Beykozlu Çankırılılar, tanıtım turlarına devam ediyor

Olağan kongresinden yeni bir yönetim ile çıkan Beykozlu Çankırılılar Derneği, tanıtım turlarına devam ediyor.

Olağan kongresinden yeni bir yönetim ile çıkan “ Beykoz Çankırılılar Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Olağan kongresinden yeni bir yönetim ile çıkan Beykozlu Çankırılılar Derneği, tanıtım turlarına devam ediyor.

Olağan kongresinden yeni bir yönetim ile çıkan “ Beykoz Çankırılılar Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BEYÇANDER),” birkaç gün önce gerçekleştirdiği Belediye Başkanlık makamı ziyaretinin ardından, Kaymakamlık, CHP, Ak Parti, MHP ve Saadet Partisi İlçe başkanlıklarını da ziyaret etti.

Beykoz Güncel Haber, yoğunluğu dolayısıyla, ziyaretlerin sadece AK Parti, CHP ve MHP ayağında BEYÇANDER yönetimine eşlik edebildi.

İLK DURAK: KAYMAKAMLIK

Samet Çolak başkanlığındaki dernek yönetimi, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan’ı makamında ziyaret ederek, kendisini tanıttı ve hedefleri hakkında bilgi aktarımında bulundu. 

BEYÇANDER yönetiminden edinilen bilgiye göre, söz konusu ziyarette, rayiç bedelleri açıklanan 2B konusu da gündeme geldi.

İKİNCİ DURAK: CHP

Heyetin ikinci durağı, CHP İlçe Başkanlığı oldu. Burada İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ve bazı Yönetim Kurulu üyeleri ve partililer tarafından karşılanan BEYÇANDER heyeti, derneklerinin geçmişi ve hedefleri hakkında bilgilendirmede bulundular.

Dernek yöneticileri, yaptıkları konuşmalarda, dernek yönetimi içinde çok farklı siyasi düşünceden üyeleri bulunduğunu, ancak önemli olanın, bunun dernek çatısı altına taşınmadan, Çankırılıların birlik ve beraberliği ve tüm Beykoz’u kucaklamak doğrultusunda çalışılması olduğunu ifade ettiler.

Hızır Yılmaz: Bütün kalbimle söylüyorum!

CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, yaptığı selamlama konuşmasına, “ Çankırılılar Derneği çok kısa bir sürede Beykoz’da adı geçen dernekler arasına ismini yazdıracaktır; bunu bütün kalbimle söylüyorum” sözleriyle başladı.

1 Nisan’da görevi devralmasından bu yana, her gün en az on saat çalıştığını ifade eden CHP İlçe Örgütü Başkanı, kendisini dernek heyetine tanıtmak amacıyla şu bilgiyi verdi: “ On senelik Beykozluyum ama ailemin burada oluşu daha eskiye dayanır. Benim amcam Akbaba’da mezarda yatıyor. Babam da Akbaba’daki taşocağında 15 sene çalışmış, eski bir Beykozludur. Ben Beykozluluğu şöyle tanımlıyorum: Birisi vardır 40 sene Beykozlu olarak kimlik cebinde taşır, birisi ise bir senede gelir ama Beykoz cemiyetinin içinde her alanda olmaya çalışır, her yoksulun yanında olmaya çalışır. İşte o, benim için daha makbul bir Beykozludur. Yoksa, adam bir sitenin içerisinde 60 yıl ömür sürer, sabah oradan karşıya işine geçer, akşam gelir yine sitesine girer! Ben bu kişinin ‘Beykozluyum’ diye söyleme hakkına sahip olmadığını düşünenlerdenim! Madem Beykozluyuz, ne zaman geldiğimiz hiç önemli değil.”

Kâğıt üzerinde dernekçilik olmaz!

“ Kim işini doğru yapıyorsa, topluma ulaşıyorsa, benim derneğim odur” açıklamasında bulunan Hızır Yılmaz, mikro milliyetçiliği doğru bulmadığını da ifade etti. Çankırılar Derneği’nin yeni yönetiminin siyasi parti ziyaretlerine atıfta bulunan Yılmaz, bunun “ biz varız!” demek anlamına geldiğini belirterek, yapılanın doğru olduğuna vurgu yaptı. Hızır Yılmaz, şunları söyledi: “ Dernekler çalıştığı sürece o yörenin insanını temsil ederler; kâğıt üzerinde olduğu sürece değil. Bir dernek, o yörenin insanına ulaştığı ve onları bir araya getirdiği ölçüde ancak o insan topluluğunu temsil edebilir.”

Kimsenin kuşkusu olmasın!

Yılmaz, BEYÇANDER heyetine, “ önümüzde bir süreç var; bu süreçte Ak Parti ve zihniyetinin yerel belediyecilik anlayışı tarafından dışlanan tüm kesimlerin temsilinde ve onların sorunlarının savunulmasında söz sahibi CHP olacaktır; bundan kimsenin kuşkusu olmasın!” açıklamasını yaptı.

Konuşması sırasında, 2B rayiç fiyatlarını da gündeme getiren CHP İlçe Başkanı, şunları söyledi: “ Eğer şu çıkan 2B fiyatlarıyla Beykoz’da hakkını arayacağımız bir Beykozlu hemşerimiz kalır ise, biz o hemşerilerimizi temsilde de herkesin sesi olacağız; buna iddialıyız. 80 öncesinde başarıyla yaptığımız sosyal demokrat belediyeciliği yeniden hayata geçireceğiz ama biz 80’den sonra kendi hatalarımız ile bu anlayışımızı bıraktık, üzerine koymaktansa, tersini yaptık” dedi.

Ak Parti, CHP’den kopya almıştır

Refah Partisi’nin, CHP’nin 1980 öncesi belediyelerde nasıl başarılı olduğunu analiz ederek,     “ bu çalışmanın üzerine koyduğunu” kaydeden Hızır Yılmaz, “ aslında Ak Parti de CHP’den kopya almıştır; doğru bir kopya almıştır” dedi.

Samet Çolak: Tabela derneği olmayacağız

BEYÇANDER Dernek Başkanı Samet Çolak ise, yaptığı konuşmada, şu ifadelere yer verdi:    “ Biz, tabela derneği olmayacağız; bunun için uğraş veriyoruz. Ben burada başkan olarak değil, hadim (hizmetçi) olarak vazifeliyim. Her noktasında, her aşamasında en başta gençlerimizi başarılı kılmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Onları inşallah kurda kuşa yem ettiremeyeceğiz. Ondan sonra Hanım Kolları’nı oluşturup hanımlarımızı aktif hayatın içerisine sokacak, ön plana çıkartacağız. Kendi kültürümüz ile Beykoz kültürünü sentezleyip güzel bir şeyler yapmak için elimizden geleni yapacağız.”

Uğur Yoleri: Tüm Beykoz’u kucaklıyoruz!

Dernek Başkan Yardımcısı Uğur Yoleri ise, “ Beykoz Çankırılılar Derneği’nin, Beykoz’un tamamını kucakladığını” belirterek, şunları söyledi: “ Beykoz’da 15 bin Çankırılı var; 4 bin 150 seçmenimiz var. Biz, sadece Çankırılıları değil, Beykoz’un tamamını, 270 bin Çankırılıyı kucaklıyoruz. Bizim derneğimizde kahvehane kültürü yok. Bu, bir avantajdır. Eğitim ve sosyal amaçlı çalışmalarımız olacak. Başkanımızın ve arkadaşlarımızın bu konuda projeleri var; ilerleyen zamanlarda bunları hayata geçireceğiz.”

ÜÇÜNCÜ DURAK: AK PARTİ

Beykoz Çankırılılar Derneği’nin üçüncü durağı ise Ak Parti İlçe Başkanlığı oldu. Partinin Kavacık’ta bulunan yeni ilçe binasında Başkan Adem Sefer ve Başkan Yardımcısı Mithat Güner tarafından karşılanan Çankırı heyetin başkanı Samet Çolak, Sefer’e yeni ilçe binalarının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Ak Parti Genel Merkezi’ne ve ayrıca Adalet Bakanlığı’na yapılan “ elim saldırıları da kınayan” BEYÇANDER Başkanı Çolak, Adem Sefer’in şahsında tüm Ak Parti camiasına geçmiş olsun dileklerini sundu.

