Beykoz'dan dünyaya barış mesajı

Amerikalı çağdaş mozaik sanatçısı Laurel True ile Beykozlu kız öğrencileri buluşturan “Barış Mozaiği” projesi Türkiye'de ilk ve tek olarak Beykoz'da açıldı.

Amerikalı çağdaş mozaik sanatçısı Laurel True ile Beykozlu kız öğrencileri…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerikalı çağdaş mozaik sanatçısı Laurel True ile Beykozlu kız öğrencileri buluşturan “Barış Mozaiği” projesi Türkiye’de ilk ve tek olarak Beykoz’da açıldı.

Amerikalı çağdaş mozaik sanatçısı Laurel True ile Beykozlu kız öğrencileri buluşturan “Barış Mozaiği” projesi Türkiye’de ilk ve tek olarak Beykoz’da açıldı. Mozaik eserde köprü temasıyla Beykoz’dan dünyaya barış mesajı verildi.

Beykoz Belediyesi, ABD İstanbul Başkonsolosluğu ve Meridien Kültür Merkezi işbirliğiyle yapılan Barış Mozaiği Projesi’nin açılışı Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, Başkan Yardımcıları  Muharrem Kaşıtoğlu, Salim Öztürk, Mahmut Gülbasar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Celal Aras Anadolu Lisesi müdür ve öğretmenleriyle mozaik sanatçıları ve emeği geçen kız öğrenciler tarafından birlikte yapıldı.

Geleneksel Motifler Barışla Harmanlandı

Projeyi hayata geçiren sanatçı Laure True, Beykoz’lu öğrencilerle Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezinin ön cephesindeki alanda çalışmalarını tamamladı. Türkiye’den ise projeye Uluslararası Mozaik Sanatçısı Süha Semerci destek verdi. Selçuklu, Osmanlı ve Türk sanatıyla Anadolu kültürlerinden motiflerin yanı sıra dostluk ve doğal güzellikler sentezlendiği ABD’li sanatçı True’nun eserinde köprü temasıyla da barış vurgulandı.

Başkan Çelikbilek: İstanbul’un 4. Köprüsünü Beykoz’da Açıyoruz

Fasıl musikisi eşliğinde açılan  programda  konuşan Başkan Çelikbilek, “Yüreğinizdeki muhabbeti, sevgiyi ve kardeşliği duvara yansıttığınız için sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Barışın olduğu bir dünya yaşanacak yerdir. Sanatçılarımızı böylesine anlamlı bir olayda yer aldığı için tebrik ederim. İstanbul’un 2 köprüsü vardı, 3. sü bitmek üzere, 4.sünü mozaik vesilesiyle, sizlerle Beykoz’da açıyoruz. Beykoz’un öğrencileri çıraklık yapmak suretiyle sanatçılarımızda çok şey öğrendiler. Onlara her zaman destek vereceğiz. Duvara baktığınızda barışı görün. Herkesin yüreğinde sevgi kardeşlik olsun. Hepimiz dünyada eşit yaratıldık o halde kalplerimizde barış çiçekleri yeşersin” dedi.

ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, “Geleneksel sanat formunun, güzel bir esere dönüşmesinden gurur duydum. Eser türü ve kompozisyonuyla çok anlamlı. Emeği geçenlere ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e teşekkür ediyorum’ diye konuştu.

Uluslararası Mozaik sanatçısı Süha Semerci ise  kendilerine deneyim kazandıran bu güzel çalışma için Beykoz Belediyesi’ne çok teşekkür etti.

Mozaik sanatçısı Laurel True, “ Benim için onur kaynağı olan bu mozaik çalışması sanatın gücünü taşıyor. ABD’den buraya iki köprüyü oluşturmak için geldim. Başkonsolosluğa ve Beykoz Belediyesi’ne teşekkür ederim. Bu projeyi birçok el bir araya gelerek sıfırdan oluşturdu. Çalışma sırasında Beykozlulardan cesaret verici olumlu tepkiler aldık yetkililere çok teşekkür ediyorum” diye belirtti.

Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Esra Akgün, arkadaşları adına konuşma yaparak, yetkililere böyle bir çalışmada bulundukları için teşekkür etti.

Başkan Çelikbilek tarafından sanatçılara Beykoz’un simgesi çeşmi bülbül hediye edilirken, mozaik çalışmasına katılan, sertifika alan öğrencilere de hediye verildi. Hep birlikte hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından, kurdela kesilerek açılış yapıldı.

Beykoz'dan dünyaya barış mesajı
Bizi Takip Edin