Beykozlu Trabzonlularda çıta 'YÜKSEK'

Beykozlu Trabzonlular Derneği'nin 1.Olağan Kongresi'nde YTÜ Rektörü İsmail Yüksek başkan seçildi.

Beykozlu Trabzonlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 1.Olağan Kongresi'ni Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdi. Çok sayıda siyasi ve e

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykozlu Trabzonlular Derneği’nin 1.Olağan Kongresi’nde YTÜ Rektörü İsmail Yüksek başkan seçildi.

Beykozlu Trabzonlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 1.Olağan Kongresi’ni Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Çok sayıda siyasi ve eğitim camiasında yer alan isimlerin katıldığı kongrede, 57 oyla Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü İsmail Yüksek dernek başkanı olarak seçildi.

Derneğin Kurucu Başkanlığını üstlenen Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü İsmail Yüksek, kongrede yapmış olduğu konuşma da eğitimin önemine büyük dikkat çekti. Her anlamda Beykoz’da farklı bir dernek olmayı hedeflediklerini belirten Yüksek, öncelikli amaçlarının ‘Beykoz’u marka şehir yapmak için ne yapabiliriz?’ düşüncesiyle ortaya çıkabilecek hizmetler olduğunu söyledi. Bu hizmetlerin gerçekleşmesinin ana koşulunun birlik ve beraberlikten geçtiğini de vurgulayan Yüksek, Beykoz’a bir çok koldan oluşturacakları dernek komisyonlarıyla daha iyi hizmet edeceklerini aktardı.

1 dakikalık saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan kongreninin Divan Kurulu’nu; Kemal Şülekoğlu, Ahmet Akın Ak, Zekai Öztürk ve Burcu Sarıçiçek oluşturdu. Beykoz Trabzonlular Derneği’ni bu ilk kongresinde; Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, 1.Dönem Belediye Başkanı Ali Zengin, 5.Dönem Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Çavuşbaşı eski Belediye Başkanı Osman Şimşek, Muğla Spor İl Müdürü Serkan Öcalmaz, Saadet Partisi İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz, Trabzonlular Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı Zeki Durmuşoğlu, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr Hüseyin Öztürk, Doğu Karadenizliler Dernek Başkanı Emin Yavuz ve Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu da yalnız bırakmadı.

Başkan Yücel Çelikbilek: Ülkenin ve toplumun gelişimi STK’lara bağlı!

Kongrenin açılış konuşmasını Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yaptı. Öncelikle kongrenin hayırlar getirmesini temenni ederek sözlerine başlayan Başkan Yücel Çelikbilek, Trabzonlular Derneği’nin olmamasını Beykoz’da bir eksiklik olarak yorumladı ve buna bağlı olarak derneğin hayata geçmesinde rol oynayan kişilere teşekkür etti. Kısa bir zamanda Beykoz’da bu kadar aktif hale gelen derneğin, kendisi için memnuniyet verici olduğunu ifade eden Başkan Çelikbilek: “Kurucu arkadaşlarımıza baktığımda hepsi bu işi bilen, vasıflı insanlar. STK’lar önemli. Dünyadaki ve Türkiye’deki STK’ların önemi gerçekten çok büyük. Ülkenin ve toplumun gelişimi bir yerde STK’lara bağlı. STK’lar bu konuda ne kadar etkin olursa, ne kadar kendilerini topluma kabul ettirirlerse, hizmet alanlarını iyi tutarlarsa, toplumun gelişimi çok farklı olur. Belediye Başkanı kardeşiniz olarak sizden beklentilerimin fazla olduğunu söylemek istiyorum. Madem bu kadar vasıflı arkadaşlar bir araya gelmişsiniz, o zaman Beykoz’a öncü bir güç olun. Her anlamda yaptığı işler itibariyle diğer STK’lara da örnek olan bir kuruluş olun. Bunu yapın ki, bu topraklara, bu bölgeye olan borcunuzu doğru ödemiş olursunuz. Sıradan bir dernek olursanız, inanın sizden çok üzülen ben olurum. Çünkü, yerel yönetimdeki kişi kim olursa olsun sizler bölgesine iyi işler yaptıkça sevinir, haz duyar. Sizden şunu istiyorum: Bölgede eğitime önem verin! Yeni derneğimizin bölgemize en iyi yapacağı hayırlı iş; 10 tane çocuğun üniversiteyi bitirtip, arkasından master ve doktorasını yaptırıp, Beykoz Trabzonlular Derneği’nin geliştirdiği, kazandırdığı insanlar olacaktır” şeklinde konuştu.

