Beykozlu öğrenciler engelleri birlikte kaldırdı!

Beykoz Belediyesi tarafından 'Beykoz Engelleri Aşıyor' sloganı ile etkinlik gerçekleştirildi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen 'Beykoz Engelleri Aşıyor' sloganı ile gerçekleşen programda engelli gençl

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi tarafından ‘Beykoz Engelleri Aşıyor’ sloganı ile etkinlik gerçekleştirildi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Beykoz Engelleri Aşıyor’ sloganı ile gerçekleşen programda engelli gençler,  engelleri aşıp hem yeteneklerini gösterdi hem de eğlendi.

Kavacık Limak Eurasia Luxury Hotel de gerçekleştirilen etkinliğe Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, Belediye Başkan Yardımcısı Manolya Demiören Tekin ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ile meclis üyeleri, STK temsilcileri, mahalle muhtarları, engelli öğrenciler ve aileleri  katıldı.

Ayetullah Keser Eğitim Okulu ve Beykoz Özel Eğitim Meslek Okulu’nun yanı sıra Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz Şubesi, Beykoz Otistik Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği, Ben de Varım Derneği ile Engelsiz Umutlar Derneğinin desteklediği organizasyon, otistik çocukların halk oyunları gösterisiyle başladı. Sonrasında ‘Beykoz Belediyesi Sizinle’ adlı film ise ilgiyle seyredildi.

Etkinlikte engellilerin yapmış olduğu resim ve el işleri sergilendi. Beykoz’da bulunan bir özel uygulama eğitim okulu öğrencileri dans gösterisi yaptı. Halk oyunlarının da yer aldığı etkinlikte, öğrencileriyle  zeybek oynayan öğretmen büyük ilgi gördü.

Engelli bir genç, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın konuşması esnasında seyircilerin arasından koşarak sahneye fırladı. Aydın’a sarılarak sevginin engel tanımayacağını gösteren engelli gence  Başkan’da büyük ilgi gösterdi.

Murat Aydın:  Asıl teşekkürü onlar hak ediyor

Etkinlik çerçevesinde bir konuşma yapan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile bir konuya dikkat çekmek istediklerini belirterek,  hiçbir engel taşımadığı halde zihninin içerisinde engel taşıyanların varlığından söz etti.

Vilnius Açık Tekerlekli Sandalye Tenis Turnuvası’nda çiftlerde şampiyon olan milli sporcu Ebru Bulgurcu’yu etkinlikte tanıdığını belirten Aydın, “Geçenlerde televizyonda hikayesini dinledim. Ayakları yok ama başarı çok. Hayatının bir kısmını normal geçirdi. Bir kaza sonucu ayaklarını kaybetti ama milli sporcu oldu. Kendisinden öğreneceğimiz çok şey var. Zihninde engel taşıyanların da öğrenecekleri çok şey var.” dedi.

Aydın sözlerine şöyle devam etti: Etkinliğe katılan Samet kardeşim gazetelerden görmüş beni bir resim verdi. Ayrılırken annesine sordu, “Murat Aydın mutlu oldu mu?” diye.  O resmi yaparken birilerinin mutlu olması için fedakarlıkta bulundu. Amacı beni mutlu etmekti.  Zaten mutlu olmak için yaşamıyor muyuz? İnsanların birbirinin mutluluğuna katkı vermesinden daha güzel ne olabilir.

Kazım Bozbay: Bine yakın engelli öğrencimiz var

Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Türkiye nüfusunun yüzde 10’unu engelli vatandaşların oluşturduğunu hatırlattı. Bozbay, ‘Beykoz’da 41 bin 500 öğrencimiz arasında hafif düzeydeki engelli öğrencilerimizi de sayarsak bine yakın öğrenci engelli kategorisinde. İki tane özel eğitim okulumuz var. Özel eğitim alanında yetişmiş öğretmen sayımız çok az, alanında mezun olanlar özel alanlarda istihdam edilmeyi tercih ediyorlar. Okullarımızda öğretmen ve velilerimizin gözetiminde ulaşımı devletimiz ücretsiz sağlıyor. Özel eğitim alt sınıflarımız var. Normal bir sınıf olmaktan öte özel bir donanıma kavuşturulması gerekiyor.’ ifadelerini kullandı.

EEngelli öğrenciler korosu konser verdi

Etkinlik kapsamında Sanatçı Erol Aydoğan ve engelli öğrenciler korosu bir konser de verdi.

Program sonunda engelli bir öğrenci Başkan Aydın’a bir Türk barağı hediye etti. O dakikalarda duygusal anlar yaşandı.

Beykozlu öğrenciler engelleri birlikte kaldırdı!
Bizi Takip Edin