Beykoz’da Zimem Defteri geleneği yaşatılıyor

Kapı Uluslararası İnsani Yardım Derneği, Zimam Defteri geleneğini Beykoz’da yaşatıyor.

Beykoz’da Zimem Defteri geleneği yaşatılıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkezi Beykoz’da olan Kapı Uluslararası İnsani Yardım Derneği, Osmanlı’dan kalma bir gelenek olan “Zimem” geleneğini yıllardır Türkiye’nin farklı bölgelerinde ve Beykoz’da sürdürüyorlar.

Dernek aynı zamanda ihtiyaç sahiplerinin alışveriş kartları ile gıda başta olmak üzere yardım sağlıyor.

Dernek Başkanı Yardımcısı Umut Bozan, “Derneğimiz gerek yurt içi gerek yurt dışı dünyanın farklı bölgelerinde birçok aileye destek oluyor. Bu desteklerden biri de her sene Ramazan ayı öncesi yoksul vatandaşlarımızın yaşadığı bölgelere gidip bölge esnafına olan borçlarını bir miktar azaltmak, onlara bir nebze de olsa ramazana huzurlu girmelerini sağlamak. Bu sene de Başkanımız Neslihan Dural ile birlikte, bağışçılarımızın yapmış oldukları yardımları, yardıma ihtiyacı olan dostlarımızla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” Dedi.

ZİMEM DEFTERİ NEDİR?

Zimmet kelimesinin çoğul hali olan zimem, borç anlamına gelmektedir. Zimem defteri de bu borçların yazılı hale getirildiği defter anlamına geliyor.

Osmanlı zenginlerinin, borçlarını ödeyemeyen vatandaşlara bu şekilde yardımcı olduğu biliniyor. Hayırseverlerin kendi isimlerinin bilinmemesini istemesi ve yapılan hayrın gizli kalmasını isteyenler için zimem formülü kullanılmıştır.

 

Beykoz’da Zimem Defteri geleneği yaşatılıyor
Bizi Takip Edin