Beykoz'un 2016 faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edildi

Beykoz Belediyesi 2016 yılı faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edildi.

Beykoz Belediye Meclisi, Nisan ayı olağan toplantılarının son oturumunda Belediye bünyesindeki 22 müdürlüğün 2016 yılına dair tahmini ve gerçekleşen bütçe bilgileriyle hizmet

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi 2016 yılı faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edildi.

Beykoz Belediye Meclisi, Nisan ayı olağan toplantılarının son oturumunda Belediye bünyesindeki 22 müdürlüğün 2016 yılına dair tahmini ve gerçekleşen bütçe bilgileriyle hizmet ve çalışmalarının yer aldığı faaliyet raporu görüşüldü. Rapor, CHP Grubu’nun red oyuna karşılık AK Parti Grubu’nun oylarıyla kabul edildi.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in açtığı oturumda yapılan yoklamanın ardından bir önceki toplantı tutanağı oy birliği ile kabul edildi.  Gündemde yer alan komisyon raporlarının oy birliği ile kabul edildikten sonra Başkan Çelikbilek 2016 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nun görüşülmesi için yerini Meclis 2. Başkan vekili Yakup Özbek’e bıraktı. 

Aydın Düzgün: Gurur duyabileceğiniz tek bir eser bırakmadınız

2016 Yılı İdare Faaliyet Raporu hakkında ilk olarak CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün konuştu. Beykoz’a katma değer katacak hiç bir projenin gerçekleştirilmediğini söyleyen Düzgün konuşmasında şunları söyledi; “Dünyanın en güzel kenti Beykoz’da oturuyoruz ama yüzde 70’i Brezilya’nın varoşları gibi. Beykoz niye bu kadar kötü yapılaştı sorusunun cevabını bulmakta yarar var. 5 yıl Anavatan, 5 yıl SHP, 5 yıl Refah Partisi, 5 yıl DSP, son 15 yılı da AK Parti yönetti. Yani 35 yıllık belediye tarihinin 20-25 yılını sağ zihniyet yönetti. Bu sürede gurur duyduğunuz bir eser bıraktık diyebilirmisiniz? Tabiki koca bir Hayır. Şimdi denilecek ki SHP zihniyeti burayı SİT ilan etti.  Bizde o zaman sorarız 15 yıldır neden kaldırmadınız diye. Lütfen artık bahanelerin ardına saklanmayalım ve Beykoz’u dünya kenti yapmak için birlikte kafa yoralım. Başkan şimdi Beykoz’un mülkiyet sorununu çözdük diyecek. Bizde teşekkür ediyoruz tabiki ama tapu alanın da almayanın da burnundan getiriyorsunuz. Özel Proje, Kentsel Dönüşüm ve Kiptaş. Beykozlu ne yapacağını şaşırmış durumda.  Emri vakilerle, tapu vermemekle yerinde dönüşüm olmaz. Dönüşüm adalet ile hukuk ile olur. 

Beykozlu fakirleşiyor

Denetleme Komisyon Üyesi Cavit Gül’e 2016 bilançosu verilmedi. Bu bir suçtur. Bilançonun olmadığı bir faaliyet raporunu görüşmek bana trajikomik geliyor. Bilançoyu vermeyen Saim Öztürk’e sorarlar. Yine bilançoyu mu tutturamadım, yoksa gizlediğin birşey mi var diye… Geçen yıl 10 milyon olan sosyal yardımlar bu yıl 30 milyona çıkmış. Bu demek oluyor ki Beykozlu fakirleşiyor. İstihdam alanı oluşturulacağı yerde Beytaş’a ait yerleri kapattınız ve buralarda çalışan 15-20 kişiye işten çıkardınız. Şimdi ne olacak buralar. İnşallah eş dost tanıdıklarınıza vermezsiniz.

Hayvanlar yürüyüş yapsın diye ormana bırakılmış

Geçtiğimiz Çarşamba günü Dünya Sokak Hayvanları Günü’ydü. Bu güne dair Beykoz ile ilgili hiç iyi birşey bulamıyorum. Hayvan gönüllüleriyle yapmış olduğum sohbette 300 köpeğin bir günde kaybolduğu ve yapılan araştırmalarda Şile Karakiraz ormanlarına bırakıldığını söylendi. Hatta belediyeden yapılan açıklamada hayvanları yürüyüş yapsınlar diye oraya bıraktık denilmiş.  

