Beykoz'u İstanbul'da tarım merkezi haline getirmeliyiz!

İstanbul'un organik ve doğal tarım merkezlerinden Beykoz'da tarımın tüm yönleriyle ele alındığı “Beykoz Tarım Çalıştayı” başladı.  

İstanbul'un organik ve doğal tarım merkezlerinden Beykoz'da ilçenin tarım potansiyelinin akademisyenler, uzma

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un organik ve doğal tarım merkezlerinden Beykoz’da tarımın tüm yönleriyle ele alındığı “Beykoz Tarım Çalıştayı” başladı.  

İstanbul’un organik ve doğal tarım merkezlerinden Beykoz’da ilçenin tarım potansiyelinin akademisyenler, uzmanlar ve aktif çiftçilerin katılımıyla ve tüm yönleriyle ele alındığı “Beykoz Tarım Çalıştayı” (3-4 Ocak 2020 ) başladı.  

Beykoz Belediyesi, şehrin kent tarımı merkezi adayı olan ilçenin tarım potansiyelinin gözler önüne serilmesi, tarımı teşvik, üretimin artırılması, yerel ürünlerle ekonomik kalkınma ve canlanmayı sağlamak amacıyla “Beykoz Tarım Çalıştayı”nı düzenleniyor. 

Beykoz adıyla markalaşan ürünlerin yeniden şehrin ekonomisine kazandırılması hedeflenen çalıştayda arıcılıktan tıbbi ve aromatik bitkilere sebze ve meyvecilikten hayvancılığa kadar ilçenin tarım varlığı geniş yelpazede ele alınıyor.

Polonezköy Park Hotel’de 3 Ocak Cuma günü başlayan çalıştayın açılışına Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın,  İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Tarım ve Orman Bakanlığı I. Bölge Müdürü Resul Doğan, Beykoz Arıcılar Derneği Başkanı Yüksel Kılıç, üniversitelerden bilim adamları, araştırmacılar, girişimciler ve çiftçiler katıldı.

Murat Aydın: “Beykoz’u İstanbul’un Tarım Merkezi Haline Getirmeliyiz”  

Tarım Çalıştayı’nı ilçenin potansiyelini harekete geçirmek arzusuyla düzenlediklerini vurgulayan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Beykoz’u İstanbul’un tarım merkezi haline getirmemiz gerekir. Bu aynı zamanda stratejik ve milli güvenlikle ilgili bir mesele. İstanbul’un olağan üstü hallerde kendine yetecek kadar üretimi yapması lazım. Beykoz bu açıdan son derece önemlidir ve desteklenmelidir. Bir de ekonomik ve yerel kalkınma kısmı var. Tarım alanlarına kurulacak işletme ve tesislerle aileler nesiller boyu kazanmaya devam etmeli. Bu açılardan çalıştayımızın son derece önemli olduğunu düşünüyor, başta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olmak üzere katkıda bulunan akademisyenlerimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Ahmet Yavuz Karaca: “Gıda, Milli Savunma Kadar Önemli” 

İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ise:  “İstanbul bir metropol olduğu kadar bir tarım ve hayvancılık kenti. Beykoz tarım, balıkçılık ve arıcılıkla adını duyuran bir ilçemiz. Beykoz gibi bir ilçede böylesi anlamlı bir çalıştayın düzenlenmesi çok önemli. Gıda günümüzde milli savunma kadar önemli hale geldi. İstanbul et ihtiyacının 5 günlük, sebze ve meyve ihtiyacının 1 günlüğünü kendi karşılıyor. Beykoz’da, yanı başımızdaki 16 milyonu besleyecek bir konsept geliştirmemiz gerekir. Potansiyelimiz ve gerekli pazarımız var. Bu tarz çalıştaylarla tarımsal ve hayvancılıkla ilgili üretimin artacak.” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından Veteriner Hekim Dr. Hüseyin Ünal “Arı Yetiştiriciliği ve Bal Üretimi”,  Orman Mühendisi Umut Cebeci ise “Beykoz Ormanları’ndaki Bitki Varlığı, Arı Ve Bal Üretimine Etkisi” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

Beykoz Tarım Çalıştayı’nın 4 Ocak Cumartesi yapılacak ikinci gününde,  “Topraksız Tarımda Üretim Ve Pazarlama”,  “Kırsal Hayvancılık ve Kanatlı Yetiştiriciliği”, “ Açık Alanda Sebze ve Meyve Yetiştiriciliği” “Meyve ve Sebze Yetiştiriciliği ve Bitki Besleme”, “Beykoz’daki Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Tarihi ve Bugünü”,  “Tıbbı ve Aromatik Bitkilerin Kullanımı ve Etkileri”, “Sözleşmeli Üreticilik” ile “Proje Bazlı Ürünlerin Satış ve Pazarlaması” başlıkları masaya yatırılacak.   

Beykoz'u İstanbul'da tarım merkezi haline getirmeliyiz!
Bizi Takip Edin