Beykozlu Mimar inşaa etti Cumhurbaşkanı Erdoğan açtı

Beykoz'un mimarlık ofisi olan Pafika Mimarlık tarafından inşaa edilen Çanakkale Alçıtepe Camisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Beykoz'un mimarlık ofisi olan Pafika Mimarlık tarafından Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde 2006 yılında

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’un mimarlık ofisi olan Pafika Mimarlık tarafından inşaa edilen Çanakkale Alçıtepe Camisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Beykoz’un mimarlık ofisi olan Pafika Mimarlık tarafından Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde 2006 yılından bu yana yürütülen ‘Tarihe Saygı Projesi’ çerçevesinde inşaa edilen Çanakkale Alçıtepe Camisi törenle ibadete açıldı.

Alçıtepe Camisi’nin açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, OPET Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk, Ensar Vakfı Beykoz Şube Başkanı Deniz Soytemiz, AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Sağlam, AK Parti Beykoz İlçe Gençlik Kolları Başkanı Furkan Çeliker ve Gençlik Eli Derneği Başkanı İskender Közen ile Alçıtepe köyünden vatandaşlar katıldı.

Gelibolu’da 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu Kule Temel Betonu ile Kule Kazık Çakım Töreni’nden video konferans aracılığıyla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu konuşmasının ardından, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı’ya kurdeleyi kesme talimatı verdi. Bunun üzerine kurdeleyi kesen Aycı, Alçıtepe Camisi’nin inşaatını önceden verdikleri sözü tutarak 7 ay gibi kısa bir sürede tamamlayan Pafika Mimarlık ve sahibi Mimar Bayram Çevik’e teşekkür ederek şöyle konuştu: ‘Afrin’e sancağı diktiğimiz bu değerli ve kıymetli günde, Çanakkale’yi yeniden yad ettiğimiz bir günde ve dünyanın en büyük asma köprüsünün ayaklarına temellerin atıldığı şu güzel ve bereketli günde, bu caminin açılışını birlikte yaşıyoruz. Rabbime hamdolsun. Bu eserleri meydana getirmek önemli ama bu eserlere bakmak, onun içinde ibadet edecek insanlara ve nesillere sahip olmak ve o nesli yetiştirmek de o kadar önemli. Bu eserleri meydana getirmekle işimiz bitmiyor. Çanakkale’yi unutturmayacağız. Bize bugünü bahşeden, bizi tanımadıkları halde bugün bunu başarmamızda emeği olan o şehitlerdir.’

Şehitlerin manevi huzurunda tarihe sahip çıkacaklarını vurgulayan Aycı, THY olarak sancak taşıyan bir şirket olmanın hem bahtiyarlığını hem sorumluluğunu idrak ettiklerini dile getirdi. Ayrı ayrıca küresel bir şirket olma yolunda rekabette ellerinden gelen tüm gayretle ilerlediklerini aktardı. İstanbul’da yapımı devam eden üçüncü havaalanına da değinen Aycı ‘Çok kısa bir süre sonra 29 Ekim’de dünyanın en büyük havalimanına gideceğiz. Dünyanın en kıymetli en değerli projelerinden biri daha ülkemizde hayata geçecek. Emeği geçenlere bunu başarmamız için bize önderlik eden Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımız, bakanlarımız, bürokratlarımız, emeği geçen müteahhitlerimizden işçisine, mühendislerinden tüm emek veren taşeronlarına kadar, bize emek verenlere teşekkür ediyorum.‘ ifadelerini kullandı.

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk de caminin hayırlı olmasını dilerken, 13 sene önce Alçıtepe köyünde bir projeyle yola çıktıklarını ancak bütün bir yarımadayı güzelleştirdiklerini söyledi. Törenin ardından protokol ve vatandaşlar camide namaz kıldı.

7 ay gibi kısa sürede tamamlanan Alçıtepe Camisi

Verdikleri sözü tutarak 7 ay gibi kısa bir sürede projeyi tamamlayan Pafika Mimarlık’ın sahibi Beykozlu Mimar Bayram Çevik Alçıtepe Camii hakkında şu bilgileri verdi;

THY ve OPET tarafından inşa edilen Alçıtepe Camisi, Eceabat ilçe merkezine yaklaşık 25 kilometre mesafede bulunan Alçıtepe köyünde, 15 bin metrekare arazi üzerine konumlandırıldı. İnşaatı 7 ayda tamamlanan cami alanı içinde kapalı, yarı kapalı ibadet alanları, kütüphane, lojman, konaklama merkezi, kültür merkezi, bebek bakım odası, açık otopark, otobüs park alanı, kütüphane ve mutfak bulunuyor.

Tasarım sürecinde mevcut ağaçlar korunarak peyzaj düzenlemesinin yapıldığı alanda, yapısal olarak bakıldığında cami ve çevresindeki yapıların Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde kullanılan üslup ve ögeler ile işlevsel ve simgesel elemanlara yer verildi.

Mihrap, minber, müezzin mahfili, vaiz kürsüsü ve benzeri ögeler, özellikle geleneksel zanaatçılar eliyle, geleneksel malzeme ve motiflerle kündekari tekniğiyle yaptırıldı. Cami tavanı ise Selçuklu mimari sanatı olan Çıtakari ahşap kaplama tekniğiyle tasarlanarak inşa edildi.

Beykozlu Mimar inşaa etti Cumhurbaşkanı Erdoğan açtı
Bizi Takip Edin