Beykozlu duayen Türker İnanoğlu hayatını kaybetti

Beykoz’da yaşayan yönetmen, senarist ve yapımcı Türker İnanoğlu 87 yaşında hayata veda etti.

Beykozlu duayen Türker İnanoğlu vefat etti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’un Kanlıca Mahallesi’nde yaşayan Türk sinemasının usta ismi Türker İnanoğlu 87 yaşında yaşamını yitirdi.

İnanoğlu’nun ölüm haberini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu.

Koca, “Sanat dünyamızın ünlü isimlerinden yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu geçirdiği ani rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sevenleri olarak acımız büyük.” ifadelerini kullandı.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, “Sanat dünyamızın, Beykoz’umuzun önemli bir değeriydi…Beykoz Kültür Yayınları’mızdan çıkan, kaleminden dökülen satırlarla sakini olduğu Kanlıca’nın, Beykoz’un tarihi ve kültürel zenginliklerine dair engin birikiminden kıymetli bir hatıra bıraktı. Yapımcı ve yönetmen, Kanlıcalı büyüğümüz Türker İnanoğlu’nun vefatını üzülerek öğrendim. Türker ağabeye Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.” diye mesaj yayımladı.

TÜRKER İNANOĞLU’NUN HAYATI

Yaşamının ilk 15 yılı Safranbolu’yla İstanbul arasında geçen İnanoğlu, futbolla birlikte en büyük tutkusu olan sinemaya yönelir ve Ömer Lütfi Akad ile Nişan Hançer’e 9 filmde asistanlık yaptı. İnanoğlu, Yeşilçam’da çeşitli yapımcılara 10 film çektikten sonra 1960’ta kendi şirketi Erler Film’i kurar ve bugüne kadar birçok sinema filmi, dizi ve televizyon programına imza attı.

Sinema oyuncusu Filiz Akın’la 1964’te evlenen İnanoğlu’nun daha sonra çocuk yıldız “Yumurcak” olarak ünlenen İlker adlı oğlu olur ama çift 1974’te ayrılır.

İnanoğlu, halen evli olduğu oyuncu Gülşen Bubikoğlu’yla 1975’de yaşamını birleştirir. Türker İnanoğlu Vakfı’nı (TÜRVAK) 1997’yılında kuran yapımcı, birçok meslek birliği ve derneğin kurulmasına da öncülük etmiştir.

İnanoğlu’nun Bubikoğlu ile evliliğinden ise Zeynep İnanoğlu isimli çocuğu bulunuyor.

Beykozlu duayen Türker İnanoğlu hayatını kaybetti

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin