Beykoz’da yetkin dijital gençlik için eğitimler başladı

Beykozlu çocuk ve gençlere dijital çağın gerektirdiği yetenek ve bilinci kazandıracak, yeni nesillerin üretken ve girişimci yönlerini geliştirecek, “Dijital Yetkinlikler ve Girişimcilik Merkezi” Projesi kapsamında öğretmenlere yönelik eğitim seminerleri başladı.

Beykoz’da yetkin dijital gençlik için eğitimler başladı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi ve Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) işbirliğiyle, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın hibe desteğiyle kurulan merkezde, 10-24 yaş arasındaki 450 çocuk ve genç dijital vatandaşlıktan medya-okuryazarlığına birçok konuda eğitim alacak.

Uzmanların eşlik ettiği eğitim çalışmalarıyla çocuk ve gençlere dijital dünyada güvenle var olma, etik

kuralların uygun hareket etme kabiliyeti kazandıracak projeden öğretmenlerle birlikte aileler de yararlanacak.

Beykozlu çocuk ve gençlere dijital alanda nitelik getirecek projenin öğretmenlere yönelik ilk eğitim semineri Beykoz Konakları Vakfı Ortaokulu’nda gerçekleşti.

Türk-Alman Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ayça Yılmaz Deniz tarafından verilen “Dijitalleşme ve Çalışma Hayatı” konulu semineri ilçedeki ortaokul ve liselerden farklı branşlarda öğretmenler izledi.     

Seminer kapsamında ilk olarak, projenin amacı, uygulama adımları ve kazanımlarını anlatan tanıtım filmi gösterildi.  

“DİJİTALLEŞME 21. YÜZYILIN KIRILMA NOKTASIDIR”

Konuşmasında iş yaşamında dijitalleşmenin avantaj ve dezavantajlarına değinen Dr. Öğretim Üyesi Ayça Yılmaz Deniz, metin, ses ve görüntünün bilgisayarlar vasıtasıyla işlenerek sayısallaştırılması anlamına gelen   dijitalleşmenin 21. yüzyılın kırılma noktası olduğunu söyledi.

Dijitalleşmenin toplumu ve bireyi dönüştüren sonuçlara yol açtığının altını çizen Öğretim Üyesi Ayça Yılmaz, iş yaşamına ve eğitim dünyasına hız getiren uygulamaların çalışanlar ve öğretmenler üzerinde özel hayata müdahale ve stres faktörleriyle gözlemlendiğini ifade etti.

Ayça Yılmaz seminerinde, iş-yaşam dengesini kurmaya yönelik Avrupa ülkelerinde yapılan yasal düzenlemeler ve atılan adımlardan örnekler de verdi.

ÖĞRENCİ EĞİTİMLERİ YAKINDA BAŞLIYOR

“Dijital Yetkinlikler ve Girişimcilik Merkezi” Projesi kapsamında, okullardaki uygun yaş grupları arasından belirlenen, dezavantajlı ve yetenekli öğrencilere yönelik eğitimler de çok yakında başlayacak. 

Soğuksu Yücel Çelikbilek Gençlik Merkezi ve dijital platformda öğrencilere verilecek eğitimler ise, “Dijital Vatandaşlık” ile “Bilgi Okuryazarlığı ve Dijital Okuryazarlık, “Olumlu Medya Okuryazarlığı”, “Temel Bilişim Teknoloji Araçları ve Dijital Bilgi Paylaşımı,” “Bulut Sistemleri ve Dijital Ortamda İşbirlikçi Çalışma Yöntemleri” ile “Dijital Araçlar Eğitimi” konu başlıklarından oluşacak.

TAÜ’YÜ ZİYARET EDECEKLER

Yüz yüze ve çevrimiçi eğitimleri başarıyla tamamlayan gençlere katılım belgesi verilecek ve Türk-Alman Üniversitesi Yaratıcı Medya Labaratuvarı (YAMEDLAB)’a inceleme gezisi düzenlenecek. 

 

Beykoz’da yetkin dijital gençlik için eğitimler başladı
Bizi Takip Edin