Beykoz'dan tüm dünyaya Samsun kültürü anlatıldı

Samsun'un türküleri, kıyafetleri, güreşçisi ve yemekleri Beykoz Samsunlular Derneği tarafından tüm dünyaya tanıtıldı.

Anadolu'nun farklı renkleri Beykoz'da buluşmaya devam ediyor. Beykoz Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen ve Mavi Karadeniz TV'den

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’un türküleri, kıyafetleri, güreşçisi ve yemekleri Beykoz Samsunlular Derneği tarafından tüm dünyaya tanıtıldı.

Anadolu’nun farklı renkleri Beykoz’da buluşmaya devam ediyor. Beykoz Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen ve Mavi Karadeniz TV’den canlı olarak yayınlanan yöre dernekleri etkinliklerinin ikincisi  ‘Beykoz Samsunlular Derneği’ ile gerçekleşti.

Dernek Başkanı Ömer Altun ve yönetim kurulu üyeleri tarafından hazırlanan gece de; Samsun ilinin kültürel zenginlikleri Beykoz’dan tüm dünyaya tanıtıldı. Samsun’un yöresel lezzetleri, türküleri, kıyafetleri, gelenekleri, tarihi ve doğal güzellikleri ayrı ayrı anlatılarak, adeta Beykoz’da Samsun ortamı yaşatıldı. Gece de ayrıca yöre sanatçısı Hüseyin Şimşek sahne alarak, sesiyle herkesin kulağındaki pası sildi. Unutulmaya yüz tutmuş ata sporumuz olan yağlı güreş müsabakası ile açılan program, yaklaşık 2 saat sürdü.

Ufuk Acar’ın sunuculuğunda Prof.  Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcıları Muharrem Kaşıtoğlu ve Salim Öztürk, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, SADEF Genel Başkanı Yıldıray Baş, Anadolu Yakası Samsun Dernekler Federasyonu Başkanı Metin Şenel, Mimar Remzi Kozal, Terme Belediye Meclis Üyesi Kenan Özdemir, Beykoz Belediye Meclis Üyesi Gül Biçer, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan, Saadet Partisi İlçe Başkan Yardımcısı Muhammed Kalaycı, KAI Dernek Başkanı Latif Yıldız, Batumlular Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç, Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak, Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Şinasi Ata, Sinoplular Dernek Başkanı Adnan Çeliker, Artvinliler Dernek Başkanı Mehmet Uzun, Tokatlılar Dernek Başkanı Ömer Şahin, İncirköy Mahalle Muhtarı Şefik Yavuz Yılmaz, BAK Derneği Başkanı Nuri Yeşilbaş ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Dernek Başkanı Ömer Altun: Samsunlular kültürlerine sahip çıksınlar!

Sunucu Ufuk Acar, öncelikle programın açılış konuşmasını yapmak üzere sözü Dernek Başkanı Ömer Altun’a verdi. Kısa bir selamlama konuşması yapan Ömer Altun, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in derneklere ‘ağabeylik’ yaptığını vurgulayarak, bu imkanı sağlamasından ötürü Başkan Çelikbilek’e teşekkürlerini sundu. Altun: “Buraya gelen ve bizi izleyen hemşerilerimden tek ricam şu; lütfen kültürlerine sahip çıksınlar. Geleneklerimizi, göreneklerimizi hep beraber yaşatalım ve onları gelecek kuşaklarımıza birlikte aktaralım” dedi.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: Samsun toprakları çok kıymetlidir…

Başka bir programa katılmak zorunda olmasından dolayı geceden erken ayrılmak durumunda kalan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bölgede bulunan ve kendi kültürlerini yaşatma gayreti içerisinde bulunan yöre derneklerini bu program kapsamında tanıtmaya devam edeceklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Bizim topraklarımız şehit kanlarını taşır. Öyle basıp geçmek kolay değil. Ülkemizin her bir karış toprağı bizim için çok kıymetli. Samsun’da bunu en güzel taşıyan illerimizden birisi. Gittikçe büyüyen ve gelişen ilimiz Samsun’un kıymetini bilmeyiz. Kültürel ve tarihi zenginliklerine toplum olarak öncelikle sahip çıkmalıyız”.