Dernek Başkanı İsmail Yüksek: Farklı  bir dernek olmak istiyoruz!

Başkan Yücel Çelikbilek’in konuşmasının tamamlamasının ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü aynı zamanda derneğin Kurucu Başkanı olan İsmail Yüksek söz aldı. Konuşmasının başında Sivil Toplum Kuruluşlarının son derece önemli olduğuna dikkat çeken Yüksek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir çok Sivil Toplum Kuruluşu, derneklerin yönetimlerini ve onların istikametini belirler. Türkiye’de de Sivil Toplum Kuruluş’ları son yıllarda etkin rol almaya başladı. Beykoz’da da onlarca Sivil Toplum Kuruluşu var. Sivil Toplum Kuruluşlarının bazıları Kızılay, Yeşilay gibi ortak değerlere hitap ederken, bazıları da yöresel derneklerdir. Beykoz’da da etkin olan bazı yöre derneklerimiz var. Bizlerinde üye olduğu Doğu Karadenizliler Derneği, Rizeliler, Artvinliler zaman zaman Beykoz’da yapılan etkinliklerde katıldığımız bir çok dernek faaliyetleri Beykoz’un yönünü şekillendirmekte. Beykoz’da yapılması gereken bir çok iş var. Eğitim çok önemli. Beykoz’un gençliğinin eğitimi, yönlendirilmesi önemli. Biz farklı bir dernek olmak istiyoruz. Üyesiyle, yönetimiyle birlik içerisinde farklı dernek olmak istiyoruz. Farklı derken, hizmette farklı olan bir dernek olmak istiyoruz. Sadece adı olan, mekanı olan bir dernek değil de, Beykoz’da ilkleri yapan bir dernek olmak istiyoruz. Biz artık Beykozlu olduk. Öncelikle Beykoz’a, daha sonra İstanbul’a, daha sonra da dünyamıza, ülkemize, insanlığa nasıl faydalı olabiliriz, onlarla ilgili çalışmalar yapacağız. Derneğimizin en önemli ilki; Beykoz’u marka şehir yapmak için ne yapmamız gerekir, bununla ilgili bir çalıştay yapacağız. İlk icraatımız bu olacak”.

Konuşmaların sonrasında dernek üyeleri tarafından faaliyet raporu, mali rapor ve tahmini bütçe raporu okunarak, oylamaya sunuldu. Raporlar, oy birliği ile dernek üyeleri tarafından kabul edildi. Derneğin tüzüğü ise, 6 ay sonra yapılacak Dernek Tüzük Tali Kongresi ile son şeklini alacak.

Tek liste ile oylamaya gidilen kongre sonucu, Beykoz Trabzonlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ nin Başkanı 57 oyla Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü İsmail Yüksek seçildi.

Yönetim Kurulu Asil Üyeler:

İsmail Yüksek

Ahmet Holoğlu

Ahmet Akyüz

Ahmet Tural

Bilgin Akaydın

Erdal Uzuner

Fazlı Çilingir

Gençağa Meriç

İsmail Hakkı Hocaoğlu

Kemal Şulekoğlu

Muharrem Ergül

Müslime Albayrak

Necati Ak

Nuran Zorlu

Yunus Çapoğlu

Denetleme Kurulu Asil Üyeler:

Hüseyin Yüksek

Hüseyin Kurt

Zeki Bülbül

Disiplin Kurulu Asil Üyeler:

İsmet Konca

Ahmet Akın Ak

Nihat Ofluoğlu

 

Beykozlu Trabzonlularda çıta 'YÜKSEK'
Bizi Takip Edin