Adem Sefer: 40 bin üyemiz var

Ak Parti İlçe Başkanı Adem Sefer de, “ daha iyi hizmet etmek için yeni bir ilçe binasına kavuştuklarını” kaydederek, “ bizim önceden 3 bin, 5 bin üyemiz vardı şimdi 35- 40 bin üyeye ulaştık. Üyelerimiz ile burada bol bol program yapmak adına böyle geniş bir yere ihtiyacımız oldu” dedi ve BEYÇANDER yönetimine yeni ilçe binası hakkında bilgiler verdi.

Çankırılıların kendisinde “ çok iyi bir algı bıraktıklarını” kaydeden Adem Sefer, Ankara’daki saldırılar sırasında bir Beykoz heyetiyle birlikte orada bulunduğunu da hatırlattı.

Beykoz, Türkiye’nin bir mozaiği

Sefer, konuşmasının devamında, sivil toplum örgütlerinin bir parçasını oluşturan derneklerin, “ demokrasinin vazgeçilmez, en büyük unsurları” olduğuna işaret ederek, şu açıklamayı yaptı: “ Beykoz’un yerlisi diye tabir edebileceklerimizin sayısı yüzde bir’lerin bile altındadır. Bu bölgedeki insanlarımızın hepsi özellikle Karadeniz Bölgesi’nden geliyor. Bizim bölgemizde, ama az ama çok 81 ilin 81’inden de insanlar var. Beykoz, bu bakımdan Türkiye’nin bir mozaiğini oluşturuyor. Bundan önceki yıllarda ne yazık ki bu dernekler sırf kahvehane olarak kullanılmak amacıyla açıldı. Ama son dönemlerde dernekçiliğe gelen arkadaşların bakış açıları değişti. Olması gereken de buydu. İnsanlar buralara gurbet diye geldi. Sonuçta kendi bölgesinin kültürünü en azından kendisinden sonra gelen nesile anlatmak anlamında böyle birliktelikler gerçekten çok önemli.”

Kendisini sevmeyen başkalarını da sevemez

Çevresine yararı olmayanın, topluma yararı olmayacağını kaydeden İlçe Başkanı Adem Sefer, “kendisini sevmeyen başkalarını da sevemez” diyerek,  “ bu anlamda hangi yöreden geliyorsanız, o yörenin kültürünü bilip onları buraya taşımadan burada bir mozaik oluşturmak mümkün değildir. İnşallah bunu hep beraber sağlayacağız” yorumunda bulundu.

BEYÇANDER yönetimine, kendilerinin her zaman arkalarında oldukları mesajını veren İlçe Başkanı Adem Sefer,  derneğin, bu bölgenin kalkınması noktasında sahip olduğu düşünceleri hayata geçirmesini umduğunu ifade ederek, “bu bölgenin kalkınması genç nüfusun eğitilmesine bağlı” dedi.

Samet Çolak: Beykoz’a Çankırı’nın renklerini katacağız!

Başkan Samet Çolak ise konuşmasında, önce Beykozlu olarak, ilçeye Çankırı’nın renklerini katmak amacında bulunduklarını ifade etti. Güzel etkinlikler yapmayı planladıklarını da söyleyen Çolak, “  Beykoz’u şenlendirmeyi planlıyoruz” dedi.

“ Gençleri derleyip toparlamayı amaçladıklarını” ifade eden Dernek Başkanı, “ onları eteğimiz altında toplayarak, doğru yolda yol almak hedefindeyiz” açıklamasını yaptı.

Uğur Yoleri: Beykoz’a ilkleri yapmanın peşindeyiz!

