Beykozlu Batumlular Gürcüce dersinde!

Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği, Beykoz’da bir ilke imza atarak, ücretsiz Gürcüce dersleri başlattı!

Beykoz Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği’nin, gençlerin talebi ile unutulmaya yüz tutmuş

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği, Beykoz’da bir ilke imza atarak, ücretsiz Gürcüce dersleri başlattı!

Beykoz Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği’nin, gençlerin talebi ile unutulmaya yüz tutmuş bir dil olan Gürcüce’yi öğretmek için başlattığı dil dersleri, ilginin çok olması nedeni ile geniş bir kitleye yayılacağa benziyor.

Beykoz Güncel Haber olarak yerinde ziyaret ettiğimiz derneğe girişimizde bir grup dernek üyesini beyaz tahtanın karşısında ve heyecanlı bir şekilde öğretmenleri ile Gürcüce konuşurken bulduk.

33 harften oluşan Gürcü alfabesini öğrenmek için öğretmenleri Lia Turmanigze’yi can kulağı ile dinleyen ve bazen kendisini soru yağmuruna tutan öğrenciler arasında gencinden hiç yaşlanmayanına kadar farklı yaşlarda kursiyerler vardı.

Beykoz Belediyesi AK Parti Meclis üyesi Nevzat Oral da, ders başı yapanlar arasında idi!

Kurslar, üçer aylık dilimler halinde devam edecek

Beykoz Güncel Haber’e açıklamada bulunan Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç, kendilerinin Gürcüce konuşabildiklerini ancak yazamadıklarını; çocuklarının ise bu dili hiç bilmediklerini belirtti. Kılıç, “Beykoz Batumlular Derneği’nde ilk defa böyle bir kurs düzenleniyor. Bu kursları kendi kültürümüzü geliştirmek için düzenledik. Gençlerimizin birçoğu bu dili hiç bilmiyor. Kültürümüzü mutlaka yaşatmamız gerekiyor; bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

Kadınlar için de sınıf açılacak

Gürcüce kursunun çok büyük ilgi gördüğünü de kaydeden Dernek Başkanı, şu an dördüncü haftasında olan derslerinin üç ay süreceğini, bu sürenin sonunda da başka bir sınıfın açılacağını söyledi. Kadınlar için de sınıf açacaklarını duyuran Kılıç, bu amaçla Halk Eğitim Merkezi’nden bir sınıf almayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Kurs sonunda ödül de var

Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç, kursiyerlerin kurs sonunda belge alacaklarını ve ödüllendirilecekleri müjdesini de verdi. Kılıç, “ Batum’a bir gezi düzenlemeyi düşünüyoruz. Bu yönde çok büyük bir talep var” dedi ve düzenlenen dil kursunun da bu geziye bir hazırlık olduğunu ifade etti.

Somali’ye ve Van’a yardım gönderildi

Kılıç, gazetemize derneklerinin diğer faaliyetleri hakkında da bilgi verdi. Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği’nin uluslar arası bir dernek olması sebebiyle kadın kolları aracılığı ile Somali’ye yardım gönderdiğini ifade eden Kılıç, Van’a da battaniye yardımı yaptıklarını hatırlattı. Gerçekleşen tüm yardımların kendi öz kaynakları ile yapıldığının altını çizen Dernek Başkanı, “ bu çalışmalarımızı üyelerimiz ile el ele yapıyoruz” diyerek, gazetemiz aracılığı ile üyelerine teşekkür etti.

Bizde yörecilik yoktur

Hızlı bir şekilde büyüyerek, diğer STK’lara örnek olduklarını kaydeden Ali Kemal Kılıç, “bizde yörecilik, milliyetçilik yoktur. Tüm topluma açık, bölgemizde güçlü bir STK olmanın gayreti içerisindeyiz. Bundan bir buçuk ay önce de yöre derneklerinin başkanlığı görevini yüklendim; bu ise Batum Havalisi Derneği’nin duruşundan kaynaklandı” dedi.

Biz dernekçilik yapıyoruz, kahvecilik değil!

Sözlerini, “biz dernekçilik yapıyoruz, kahvecilik değil” şeklinde sürdüren Kılıç, Gürcüce kursları açılması şeklindeki talebin gençlerden geldiğini ifade ederek, “gençler bizim hazinemiz; onlar geleceğin yöneticisi” yorumunda bulundu.

Her şeyden önce Beykozlu’yuz

Dernek Başkanı Kılıç, “Nereli olursak olalım, biz her şeyden önce Beykozlu’yuz, Beykoz’un emrindeyiz. Çünkü burada yaşıyoruz. Buranın kalkınması ortak hedefimizdir” dedi ve ekledi: “Derneğimize siyasetin ‘s’si girmez; başarımız da bundan kaynaklanıyor. İnandığımız takdirde, Beykoz’un menfaatine çalışan kimi görürsek, onun etrafında birleşiriz.”

Gürcü dili meraklılarına davet

Kılıç, Gürcü dili öğrenmek isteyen Beykozlular’ın derneklerine başvurabileceklerinin de altını çizdi.

Ali Kemal Kılıç, konuşmasının sonunda derneklerine manevi desteklerini esirgemeyen Meclis Üyesi Nevzat Oral’a da teşekkürlerini sundu.

Beykozlu Batumlular Gürcüce dersinde!
Bizi Takip Edin