Beykozlular 5 bin yılık Tuz Mağarası'na hayran kaldı!

Beykoz Çankırılılar Derneği (BEYÇANDER) üyeleri Çankırı'ya bir gezi programı düzenledi.

Çankırı'da bir gezi programı düzenleyen Beykoz Çankırılılar Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BEYÇANDER) üyeleri Çankırı'nın tarihi mekanların

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Çankırılılar Derneği (BEYÇANDER) üyeleri Çankırı’ya bir gezi programı düzenledi.

Çankırı’da bir gezi programı düzenleyen Beykoz Çankırılılar Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BEYÇANDER) üyeleri Çankırı’nın tarihi mekanlarını dolaştı.

Çankırı Valiliği, Çankırı Belediyesi ve Beykoz Belediyesi işbirliğinde Beykoz Çankırılılar Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BEYÇANDER) üyeleri Çankırı’daki 5 bin yılık Tuz Mağarası ile kentin tarihi ve turistik alanlarını ziyaret etti.

Öncelikle Tuz mağarasını ziyaret eden grup burada mağara ve mağara tarihi ile ilgili bilgiler aldı. Kaya tuzunun doğal iyonlaştırıcı özelliği nedeniyle mağaranın, astım, bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde etkili olduğunu ifade eden mağaradaki Maden Mühendisi Murat Danacı, Çankırı Tuz Mağarası’nın dünyanın en büyük tuz rezervlerinden birisi olduğunu anlattı. Beykoz Çankırılılar Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Bilal Karabacak da mağaranın Çankırı turizmi için önemli olduğunu belirterek, mağaranın tanıtımı için çeşitli çalışmalar yapılması gerektiği vurguladı.

Dernek üyeleri daha sonra Tarihi Çamaşırhane’de Vali Vahdettin Özcan ile bir araya gelerek kent hakkında genel bilgi aldı. Çankırı’da gerçekleştirdikleri gezi programında kendilerine sağlanan yardımlardan dolayı çok memnun olduklarını dile getiren Dernek Başkanı Bilal Karabacak, Vali Özcan’a teşekkür ederek plaket takdim etti.

Özcan ise “Çankırı Yaren Kentidir. Yaren; arkadaş, dost, yoldaş demektir. O nedenle Çankırılılar misafirleri sever. Sizi burada misafir etmekten dolayı mutluyuz.” diyerek, Dernek Başkanı Karabacak’a tuz lamba hediye etti.

BEYÇANDER üyeleri tarihi Çamaşırhane’nin ardından Çankırı Kalesi, Taşmescit, Buğdaypazarı Medresesi ve Çivitcioğlu Medresesi gibi tarihi mekanları gezdi.

Beykozlular 5 bin yılık Tuz Mağarası'na hayran kaldı!
Bizi Takip Edin