Sohbet sırasında, Beykoz’a ilk göç eden grubun Çankırılılar olduğunu ifade eden Dernek Başkan Yardımcısı Uğur Yoleri ise, şu bilgiyi aktardı: “ Biz, bu manada dernek olarak Beykoz’da ilkleri yapmanın peşindeyiz. Biz Beykoz’un tamamına hizmet etmek istiyoruz; sadece burada yaşayan 15 bin Çankırılıya değil.”

Karslısı, Giresunlusu, Yozgatlısı, Diyarbakırlısı ayırımı gözetmeden üniversitede okuyup da imkânı olmayan öğrencilere destek olacaklarını kaydeden Yoleri, “ Kahvehane kültürü olmadan, yani okey masası kurulmadan da bir derneğin hem Beykoz’un, hem de Çankırı’nın geleneklerini harmanlayarak, nasıl hizmet edeceğini göstermeye çalışacağız” dedi.

DÖRDÜNCÜ DURAK: MHP

Beykoz Çankırılılar Derneği’nin dördüncü durağı ise Ali Emanet başkanlığındaki MHP Beykoz İlçe Teşkilatı oldu.

Burada yaptığı konuşmada, Beykozlu 15 bin hemşerisiyle birlikte aynı havayı tenefüs edip Çankırılığın yanında, ilçede bütünlüğü sağlamak istediklerini kaydeden Samet Çolak, “ bu minvalde de MHP’yi ziyarete gelmek istedik” dedi.

Ali Emanet: Dernekçilik, meşakkatli bir iş

BEYÇANDER’in teşkilatlarına ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İlçe Başkanı Ali Emanet ise, “ vaktiyle ben de buraya Giresun’dan geldim ama işimi, aşımı burada temin ettim. Geldiğimiz yerleri unutalım demiyoruz; oralar da bizim için kıymetlidir fakat asıl değerli olan burasıdır. Çünkü biz nafakamızı burada kazandık. Doyduğumuz yer bizim için daha kutsaldır” açıklamasını yaptı.

BEYÇANDER heyetine, partisinin Yönetim Kurulu üyelerini tek tek tanıtan MHP İlçe Başkanı, dernekçilik faaliyetlerinin Beykoz’da 1980’li yıllardan sonra başladığı hatırlatmasında bulundu. Kendisinin de altı yıl kadar dernekçilik yaptığını kaydeden Emanet, “ bu, hakikaten zor, meşakkatli bir iş. İnşallah başarılı olursunuz!” dedi.

BEYÇANDER yeni yönetiminde görevinde başarılar dileyen İlçe Başkanı Ali Emanet, şunları söyledi: “ İstanbul büyük bir kent. İnsanlar burada bu kalabalığın içinde kayboluyor. Birçoğu kent kültürüne adapte olamıyor. Olamayınca da, işte bu dernekçilik, hemşericilik ilişkileri ivme kazanıyor. Hemşeri dayanışması güzel de bir şey. Böylece, insanlar şehirde yalnız olmadıklarını anlıyorlar. Sonuçta, 15 milyonluk bir şehir. İnşallah siz Çankırılılar da Beykoz’un zenginliğine zenginlik katarsınız, güzel çalışmalar içerisinde bulunursunuz. Bizim temennimiz o yöndedir.”

Herkese aynı mesafedeyiz

“ Beykoz’da çok değişik yöreden insanımız var. Ağırlık Karadeniz Bölgesi’nde. Biz MHP olarak, bu hemşerilerimizin bir diğerine ne daha yakınız, ne de daha uzak. Biz, Türkiye’nin partisiyiz. Türkiye’yi yönetmeye talip bir siyasi kuruluşuz. Biz herkese aynı mesafedeyiz. Aynı milletin evlatlarıyız. Fikrimiz bu yöndedir.”

SON DURAK: SAADET PARTİSİ

BEYÇANDER heyeti, MHP ziyaretinin ardından ise son durak olarak Saadet Partisi Beykoz İlçe Teşkilatı Başkanı Burhan Öz ve Yönetim Kurulu üyeleriyle biraya gelmek üzere, SP İlçe Başkanlığı’na hareket etti.

Haber: Arzu Başlantı

Beykozlu Çankırılılar, tanıtım turlarına devam ediyor
Bizi Takip Edin