteyen seçmenler elektrik, su, telefon, doğal gaz gibi faturalarını ibraz etmek suretiyle askı süresi içerisinde başvuru yapabilecek.

ENGELLİ VATANDAŞLARIN OY KULLANABİLMESİ İÇİN

Konuya dair Beykoz Muhtarlarda Derneği Başkanı Sedat Altun da bir duyuru yaptı.

Altun, “1 Ekim 2023 tarihindeki kayıtlara göre askı listeleri oluşturulduğundan bu tarihten sonra adres değişikliği yapan seçmenler eski adreslerine göre listelerde yer alacaktır. Listeler 1 Ekim’e göre çıkartılmış olup askı listelerinde olmayanlar eğer usulsüz nakil yoksa E-devletten görülecek mevcut nakil aldıkları yerde oylarını kullanabilecektir. Engelli vatandaşlarımız için okulda giriş katlarda oy kullanılmasını istiyorsanız muhtarlığımızda beyan formunu doldurmanız gerekli. Seyyar sandık için muhtarlığımızdaki formu doldurmanız, kimlik fotokopisi ve Aile Sağlık Merkez’inden ‘Hastalığı sebebiyle yatağa bağımlıdır’ veya ‘engeli nedeniyle yatağa bağımlıdır’ ibaresinin yer aldığı raporu getirmek zorundadır.” dedi.

İlgili Haberler