Beykoz’da zil yerine siren sesleri çaldı

Beykoz’da 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle Koç Ortaokulu’nda gerçeği aratmayan deprem tatbikatı yapıldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle Koç Ortaokulu’nda gerçeği aratmayan deprem tatbikatı yapıldı. 

İçişleri Bakanlığı tarafından ilan edilen “2022 Afet Tatbikat Yılı” kapsamında, ülke genelindeki tüm okullarda 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle eş zamanlı olarak “Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı” yapıldı. 

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Beykoz’da da Koç Ortaokulu’nda deprem tatbikatı gerçekleşti. 

Tatbikata, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Selami Keskin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sevcenur Özcan, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Fatih Korkulu, okul müdürü, öğretmenler ve görevli personeller katıldı.

Tatbikat, saat 11.30’da sirenlerin çalması ile başladı. Olası bir Marmara Depremine karşı 7.2 şiddetinde deprem senaryosu düzenlendi. Alarm sesiyle birlikte okulda hareketli dakikalar yaşandı.

Senaryo gereği deprem anını belirten siren çaldığında derste olan öğrenciler kendilerine gösterildiği gibi çök-kapan-tutun tekniğini uyguladı.

Sarsıntının bitmesinin ardından tahliye sirenlerinin çaldığını duyan öğrenciler sınıf öğretmenlerinin koordinesinde okuldan çıkış yaptılar.

Öğrenciler başlarını kitap ya da defterle koruyarak öğretmenlerin gözetiminde kendilerine gösterildiği şekilde okulu terk ederek, toplanma alanında bir araya geldi.

Yaralı olan veya sınıftan çıkamayan öğrenciler için arama kurtarma ekibi oluşturuldu. Öğrenciler senaryo gereği okulun içerisinden kurtarılarak ilk müdahalesi okulun bahçesinde yapıldı.

Çocuklar tahliye eğitimi alarak yaşanabilecek bir depremde neler yapacakları konusunda bilgi sahibi oldu.

Beykoz’da zil yerine siren sesleri çaldı
Bizi Takip Edin