Beykoz’da sığınma evi yokken başka diyarlara sığınma evi yapılıyor

Beykoz’da analar var çocukları uyuşturucunun elinde tutsak. Beykoz’da kadınlar var gördüğü şiddetten komşuya sığınan. Beykoz’da sosyal yardım alan ve sayısı her geçen gün artan kadınlar var. Beykoz’da bir belediye var. Her yıl daha fazla sosyal yardım yaptı diye övünen. Bir belediye var kendi ilçesinde kadın sığınma evi yokken başka diyarlara sığınma evi yapan. Beykoz Arena, Nikah Salonu gibi yarım kalan projelerin nedeni meclis üyeniz Yılmaz Özdemir’in yazısında belirttiği ‘aramızda münafıklar var’ sözü ile ilgisi var mı?” diyerek konuşmasını tamamladı.  

Salim Öztürk: 2016 yılında 362 milyon gelirimiz oldu

AK Parti Grubu adına Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis üyesi Salim Öztürk, kürsüye gelerek raporda yer alan müdürlük faaliyetlerini ve yıl içinde gerçekleşen çalışmaları sunum eşliğinde aktardı. Yapılan bazı eleştirilere de değinen Öztürk yılda 40 bin ton köpek maması yardımı yaptıklarını söyledi. Öztürk ayrıca Beykoz Belediyesi’nin 2016 yılında 362 milyon geliri, 289 milyon 236 bin gideri olduğunu açıkladı.

İskender Öz: 16 Nisan’da evet denilmesi gerekir

Gruplar adına yapılan konuşmaların ardından şahıslar adına söz alan AK Parti Meclis Üyesi İskender Öz, AK Parti hükümetlerinin yaptığı çalışmaları aktararak bugüne kadar yapılan çalışmaların hız kesemden devam etmesi için 16 Nisan’da evet denilmesi gerektiği söyledi.

Bayram Çevik: Muhalefet sadece eleştirmekle olmaz

Şahıslar adına son sözü ise AK Parti Meclis Üyesi Bayram Çevik aldı. Beykoz’un güveni ve desteği ile göreve gelen meclisin 3 yılı geride bıraktığını söyleyen Çevik, Beykoz’da her geçen yıl hizmet çıtasının arttığını vurguladı. Çevik  sözlerine şöyle devam etti; “Sosyal belediyecilik hizmetlerinin halkımıza ulaşması için yapılan çabaları görmemek için biraz kör olmak gerekir. Eleştirilen Kültür Müdürlüğü insana ve geleceğe bir yatırımdır… Belediyemizin imar çalışmaları devam etmekte, halkımız ile zaman zaman bir araya gelerek istişareler yapıyoruz. Bürokratik işler nedeniyle süreç biraz uzuyor. Beykoz neden bu hale geldi diye soranlar için Beykoz’da fabrikalar kurulunca plansız olarak barınma ihtiyacı karşılandı. Yoğun göç sonu oluşan bu plansız yapılaşma Beykoz’u bu hale getirdi. Beykoz’un 2B sorunu çözüldükten sonra planları da yapılmaya başlandı.” diyerek muhalefet yapmak sadece eleştirmek değil çözüm önerileri de üretmek olduğu söyledi.

Yücel Çelikbilek: Aklınızı kendinize saklayın

2016 Yılı İdare Faaliyet Raporu’yla ilgiyi son konuşmayı Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek  yaptı. Yaptığı konuşmada muhalefete sert ifadeler kullanan Çelikbilek şunları söyledi; Bir tarafta faaliyet yapan diğer tarafta da yapılan çalışmaları takip etmekte zorlanan arkadaşlar var. Hep aynı şeyleri söyleyip ama hiç bir şey yapmayan insanların aynı şeyleri konuşması artık bana gına getiriyor. Bu muhalefetteki kardeşlerimizi dinlemekten, bana akıl vermesinden inanın bıktım. Biraz aklınızı kendinize saklayın ve hatta insanlarla paylaşın ki sizi anlasınlar. Siz belediyecilikten ne anlarsınız. Belediye müdürlüklerini hakir görmeyeü küçük görmeye ne hakkınız var. Bütün müdürlükler Beykoz için, hizmet için çalışıyor. 

