Beykoz’un 128 yıllık geleneği geleceğe taşınıyor!

Beykoz’da beşincisi düzenlenen Tarihi Kanlıca Yoğurdu’nun tanıtıldığı “5. Beykoz Kanlıca Yoğurt Festivali”nde vatandaşlara 5 bin kâse pudra şekerli yoğurt ikram edildi. Yarışmalar, konser ve eğlencenin buluştuğu festival

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da beşincisi düzenlenen Tarihi Kanlıca Yoğurdu’nun tanıtıldığı “5. Beykoz Kanlıca Yoğurt Festivali”nde 5 bin kâse pudra şekerli yoğurt dağıtıldı. Yarışmalar, konser ve eğlencenin buluştuğu festivale vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi.  

Beykoz Belediyesi tarafından, tarihi yüzyıllar öncesine dayanan Kanlıca Yoğurdu’nun değerini korumak, geniş kitlelere tanıtmak ve kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla “5. Beykoz Kanlıca Yoğurt Festivali” düzenlendi.

Kanlıca Meydanı’nda düzenlenen festivalde, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli ve Belediye Başkanı Murat Aydın, ilçe sakinlerine meşhur Kanlıca Yoğurdu dağıttı. 

Festivalde, ev hanımları en iyi yoğurt yarışmasında hünerlerini sergilerken gençler en kısa sürede en fazla yoğurdu yemek için mücadele etti.

Festivale, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, AK Parti Beykoz İlçe Gençlik Kolları Başkanı Burak Karaçam ve Kanlıca Mahalle Muhtarı Yusuf Kıroğlu katıldı.

İlçe sakinlerinin yoğun ile gösterdiği festivalin jüri üyeliğini, Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkan Yardımcısı Zeki Kara, Türkiye Aşçılar Federasyonu Başdanışmanı Ahmet Kara, Tarihi Kanlıca Yoğurtçusu 3. Kuşak Temsilcisi Bülent Öztürk yaptı.

EN İYİ MAYALANAN YOĞURT SEÇİLDİ

Tarihi Kanlıca Meydanı’nda yapılan festival “Yoğurt Mayalama Yarışması”yla başladı. Ev hanımlarının mayaladığı yoğurtların görücüye çıktığı festivalde ünlü gurme ve şefler, süslenmiş kaplar içerisinde en iyi mayalanmış yoğurdu seçmek için titizlikle tadım yaptılar.

Tadı, kıvamı ve görünümüyle en yüksek puanı alarak birinci olan ev hanımı Hülya Çelik, bin 500 TL’lik ödülün sahibi oldu. Yarışmanın ikincisi Semahat Civelek, üçüncü ise Zahide Çelik oldu.

BİR KİLOLULUK YOĞURDU EN HIZLI BİTİREN BELLİ OLDU

15-25 yaş arasındaki gençlerin en kısa sürede en fazla yoğurdu yemek için yarıştığı “Yoğurt Yeme Yarışması” ise renkli görüntülere sahne oldu. 11 yarışmacı, bir kiloluk yoğurdu ilk bitiren olabilmek için mücadele etti.

Masadaki yoğurdu ilk bitirerek birinciliği göğüsleyen Ramazan Işık, bin 200 TL’lik nakdi ödülün de kazananı oldu. Yarışmanın ikincisi Mehmet Emin Yatabaşı, üçüncüsü ise Ercan Akbay oldu.

“BİRİNCİLİK BEKLİYORDUM”

Yoğurt yeme yarışmasında birinci olan Ramazan Işık, “Yıllardan beri takip ediyorum. Katılmak için bugünü iple çekiyordum. Bugün bizlere bugünü yaşattığı için Beykoz Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Bu konuda kendime güveniyordum zaten, birincilik bekliyordum. Oldum sanırım. Birinci bitirenin kabında yoğurt kalmıştı. Benim kabımda kalmadı.” diye konuştu.

Kazananların para ödülleri, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından takdim edildi.

BİRBİRİNDEN RENKLİ EĞLENCELER VE KONSER

Festivalde, çocuklar için jonglör gösterileri gerçekleştirilerek evet/hayır ve ses yarışması yapıldı.  

Ziyaretçilerin yoğurda doyduğu etkinlikte, enstrümansız icra edilen bir müzik türü olan, Acepella Müziği’nin ülkemizdeki sevilen temsilcisi “SesVerSus” Grubu vatandaşlara konser keyfi yaşattı.  

“BURADA BİR BAHAR HAVASI VAR”

Festivale yoğun katılımın olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Murat Aydın, “Bu anlamlı organizasyonda bizleri yalnız bırakmadığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Rabbime şükrediyorum bu güzel günleri bizlere yaşattı. Adeta burada bir bahar havası var. Meteorolojik olarak güzel bir hava ama asıl önemlisi, sosyal olarak da güzel bir atmosfer var. Beykoz’un birçok değeri var, onlardan bir tanesi de Kanlıca Yoğurdu. Kanlıca Yoğurdunu bugüne kadar getiren, sunan ailelerimizi tebrik ediyorum. Yoğurt üretiliyor ve burada satılıyor diye düşünebiliriz. Ama olay o değil, Kanlıca Yoğurdunun ismini yaşatan bu ailelerdir. Beykoz’un, Kanlıca’nın en önemli değeri ve ürünlerinden bir tanesini olan yoğurdumuzu yaşattıkları için onlara teşekkür ediyorum. Sizler olmazsanız bu işin bir kıymeti olur mu? Hiçbir kıymeti olmaz. Buraları bahar havasına dönüştüren sizleri tebrik ediyorum.” dedi.

Beykoz’un 128 yıllık geleneği geleceğe taşınıyor!
Bizi Takip Edin