Beykozlular Berat Kandilinde birlikte dua etti

Beykoz Çayırı’nda bu kez Berat Kandili kutlamasının coşkusu vardı. Bazı stantlarda helvalar kavrulur ve vatandaşlara dağıtılırken, Beykozlular hep birlikte dua etmenin manevi havasını soludu.

Beykoz Çayırı’nda bu kez Berat Kandili…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Çayırı’nda bu kez Berat Kandili kutlamasının coşkusu vardı. Bazı stantlarda helvalar kavrulur ve vatandaşlara dağıtılırken, Beykozlular hep birlikte dua etmenin manevi havasını soludu.

Beykoz Çayırı’nda bu kez Berat Kandili kutlamasının coşkusu vardı. Bazı stantlarda helvalar kavrulur ve vatandaşlara dağıtılırken, Beykozlular beraate erenlerden olabilme umuduyla hep birlikte dua etmenin huzurunu yaşadı.

Geceye, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcıları Nevin Çalışkan, Metin Torun, av. Yüksel Baki ve Suphi Uçak, AK Parti İlçe teşkilatı yönetimi, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ve ilçe örgütü, Belediye Meclisi üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldılar.

Sinoplular Derneği, Çayır’da helva kazanı kurdu

Berat Kandili kutlamaları öncesinde tarihi Beykoz Çayırı’nda özellikle bazı stantlarda kandil hazırlıklarının telaşı vardı.

Bu stantlardan biri Sinoplular Derneği idi. Koca koca tencerelerde helva kavurarak, Çayır’ı helva kokusu ile dolduran Sinoplular, kıvamını alan helvayı daha sonra Kandil programı sırasında vatandaşlara ikram ettiler.

Samsunlular Derneği’nin tatlı ve helva ikramı

Festival başladığından bu yana yöresel lezzetlerini satmayıp, vatandaşlara ikram olarak sunan Samsunlular Derneği ise bu kez de Beykozlular’a, hamarat kadınlarının evlerinde hazırladıkları helva ve baklava ikramında bulundu.

CHP’li kadın kolları kandil simidi dağıttı

Berat Kandili’ne ikramları ile renk katan bir grup da CHP’li kadınlar oldu. Esengül Yılmaz başkanlığındaki Kadın Kolları yönetimi, Çayır esnafına kandil simidi dağıttı.

Kandil programı Kur’an tilaveti ile başladı

Sunumu Muhammet Şimşek tarafından yapılan Kandil Gecesi programı, Üsküdar Camii İmam Hatibi Zinnuri Kurt’un Kur’an-ı kerim tilaveti ile başladı.

Mehmet Kemiksiz ve ekibinden tasavvuf müziği ziyafeti

Ardından ise tasavvuf müziğinin ünlü ismi Mehmet Kemiksiz ve hanende arkadaşları sahne aldı. Grup, programına Hicaz makamında bir ilahi ile başladı.

Mehmet Kemiksiz’e eşlik eden hanendelerin güçlü ancak duygulu sesleri, programa iştirak edemeyen Beykozlular için kaçırılması yazık olan bir fırsattı!

Sema gösterisi de vardı!

Mehmet Kemiksiz ve arkadaşlarının seslendirdikleri ilahilerde kendilerine semazen grubu da eşlik etti.

Sembolik olarak, kâinatın oluşumunu, insanın âlemde dirilişini, Yüce Yaratıcı’ya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip “İnsan- ı Kâmil” e doğru yönelişini ifade eden sema gösterisinde, siyah hırkalarını çıkartıp dünyevi telaşlarından sıyrılarak, “hakikate doğan” semazenler, kollarını bağlayarak, “bir” rakamına ve bu şekilde de “Allah’ın birliğine” işaret ederler.

Sema’ ederken sağ eli dua eder gibi yukarıya, sol eli aşağıya açık olan sema’zen, bu şekilde “Hak’tan alır, halk’a saçarız, hiçbir şey’i kendimize mal etmeyiz, görünüşte var olan, vasıtalık eden bir suretten başka bir şey değiliz” der.

Yücel Çelikbilek: Bu geceyi Rabbim övmüş

Çayır’da düzenlenen Kandil Gecesi programında, Mehmet Kemiksiz’e bir plaket takdim eden Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bu vesile ile yaptığı konuşmada herkesin kandilini kutlayarak, “ Berat Kandili önemli bir gece. Onu Rabbim övmüş, Peygamberimiz övmüş. Bize de düşen, buna sahip çıkmak ve onu yaşamak” dedi.

Çelikbilek, konuşmasının devamında şunları söyledi: “ Bu gece, rızıkların dağıtıldığı bir gece. Bu geceyi boş geçirmemek ve mümkünse sabaha kadar Rabbimiz’e dua edip bir yıllık geleceğimiz ile ilgili taleplerimizi iletmemiz lâzım. Ne kadar çok isterseniz, o kadar çok alırısınız çünkü çok zengin bir yerden talep ediyorsunuz. Garipten, fakirden istemiyorsunuz. Ne kadar isteyebilirseniz, talep edin. KDV’si yok, fiş kesmesi yok, faturası yok; hiçbir şeyi yok. Talep edin, mutlaka Allah size karşılığını bol bol verecektir.”

Sadece kendiniz için istemeyin!

“Talep ederken bir şey daha yapın, sadece kendiniz için istemeyin. Komşularınız için, akrabalarınız için, en iyi arkadaşlarınız için isteyin ki, Allah’ın çok hoşuna gider.”

