Beykoz’un 28 Şubat mağdurları o dönemi anlattı!

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçen 28 Şubat darbesinin sene-i devriyesinde Beykoz’da ikamet eden mağdurlarını ziyaret etti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçen 28 Şubat darbesinin sene-i devriyesinde Beykoz’da ikamet eden mağdurlarını ziyaret etti. 

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç ve Kadın Kolları İlçe Başkanı Gaye Zayıf, Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçen 28 Şubat darbesinin sene-i devriyesinde Beykoz’da ikamet eden mağdurlarını ziyaret etti. 

28 Şubat’ın darbeler tarihindeki yeri oldukça farklı. Öyle ki dindar muhafazakar kesimin hedef alındığı bu süreçte, başörtülü genç kızlar üniversitelere sokulmadı. Kamuda çalışanlar ise ihraç edildi. O gün başörtüsü yasağına karşı mücadele eden Semra Birdal Ergün, Şennur Güner ve Elif Aydın’ı yaşadıklarını anlattı.

Ziyarette, yasal dayanak göstermeden meslekten atılan arkadaşlarına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sahip çıktığını belirten Semra Birdal, “Cumhurbaşkanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıydı orada istihdam edilmişlerdi. İBB önünde Recep Tayyip Erdoğan’ın tutuklanacağıyla ilgili haber çıktıktan sonra büyük bir eylem yapılmıştı. Orada tişörtler dağıtılmıştı. Üzerinde Başkanımızı seviyoruz yazılı. Ben o tişörtü hala saklıyorum.” diye konuştu.

ASİL ÖĞRETMEN OLMAMA RAĞMEN DİREKT ATTILAR

Beykoz’da ikamet eden Üsküdar Mithat Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Semra Birdal Ergün, 28 Şubat kararları sonrasında başörtülü olduğu gerekçesiyle baskılara uğradı. Sürekli müfettiş ve cezalarla caydırılmaya çalışılan Ergün,  “Benim o dönemden uyarılarım var. 1997 Kasım ayında müfettiş heyeti geldi okula. Ben her hafta sorgulandım. Bir oda var. Bir daktilo, bir sandalye, bir masa. Aynı sorgu odası gibi. İki müfettiş aynı şeyleri soruyor, ben hep aynı şeyleri söylüyorum.  İki kez maaş kesilmesi uyarısı aldım. Daha sonra 1998 yaz tatilinde temmuz ayında Milli Eğitim Müsteşarı Hikmet Uluğbay imzalı görevden aldığımla ilgili evrak konuldu. Daha sonra meslekten atıldım. Normalde atılamıyordu. Benim asaletim onaylanmıştı ama beni direkt attılar” dedi.

O DÖNEM AÇILAN HİÇBİR DAVAYI KAZANAMADIK 

Darbe kararlarına karşı sivil eylemler için platformlarda görev aldığını vurgulayan Ergün,  “Bir platform kuruldu. O dönem akla gelen bütün STK başkanlarıyla birlikte bunları konuşuyorduk. Elele eylemi de orada planlandı. Açılan hiçbir davayı kazanamadık. Çünkü hepsi siyasi davalardı” dedi.

O TİŞÖRTÜ HALA SAKLIYORUM 

Görevden atılan kişilere sahip çıkmak için meslek kursları düzenlendiğini belirten Ergün, “Meslekten atılan arkadaşların bir yerlerde işe girmesi için çok çabalar gösterildi. O dönem meslek kursları düzenlendi. Cumhurbaşkanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıydı orada istihdam edilmişlerdi. Ben İBB önünde Recep Tayyip Erdoğan’ın tutuklanacağıyla ilgili haber çıktıktan sonra büyük bir eylem yapılmıştı. Orada tişörtler dağıtılmıştı. Üzerinde Başkanımızı seviyoruz yazılı. Ben o tişörtü hala saklıyorum. O dönemde her yere yapıştıralım diye el ele eylemleri için stickerlar hazırlanmıştı. Hala saklıyorum” diye konuştu.

AK PARTİ İKTİDARINDA GÖREVE İADE YAPILDIK

Meslekten atıldıktan sonra 5 yıl boyunca bir yerde çalışamayan Ergün, “2003’te 6 sene özel okulda görev yaptım. 2009’da AK Parti iktidarında göreve iade yapıldık. Çalışmadığım dönemlerin sigorta primleri ödendi” diye konuştu.

GAZETE KUPÜRLERİNİ HALEN SAKLIYOR

M. Hanefi Dilmaç ve Gaye Zayıf daha sonra, 28 Şubat dönemi mağdurlarından Beykoz Belediyesi’nde görev yapan Çevre Mühendisi Şennur Güner’i ve Beykoz İmam Hatip Lisesi öğrencisiyken başörtüsü nedeniyle okuldan uzaklaştırılan Elif Aydın’ı ziyaret etti. Elif Aydın o dönem yaşadıklarını anlatan gazete kupürlerini de gösterdi.

HANEFİ DİLMAÇ: 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

28 Şubat darbesinin Türkiye’de hak ve hukuk ihlallerinin açık şekilde uygulandığı bir devir olarak yaşandığına dikkat çeken İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç,” O dönem gencecik kızlar okullardan atıldı. İşlerinden kovuldu. Kendi halkının değerlerine düşman bir şekilde zulümler işlendi. 28 Şubat’ın izlerini silmek için gayret eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesi ve milletimizin desteğiyle, inşallah bir daha yaşanmamasını diliyoruz. 28 Şubat’ı unutmamak ve daima farkında olmak gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Beykoz’un 28 Şubat mağdurları o dönemi anlattı!
Bizi Takip Edin