Beykozlu bir garip Orhan Veli'ye granit mezar taşı

Beykoz'da doğan 'Bir Garip Orhan Veli'nin Aşiyan'daki mezarı Beykoz Belediyesi tarafından yenilendi.

Orhan Veli'nin Abidin Dino tarafından tasarlanan ve kitabesini Emin Barın'ın yazdığı kabir taşı Beykoz Belediyesi tarafından yenilendi. Yenileme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da doğan ‘Bir Garip Orhan Veli’nin Aşiyan’daki mezarı Beykoz Belediyesi tarafından yenilendi.

Orhan Veli’nin Abidin Dino tarafından tasarlanan ve kitabesini Emin Barın’ın yazdığı kabir taşı Beykoz Belediyesi tarafından yenilendi. Yenileme işleminde, Abidin Dino’nun tasarımı olan ve üzerinde ‘Orhan Veli 1914 – 1950′ yazan taş, siyah granitle kaplanıp cam haznenin içine yerleştirilmiş. Konu ile ilgili konuşan Orhan Veli Kanık’ın kız kardeşi Füruzan Yolyapan, Beykoz Belediyesi’nin mezar ile sık sık alakadar olduğunu ve talebin belediyeden geldiğini söyledi. 

Abidin Dino tasarımı kabir taşının etrafındaki kaya parçalarının sık sık zarar gördüğünü belirten Yolyapan “Artık Orhan Veli’nin kabrini ziyaret etmek isteyenler, bu taşı kolaylık bulamayabilirdi. Belediyeden böyle bir taleple gelince ben de Yapı Kredi Yayınları ile görüşüp onay verdim. 90 yaşındayım gidip göremiyorum. Projeyi bana gösterdiler” dedi. 

Kabir taşının yenilenmesiyle ilgili görüştüğümüz Beykoz Belediyesi ise Orhan Veli’nin ailesinden muvafakatname alınıp iki ay içinde de yenileme işleminin gerçekleştiğini açıkladı. 

Beykozlu bir garip Orhan Veli'ye granit mezar taşı
Bizi Takip Edin