Tüm Çayır birlikte dua etti

Gece, Başkan Çelikbilek’in plaket takdiminin ardından Kemiksiz ve arkadaşlarının ilahileri ve Şişli- Mecidiyeköy Merkez Camii İmam- Hatibi Ali Derman tarafından okunan Kur’an hatmi ve Beylerbeyi Camii İmam- Hatibi Ramazan Kutlu tarafından yapılan dua ile sona erdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Berat Kandili mesajı:

“04 Temmuz 2012 Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece, mübarek üç ayların sonuncusu, her yıl gelişiyle pek çok güzelliğin yaşandığı rahmet, mağfiret ve arınma mevsimi Ramazan-ı şerife adım adım yaklaştığımızın habercisi, kurtuluş, af ve arınma gecesi olan Berat Kandilini idrak edeceğiz. Hızla akıp giden ömür içerisinde böylesine mübarek bir geceye bir kez daha eriştirip bizlere güzel bir fırsat bahşettiği için Cenab-ı Hakk’a ne kadar hamd ü sena etsek, ne kadar şükretsek azdır.

Kültürümüzde kandil olarak adlandırılan bu mübarek geceler, dünyanın koşuşturması içerisinde varlık ve yaratılış gayesini unutup sonu gelmez emel ve hevesler peşinde koca bir ömrü heba eden bizlere, özümüze dönme ve kendimizi sorgulama, geçici olanla kalıcı olanı fark etme, kalp gözümüzü açma ve gönül dünyamızı temizleme fırsatı sunar. Rabbimize, kendimize ve bütün insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlatır, bu görevlerimizi ihmal edip etmediğimizi yeniden düşünme, tövbe ederek geçmişi affettirme, dua, azim ve kararlılıkla geleceği inşa etme imkânı sağlar.

Her yıl gelen Berat Kandili, bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir.

Berat Kandili, Yüce Rabbimiz nezdinde beratımıza vesile olduğu, Rabbimizin affediciliğine ve bağışlayıcılığına sığınmayı öğrettiği gibi, kendimize, ailemize, din kardeşlerimize, yaratılıştan kardeşlerimize ve tüm kâinata karşı affedici, onarıcı ve bağışlayıcı olmayı öğretir. Berat, kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan’ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür.

Berat Kandili, arzularımızın, tutkularımızın, heva ve heveslerimizin, bencilliklerimizin egemenliğinden, nefsimizin esaretinden kurtularak gerçek özgürlük beratımıza nasıl kavuşacağımızı öğretir. Nefis ve şeytanın hile ve tuzaklarına karşı her zaman yüksek bir teyakkuzda olma bilincini diri tutar.

Bu kandil, beratımızı almamızın ancak, hayat rehberimiz olan Kur’an-ı Kerim’i anlamakla, yaşamakla, Sevgili Peygamberimiz (sav)’in bizlere miras bırakmış olduğu sünnetini ve evrensel ahlâkî erdemleri hayatımıza yansıtmakla mümkün olacağını öğretir.

Berat Kandili vesilesiyle bir kez daha hatırlatmak isterim ki, bugün İslâm dünyası, bir taraftan Müslüman halkların kendi hür iradeleriyle yönetimlerini belirleme isteklerinin açıkça ortaya çıktığı; diğer taraftan tarihte yaşanmış mezhep farklılıklarının çatışmaya sürüklenmesinin tahrik edildiği; zulümlerin, savaşların, çatışmaların, insan hakları ihlâllerinin, cinayetlerin, terör ve şiddetin, ekonomik sıkıntıların, fakirliğin, cehaletin, geri kalmışlığın yaşandığı zorlu bir süreçten geçmektedir. Özellikle yakın coğrafyamızda yaşanan elim hadiseler, hem bu ülkelerde yaşayan kardeşlerimizin hem de bütün Müslümanların tarihin ender gördüğü ağır bir fitneyle imtihandan geçtiğini göstermektedir. Bu durumda Müslüman toplulukların her türlü şer odağına karşı basiretli, ferasetli ve uyanık olmak yükümlülüğü vardır. Akan kan, kardeş kanıdır. Tarih boyunca İslâm medeniyetine ve onun tüm düşünce yapılarına beşiklik eden coğrafyalarda meydana gelen terör ve şiddet olaylarının bir mezhep gerilimi gibi lanse edilmesi ise büyük bir yanıltmadır. Yaşanan bu hadiselerin bir an önce sona ermesi ve İslâm coğrafyasının bir acı ve elem coğrafyası olmaktan kurtularak, yeniden bir ilim ve medeniyet coğrafyasına dönüşmesi Yüce Rabbimden en büyük niyazımdır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta aziz milletimiz, gönül coğrafyamızdaki vatandaş, soydaş ve din kardeşlerimiz olmak üzere tüm İslâm âleminin Berat Kandilini tebrik ediyor; bu mübarek gecenin özellikle şer odakları tarafından ülkemizin de içine çekilmek istendiği aşikar olan ve yakın coğrafyamızda uyandırılmak istenen fitne ateşinden, kargaşa ve kaos ortamından teberra etmemize vesile olmasını; kin, nefret, öfke, kibir, dünyevileşme, güç tutkusu gibi beratımızın önünde duran ve gün geçtikçe artan engelleri bertaraf ederek birbirimizin beratına yardımcı olmayı; İslâm dünyası olarak barış, huzur ve güven içerisinde arınmış gönüllerle, günah yüklerimizden berat etmiş olarak Ramazan-ı şerife girmeyi nasip etmesini Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum.”

Haber: Arzu Başlantı

Beykozlular Berat Kandilinde birlikte dua etti
Bizi Takip Edin