Beykoz’daki küçük Trabzon ulusal basında

Beykoz’da Trabzonlu vatandaşların yoğunlukla yerleşim sağladığı İshaklı köyü ulusal basının ilgi odağı oldu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da Trabzonlu vatandaşların yoğunlukla yerleşim sağladığı İshaklı köyü ulusal basının ilgi odağı oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=BQrVYUYfhNE***

Beykoz’da çoğunlukla Trabzonlu vatandaşların yaşadığı İshaklı köyünde Karadeniz şehrinin izleri göze çarpıyor. Adeta küçük Trabzon’a dönen köy içerisindeki bir caddeye de Trabzon Caddesi ismi verildi.

BORDO MAVİYLE KAPLANAN KÖY

Beykoz İshaklı köyünde nüfusun büyük bir çoğunluğu Trabzonlu olunca evlerden okula, kaldırım taşlarından işletmelere kadar her yer bordo maviye boyandı. Köy halkı ise sadece renkleriyle değil günlük yaşamları ve mimari özellikleriyle de Karadeniz kültürünü İshaklı köyünde yaşatmaya devam ediyor.

İLGİ ODAĞI OLDU

500 hane ve bin 400 kişilik nüfusuyla dikkatleri çeken köyde temel geçim kaynağı ise tarım ve hayvancılık.

Dikkatleri üzerine çekmeyi başaran köye İstanbul’un farklı ilçelerinden gelen Trabzonlu vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor.

“BİZE HER YER TRABZON”

Köy sakinlerinden Olgun Balta, “Buraya geldiğimizde Trabzon’da yaşıyormuş hissine kapılıyoruz. Memleket hasretini bu şekilde gideriyoruz. Sadece köy halkı değil farklı ilçelerden misafirlerden burayı merak ederek geliyor ve beğendiklerini söyleyerek buradan ayrılıyorlar. Biz de bu durumla gurur duyuyoruz. Bize her yer Trabzon. Burada Trabzon’da da olduğu gibi hayvancılık ve tarım ile uğraşıyoruz. Ürünlerimizi doğal üreterek tüketiyoruz. Sade ve doğal bir hayat yaşıyoruz.” dedi.

İŞE KÖYÜN GİRİŞİNİ BORDO MAVİ YAPARAK BAŞLADILAR

Vatandaşların köye ilgi duymasından memnun olduklarını belirten mahalle muhtarı Ali Çinel, “Bende aslında her zaman bir Trabzon özlemi vardı. Köy muhtarlığını kazandığımda ilk aklıma gelen köy girişi bordo mavi yapmak geldi ve bu fikrimi uygulamaya koydum. Köy sakinlerinden güzel tepkiler geldi, mutlu oldular.” dedi.

SIRA CADDENİN RENGİNDE

Sadece köyden değil farklı ilçelerden gelen Trabzonlu vatandaşlarda buraya gelerek fotoğraf çektiriyorlar diyen Cinel, “Tabii bu durum bizleri de memnun ediyor. Önümüzdeki aylarda Trabzon Caddesi’ni tamamıyla bordo maviye çevireceğiz. Köy halkının çoğunluğu Trabzonlu olsa da farklı memleketlerden olan komşularımız da var. Onlar da bu durum alıştı. Beğendiklerini dile getiriyorlar.” diye konuştu.

Beykoz’daki küçük Trabzon ulusal basında
Bizi Takip Edin