Beykozlu Samsunlular yöresel lezzeti 'Tirit'i tanıttı

Beykoz Samsunlular Kültür ve Dayanışma Derneği, ‘Tirit Gecesi' ile yöresel lezzetini tanıttı.

Yöre Dernekler Birliği Dönem Başkanı olan Beykoz Samsunlular Dernek Başkanı  Ömer Altun, Beykoz'a Samsun'un yöresel lezzetlerini tanıtmaya ‘Tirit Gecesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Samsunlular Kültür ve Dayanışma Derneği, ‘Tirit Gecesi’ ile yöresel lezzetini tanıttı.

Yöre Dernekler Birliği Dönem Başkanı olan Beykoz Samsunlular Dernek Başkanı  Ömer Altun, Beykoz’a Samsun’un yöresel lezzetlerini tanıtmaya ‘Tirit Gecesi’ ile başladı. Bundan sonraki dönemlerde bu geceyi geleneksel hale getirmeyi amaçladıklarını belirten Dernek Başkanı Ömer Altun, yıl içerisinde belirli zaman dilimlerinde yörelerinin farklı lezzetlerini de Beykozlulara tanıtacaklarını söyledi.

Tirit Gecesi’ne; Samsunlular Derneği Kurucu Başkanı Hayrettin Özbay, bir önceki Dernek Başkanı Fatih Yılmaz, Çarşamba Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Hayati Sözen, AK Parti Beykoz İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Büşra Şen, Samsun yöre sanatçısı Hüseyin Şimşek, İncirköy Mahalle Muhtarı Şevik Yavuzyılmaz, Beykoz Belediyesi Kariyer Merkezi Sorumlusu Oğuz Kaya ve bir çok dernek üyesi katıldı.

Geleneksel bir yemek olan kaz tiridi, Karadeniz yemeği olmasının aynı sıra Samsun’un Havza ilçesine ait harika bir yöresel lezzet. Dernek binasında Beykoz’da ilk kez gerçekleşen ‘Tirit Gecesi’, usulüne uygun yapılmasının yanı sıra, herkesin toplu bir şekilde birlikte olması ve yanında muhabbetin de olması bu yemeği kat kat güzelleştiriyor.

Dernek Başkanı Ömer Altun, bu meşhur yemeklerini Beykoz Güncel Haber’e şöyle anlattı: “Tirit Gecesi, uzun kış gecelerinde sohbet eşliğinde olan Samsun’a ait bir yöresel yemek gecesidir. Bunu Beykoz’da hayata geçirmek, kültürümüzü tanıtmak ayırıca bir zevk tabiki.
Bu yemeğin birden fazla adı var: Tirit, Kaz Pilavı, Kaz Asması gibi. Kaz Pilavı, kaz etinin haşlanmasıyla elde edilen su ile pişiriliyor ve kaz eti parçalarıyla, yufka içerisinde servis ediliyor”.

Bu geceyi geleneksel hale getirmeyi amaçladıklarını belirterek, sözlerine devam eden Altun; “Bu gecenin yanı sıra, 2-3 ayda bir de farklı yemek kültürlerimizi de Beykozlulara tanıtmak istiyoruz. Mısır çorbası, keşkek gibi yemeklerimizde bizim çok meşhur. İnşallah bunları da ilerleyen süreçte sizlerle paylaşacağız. Amacımız, hem kültürümüzü yaşatmak hem de dernek üyeleriyle birliğimizi arttırmak” şeklinde konuştu.

Beykozlu Samsunlular yöresel lezzeti 'Tirit'i tanıttı
Bizi Takip Edin