1 Eylül 2017’de ilk nikah kıyılıyor

Beykoz da ihtiyaç sahibi insanlara ulaşmamız eleştiriyorsunuz. Biz bu bölgenin insanına ayırt etmeksizin destek vermek zorundayız. Sanki belediye bu insanları ihtiyaç sahibi yapmış gibi  konuşuyorsunuz. Doğru kadın sığınma evini yapmayı beceremedik. Ama bu benim elimde olan birşey değil. Yer sıkıntısı olmadığı bu sorunu yaşıyoruz. Millete yerleri sattınız şimdi de burnundan getiriyorsunuz diye Aydın Düzgün bizi eleştirdi. Bu kadar haksızlık etmeyin. AK Parti olarak bugüne kadar hep milletin yanında olduk. Asla zulmedici olmadık.  1 Eylül 2017’de Kanuni Sultan Süleyman Mesire Alanı’nda ilk nikahımızı kıymaya başlayacağız.

Ezbere laflarla bizi itham etmesinler

Beykoz Arena Projesi için izinler alındı ihale yapılmasına rağmen bazı eksikler yüzünde başa dönüldü. Tekrar belediye tarafından yapılan proje hazırlanarak bakanlığa gönderildi. Burasının yapımı için gerekli tüm girişimleri yapıyoruz. Sokak hayvanları konusunda İstanbul’un en hassas belediyesiyiz. Hayvanseverler arasında kaynaklana bazı sorunlar nedeniyle bu tür dedikodular çıkıyor. Bugüne kadar hiçbir hayvanla ilgili uyutma talimatı vermedim. Arkadaşlarımız en zor zamanlarda işlerini gerçekleştiriyor. Beykoz geniş bir arazisi olan yer. İstanbul’un değişik yerlerinde gelen insanlar hayvanları buraya bırakıyor. Ama biz hiçbir yere hayvan bırakmadık. Öyle ezbere laflarla bizi itham etmesinler.

Soğuksu Kültür Merkezi’nin kazıkları çakıldı

Projelerimizi zaman zaman eleştiriyorsunuz, haklısınız. Bitmeme nedenlerini insaf sahibi olan herkes anlar ama anlamak istenmeyince ne konuşsak boş. Beykoz diğer ilçelerle karşılaştırılmamalı. Bir planı çıkarmak İBB’de çektiğimiz sorunları görüyorsunuz. Beykoz üzerinde ne hikmetse bilmediğim bir sıkıntı var. Soğuksu Kültür Merkezi’mizin kazıkları çakıldı. Karlıtepe Mesire Yeri tamamlandı gibi az bir eksiklik kaldı. Beykoz 1908’in eski binası Beykoz Tasarım Atölyesi olarak yapımı başlayacak. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nin Beykoz Merkez’de temelini attık. Meclis binamızı önümüzdeki aylarda inşaatına başlayacağız. Tokatköy’ün dönüşümü ve Şahinbey Kiptaş aynı şekilde. Akbaba yolu üzerindeki araziyi alabilirsek Mili Emlak’tan alarak burayı 500 kişinin barınacağı sosyal konut ve toplu konut yapmayı düşünüyoruz.

Beykoz Stadı’nda çalışma başlıyor

Beykoz Stadı görüşmeler tamamlandı. Büyük ihtimalle Temmuz ayında çalışmaya başlayacağız ve Beykoz 1908 ve diğer takımlar maçlarımı orada yapacaklar. Yapılacak tribünlerin altında Beykoz 1908 Müzesi yapmayı da düşünüyoruz. Beykoz’un planları ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Mülk sahibi yaptık ama imar sahibi yapamadık. Beykoz’un tamamında uygulanabilir ve yaşanabilir plan geliştiremezsek toprak sahibi olmanın hiçbir önemi kalmıyor. Bu konu sadece AK Partinin değil iktidar muhalefet bütün Beykozluların herkesin birlikte çözeceği bir sorundur. Bugüne kadar 2B arazilerinde ciddi sayıda kişiyi tapu sahibi yaptık.

Yapılan konuşmaların ardından 2016 Faaliyet Raporu hakkındaki Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi oy çokluğuyla kabul edildi.

Beykoz'un 2016 faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edildi
Bizi Takip Edin