Beykoz'u yakından ilgilendiren kanun kabul edildi!

Beykoz'da binlerce kişiyi yakından ilgilendiren ön görünümün de imar barışı kapsamına alınmasına dair kanun teklifi kabul edildi.

TBMM Genel Kurulunda, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da binlerce kişiyi yakından ilgilendiren ön görünümün de imar barışı kapsamına alınmasına dair kanun teklifi kabul edildi.

TBMM Genel Kurulunda, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin birinci bölümünde yer alan 7 madde kabul edildi. Boğaziçi Kanunu’nda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi içerisinde belirlenen alanlarda yer alan taşınmaz malikleri de yapı kayıt belgesinden yararlanacak.

Beykoz’da binlerce aile faydalanıyor

Teklif, Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesine ait kroki ile sınır ve koordinat listesinde değişiklik yapıyor. Buna göre Beykoz’un Anadolu Kavağı, Anadolu Feneri, Yalıköy, Beykoz Merkez, Gümüşsuyu, İncirköy, Çubuklu, Çiğdem, Paşabahçe, Kanlıca, Anadolu Hisarı, Yenimahalle, Göksu, Göztepe mahallelerini içine alan binlerce kişinin yaşadığı bölge barışa dahil edilmiş oldu.

Başvurusu süresi uzatılacak mı?

Beykoz başta olmak üzere ülke genelinde “İmar barışı uzatılacak mı?” ve “Taksit olacak mı?” soruları, çeşitli nedenlerle yapılarının kaydı bulunmayan gayrimenkul sahiplerinin araştırdığı konu olmaya başladı. Normal şartlar altında 31 Aralık Pazartesi günü sona erecek olan imar barışı için taksit ve uzatılma kararı alınıp alınmayacağı belirsizliğini koruyor.

FSM Köprüsünden geçenlere af

Araç sınıfları itibarıyla geçmesi yasak olmasına rağmen 2 Kasım 2016’dan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçenlere idari para cezası uygulanmayacak. Verilmiş cezalar tebliğ edilmeyecek, tebliğ edilenlerin tahsilatından vazgeçilecek. Varsa yapılmış itirazlar veya açılmış davalar hakkında resen karar verilmesine yer olmadığı kararlaştırılacak. Yargılama ve takip gideri, taraflar üzerinde bırakılacak ve vekalet ücretine hükmedilmeyecek. Maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan tahsilatlar, 28 Şubat 2019’a kadar başvurulması halinde 29 Mart 2019’a kadar ret ve iade edilecek.

Yapılandırılan borçlarını ödemeyene yeniden imkan tanınıyor

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran ancak ödeme yapmayarak hakkını kaybeden borçlulara yeniden imkan tanınıyor. Bu kişiler ödemeleri gereken tutarları, geç ödeme zammı ile Şubat 2019’a kadar ödemeleri şartıyla yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilecekler.

Beykoz'u yakından ilgilendiren kanun kabul edildi!
Bizi Takip Edin