Başkan Yücel Çelikbilek’e konuşmasının ardından Dernek Başkanı Ömer Altun tarafından katkı ve desteklerinden ötürü teşekkür plaketi takdim edildi.

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul: Beykoz ve Terme kardeş olmuş!

Gecenin önemli konuklarından biri olan ve sadece Beykoz’daki hemşerileri ile buluşmak maksatlı Terme’den kalkıp, Beykoz’a gelen Belediye Başkanı Şenol Kul, öncelikle Samsun’u ‘Doğu Kapısı’ ve ‘Amazonların Başkenti’ olarak tanıttı.  Sivil toplum örgütlerini demokrasinin basamağı olarak değerlendiren Başkan Şenol Kul, Samsunluların yapacak oldukları her türlü  etkinliklere destek verebileceğini söyledi. Ortamdaki havayı işaret ederek konuşmasını sürdüren Başkan Kul: “Görüyorum ki Beykoz ve Terme kardeş olmuş. Daha birbirimizi tanımadan Beykoz Belediyesi, Terme’ye bir katkı yapmış. Çok teşekkür ediyorum. Terme’de dönüşümün her alanda olacağı bir döneme girdik. Biliyosunuz, kendimize yakışır bir meydanımız yok. Ama bedeli ne olursa olsun Terme’ye bir meydan kazandıracağız. Terme’ye gelenler bu yeniliği hissedecekler ve görecekler. Terme, kucağını açmış sizi bekliyor!” şeklinde konuştu.

Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu: Karadeniz’in en büyük ve en çarpıcı ili!

Terör olaylarından dolayı 4 yılda 3 defa Beykoz Çayır Festivali’ni iptal etmek durumunda kaldıklarını, belediye olarak bu yüzden kış şartlarını göz önünde bulundurmalarının sonucu böyle girişim içerisine girdiklerini belirten Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu; “Samsun, Karadeniz’in en büyük ve en çarpıcı ili. 20 yılda çok gelişti ve büyüdü. Büyüyor ama, kültürel anlamda aynı hızda büyümüyor. Samsun’un Valisi, Kaymakamı, Belediye Başkanı kültürel zenginliklerini daha ön plana çıkaran çalışmalar yapmasını temenni ediyorum. O zaman Samsun, hak ettiği yerde olacaktır” dedi. Son olarak birlik ve beraberliğin önemine dikkat çeken Kaşıtoğlu; “Ayrımsız bir Türkiye hepimizin hayali” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaşıtoğlu’nun konuşmasının ardından sözü alan Mimar Remzi Kozal’da konuşmasında, “Samsun’u görün! Binlerce kez gelseniz, yine azdır, yine azdır. Amazon kadın savaşçılarımız, Zeyna’ya bile konu olmuştur. Ama, Terme anlatılmamıştır. Bundan sonra daha çok zenginliklerimizi anlatacağız” ifadelerini kullandı.

Gecenin final konuşmasını ise, Anadolu Yakası Samsun Dernekler Federasyonu Başkanı Metin Şenel yaptı. “Samsun kurtulan değil, kurtaran bir şehirdir. Bununla gurur duyuyoruz. Hepimiz 19 Mayıs 1919’lu olduğumuzu biliyoruz” diyen Şenel, konuşmasının sonrasında Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’na ve Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’a tablo hediye etti.

Samsun’a özgü olan pide, tirit, fasülye turşusu, helva, ev baklavası, mısır çorbası, karmaç ve daha bir çok yöresel lezzet program kapsamında tanıtıldı ve konuklara ikram edildi. Müziğin, eğlencenin ve kültürün buluştuğu ‘Beykoz Belediyesi Yöresel Geceler’in bir sonraki konuğu 20 Şubat Cumartesi günü saat 19.00’da Kars-Ardahan-Iğdır Derneği olacak.

Beykoz'dan tüm dünyaya Samsun kültürü anlatıldı
Bizi Takip Edin