Beykozlu Beykoz'da kalsın!

Yıllar önce Ankara'da bulunan milletvekili lojmanlarının kapatılarak milletvekillerinin de herkes gibi normal konutlarda ikamet etmesi halk nezdinde olumlu bir tepki oluşturmuştu. Bununla birlikte vekil komşuları olan vatandaşlar, aynı mahallede vekiliyle

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yıllar önce Ankara’da bulunan milletvekili lojmanlarının kapatılarak milletvekillerinin de herkes gibi normal konutlarda ikamet etmesi halk nezdinde olumlu bir tepki oluşturmuştu. Bununla birlikte vekil komşuları olan vatandaşlar, aynı mahallede vekiliyle oturan halk oluşmaya başlamıştı.

Ülkemizde ki sosyal tesis, dinlenme tesisi, tatil köyü gibi kamu kurumları için yapılmış bu yerlerin bildiğimden beri hiçbir anlam yükleyemediğimi belirtmek istiyorum.

Ordu Evleri, Polis Evler, Öğretmen Evleri, Hâkim Evleri, Sosyal tesisler vs.

Tüm bunlara neden ihtiyaç duyuldu veya duyulur. Vatandaş neden polisle, askerle, öğretmenle, milletvekiliyle veya bir kurumun çalışanlarıyla aynı ortamları paylaşmasın.

Mesela askeri hastaneler ve diğer kamu kurumları adına ihdas edilmiş hastaneler herkesin yararlanmasına açıldı. Çokta iyi oldu.

Sözü, birkaç gün önce gündeme gelen Beykoz Abraham Paşa Korosu içerisinde bulunan Orman Ameliyat Mektebi olarak bilinen eski taş binanın Milletvekilleri için Sosyal Tesis yapılmak için çalışma başlatılmasına getirmek istiyorum.

Ümit ediyorum ki böyle bir şey yapılmaz. Eğer bu tesis için tarım ve fidan yetiştiriciliği çalışmaları dışında bir tasarrufta bulunulacaksa halka açın, herkes yararlansın. Beykoz’a gelen yerli yabancı turistler yararlansın. Herkesle birlikte milletvekillerimizde yararlansın.

Sayın vekillerimiz kendinizi bizden yani halktan ayrıştırmayınız. Beykoz’un her mekânı sizin sosyal tesisiniz konumundadır.

*                           *                           *                           *                          

Yıllardan beri Beykozlu imar bekliyordu. İmar gelmeye başladı.

Beykoz’un en önemli sorunu ne diye sorulduğunda ilk ağızdan çıkan, İMAR! denilirdi.

Nihayet Beykoz’un imar planları mahalle bazında çıkmaya başladı. Gördüğüm kadarıyla halk pek memnun değil.

Sebebini anlayabildiğim kadarıyla daha yüksek bir imar çıksa daha iyi olurdu. Daha yüksek çıksaydı. Acaba biraz daha yüksek çıksa daha iyi olurdu denilir miydi? Bence denilirdi.

Yine yıllardan beri “Beykozlu Beykoz’da kalacak” söylemleri Beykoz’u yönetenlerin ve yönetmeye talip olanların propaganda söylemlerinden biriydi.

Oysaki Beykoz’un imar planları çıksın veya çıkmasın Beykozlu Beykoz’da kalmayacağını bilmek gerekiyor.

Beykozlu Beykoz’dan kendi isteği ile ayrılacak. Belki çok az Beykozlu Beykoz’da kalacak. Çünkü Beykoz İmar planları ve kentsel dönüşüm, yerinde dönüşüm, toplu konut, adına ne derseniz deyin, Birçok Beykozlu için pahalı bir yaşamı getirecek. Emlak değerlerinin yüksekliğini çok sayıda Beykozlu fırsata çevirecek ve emlak değeri daha ekonomik olan ilçelere göç edecektir.

Neden mi? Son beş yılda Beykoz’da yapılan yeni konutların ve sitelerin yapıldığı yerdeki Beykozluların hiçbiri Beykoz’da değil de ondan.

Hepsi kendi gönülleriyle Beykoz’u terk etti.

Sınır güvenliğimiz için mücadele eden Silahlı Kuvvetlerimizin ve devletimizin Allah yardımcısı olsun.

Beykozlu Beykoz'da kalsın!
Bizi Takip Edin